Fla en Flu spelen gewoon door 11 Vooral sporters die klaar zijn hunkeren naar gratis junkfood Daklozen eten de restjes op van de 18.000 olympische sporters Typisch Maanden of jaren moesten ze gezond eten. Maar nu voor veel sporters de Spelen erop zitten, staan er extra lange rijen bij de McDonald's. „Bizar, dit heeft niets met sport te maken." HANS KLIPPUS Een van de grootste klachten van een flink aantal olympische spor ters: de McDonald's in hun atleten- dorp is te klein. Dus staat er de hele dag een lange rij voor het filiaaltje van de ham burgerketen in de internationale zone. Met name 's avonds laat, na het sporten, is het er druk. De wachttijd loopt dan soms op tot driekwartier. Felle zon, regen, wind, het maakt niet uit, de spor ters gaan er staan voor hun gratis snacks. Nergens is de verbroedering gro ter dan in de Mac-rij. Rond lunch tijd staan er mensen uit alle wind streken. De namen van de landen van herkomst zijn op de rug zicht baar, India, Ethiopië, Oekraïne, Nieuw-Zeeland, Malawi. Er zijn geen Nederlanders bij, maar dat zal ongetwijfeld toeval zijn. Vincent Wevers, coach en vader TEGEN VERKWISTING van gouden turner Sanne, is wel in de buurt. „Is hier een McDonald's dan?," vraagt hij quasi-verbaasd. Hij denkt niet dat zijn dochters er zijn geweest om het turnsucces te vie ren. „Ze zijn oud genoeg om zelf te beslissen of ze daar gaan eten. Maar ik weet bijna zeker dat dat niet is ge beurd. Je doet hen geen plezier met die rommel." Accreditatie Een Amerikaanse sporter in de rij stelt de interesse voor zijn eetge drag niet op prijs. „Wat is daar nou interessant aan?" Hij wil zijn naam niet zeggen en verstopt zijn accre ditatie. „Ik wil gewoon niet in de krant met het verhaal dat ik hier hamburgers naar binnen sta te werken. Ik heb vier jaar keihard getraind voor de Spelen en nu ik klaar ben, laat ik me even gaan. Mag dat?" Van ons mag het, hoor. We zien de nukkige Amerikaan even later met een zak met junkfood weg sluipen. Eet smakelijk! Ik heb vier jaar keihard getraind voor de Spelen en nu ik klaar ben, laat ik me even gaan. Mag dat? Het is het verhaal dat de meeste sporters vertellen. Nu ze klaar zijn met hun olympische avontuur ne men ze het er even van. Maar dat is het toch niet alleen. Wielrenner Bauke Mollema twitterde op de derde dag van de Spelen een foto van een lange rij voor de Mac. Die sporters zullen toen onmogelijk al allemaal klaar zijn geweest. De verbaasde en geïrriteerde Mollema schreef over 'een ongezonde vreetschuur'. „Bizar, dit heeft niets met sport te maken." Het is duidelijk dat er ook onder de olympiërs veel toeristen zitten. De Amerikaanse judoka Kayla Harrison wilde twee dagen nadat ze goud had gewonnen een ham burger halen, maar werd zo misse lijk van collega-sporters die vet eten en drinken stonden in te la den, dat ze er toch maar van afzag. Sommigen maakten het inderdaad zo bont dat er snel een regel werd ingevoerd. Een klant mag maxi maal 'maar' twintig items bestel len. Het aanbod in de olympische Mac is aangepast aan Braziliaanse sferen. Zo is buiten de traditionele artikelen bijvoorbeeld ook pao de queijo, deegrolletjes met kaas- smaak, te krijgen. Het gerecht loopt niet zo heel erg goed, zegt de bedrijfsleider. De populairste snack? Dat kan natuurlijk niet missen. Big Mac! Op elk moment kun je in Rio vuurwerk horen knallen. Als carioca (in woner van Rio) weet je dan: een waarschuwingssignaal van de drugsbendes omdat de politie een favela binnenvalt, of Flamengo heeft gescoord. Bij het laatste waait ook een golf juichkreten over straat, uit ramen of vanaf de terrassen waar de duels van de po pulairste club van Brazilië worden gevolgd. Oók tijdens de Spelen, want de voetbalcompetitie loopt momenteel gewoon door. Funest voor een eerlijk competitiever loop. Onder meer Santos, Atlético Mineiro, Internacional en Sao Paulo zijn deze weken een of meer dragende spelers kwijt, die deel uitmaken van de olympische se lectie. In het laatste olympische weekend spelen Flamengo en Bo- tafogo thuis. Maar omdat het Ma- racana en het Engenhao vanwege de Spelen gesloten zijn, spelen die twee clubs, net als Fluminense, hun thuisduels al maanden elders in het land. Rio beschikt niet over nóg een geschikte locatie. Sao Januario, het sfeervolle onder komen van Vasco, zou kunnen. Soms speelt Botafogo daar. Maar zowel de voorzitter als de fans van Vasco dulden geen zwartrood (Flamengo) of groen-wit- rood (Flumi nense) bin nen de poor ten. Trainers Door klagen van- wege de fy- Spelen sieke belas- qeen ting door de extra'uitwed- eerlljk strijden'. En VerlOOp Flamengo's topaankoop competitie Diego (over gekomen van Fenerbahce) debuteert morgen in Brasilia, zo'n 1200 kilometer van het Maracana. Leuk voor de men sen daar, want het WK-stadion Mané Garrincha zal weer eens vol stromen. Maar de fans in eigen stad kunnen niet wachten op de terugkeer van hun clubs naar Rio. vrijdag 19 augustus 2016 GO AUGUSTUS AD.NL/RIO-2016 LIVEBLOG AD.NL FACEBOOK.NL/SPORTWERELD Big Mac in trek in Olympisch Dorp y @klippus Rio de Janeiro ►A Olympiërs nemen het ervan bij de McDonald's. Voor het ham burgerrestau rant worden de rijen langer naarmate de Spelen vorde ren. FOTO'S PIM RAS RIO DE JANEIR018.000 spor ters in Rio de Janeiro. Die heb ben voor elke maaltijd samen 250 ton aan ingrediënten nodig. De Italiaanse chefkok Massimo Bottura wist dat daar van veel wordt weggegooid. En dus kookt hij elke avond een maaltijd met de 'restjes' voor 108 daklozen in Rio. De drijfveer van Bottura: vechten tegen verkwis ting van voedsel. „Dit is niet al leen liefdadigheid, dit is niet al leen het voeden van mensen. Dit gaat over sociale integratie, mensen leren over voedselver- spilling en het geven van hoop aan mensen die alle hoop verlo ren hebben", aldus de 53-jarige topkok tegen de New York Times. Bottura staat niet alleen in de keuken. Hij wordt bijge staan door vijftig koks. De daklo zen zijn blij met wat er aan voed sel overblijft. „Deze mensen geven je een hand en behande len je alsof je een hoge pief bent", zegt Bottura lachend. -Amerikaanse sporter Joost de Jong is woonachtig in Rio de Janeiro en correspon dent van deze krant. @holandes26

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59