winnaars te maken 9 Groot-Brittannië overtuigt meer dan Oranje in Rio de Janeiro eens. Aanvoerster Maart je Paumen zal de boel op scherp zetten, zoals ze altijd heeft gedaan. Hoe groter het moment, hoe sterker ze wordt. En dat geldt niet alleen voor haar. Hoog, Van As, Dirkse van den Heu vel, Lidewij Weiten. Ze staan er al tijd als het moet. Verslapping van het alles al heb ben gewonnen, het komt voor, maar niet op de Olympische Spe len. De leuke dingen van het leven, ze gaan er best eens in op, maar nooit te lang. Van As presenteert een kinder- WAAKZAAM programma, Hoog schreef een boek. Maar nooit vergeten ze waar het om gaat. Er staan als het moet. Onderlinge ruzietjes? Natuurlijk komen ze voor, maar we horen er nooit wat van. Als een hecht blok beweegt Oranje zich door Rio. Nie mand komt tussen de ploeg en goud. Ook geen bondscoach met een black-out. Nederland - Gr.Brittannië „Misschien was die halve finale on bewust nog voelbaar", zei Pruyser. „We hebben het er maar kort over gehad, kregen er geen vinger ach ter." Caldas kwam er ook nog een keer op terug: „We hadden een offday tegen België. Niet hockeyinhoude- lijk, maar hier en hier", wees hij op hoofd en hart. „We lieten onszelf in de steek." En nu? Er zal een uitgebreide en scherpe evaluatie volgen. Caldas twijfelde niet. „Ik ga door tot Tokio 2020", zei hij tot drie keer toe, alsof hij dat helemaal zelf in de hand heeft. Dat zijn contract maar tot 2018 loopt, leek hij zelf slechts een onbelangrijk detail te vinden. Caldas keek al verder dan het falen tegen België en pleitte nogmaals voor een kortere en kleinere hoofd klasse, waardoor meer tijd voor Oranje ontstaat. „Maar dat gaat ko mend jaar niet gebeuren. En het jaar daarop ook niet. We moeten de Hollandse clubcultuur ook niet ineens helemaal afbreken. Maar we winnen al 16 jaar geen goud. Dat is geen toeval. NATASJA WEBER Dit is 'm dan. Het meest besproken bord van de afgelopen week. Het gouden finishbord waar openwa- terzwemmer Ferry Weertman zijn olympische titel aan te danken heeft. Het bord dat zijn coach Mar cel Wouda eigenhandig in elkaar knutselde na een bezoekje aan de Praxis in Eindhoven. Een kleine honderd euro kostte de metalen plaat - inclusief haakjes waar de voedingshengel aan bevestigd kon worden. Eindeloos oefende Weertman op het aantikken: eerst zes weken in Eindhoven, toen een week op trainingskamp in Portugal en tot slot de laatste week voor zijn tien kilometerrace in Rio. Zijn ferme tik tegen het echte finishbord in de zee aan de Copacabana betekende uiteindelijk het verschil tussen goud en zilver. In het zwembad van het Hol land Heineken House in Rio de Ja neiro lieten de olympisch kampi oen en zijn coach gisteren zien hoe dat oefenen precies in zijn werk ging. „Ja, ik ben Marcel ontzettend dankbaar voor zijn briljante bord", blikte Weertman terug. „Ook na tien kilometer zwemmen zie je dat een detail beslissend kan zijn. Bi zar ja." Weertman kwam gisteren ein delijk een beetje tot rust, na enkele hectische dagen. Wel moet de top zwemmer uit Naarden er nog aan wennen dat-ie overal wordt her kend. „Vorig jaar haalde ik op het WK openwaterzwemmen in Rusland euro, of nog minder een zilveren medaille. Ook Ra- nomi won toen zilver, op de 50 vrij. Toen we kort na het WK sa men in de stad liepen, had ieder een het alleen over het zilver van Ranomi. Niemand herkende mij." De afgelopen dagen merkte Weertman wat de impact is van een olympische titel. „Ik was woensdagavond samen met Ra nomi in het atletiekstadion om naar de race van Dafne Schippers te kijken. Er waren daar waren na tuurlijk heel veel Nederlandse fans. En dat heb ik geweten", zegt hij met een vette grijs. „Opeens wilden de mensen ook met mij op foto." De laatste drie dagen van de Spe len hoopt Weertman nog wat mooie sportwedstrijden te bezoe ken. Hij moet het wel doen zonder zijn vriendin. Ranomi Kromowid- jojo vloog gisteren naar huis. „Ik ben heel blij dat ze toch twee da gen langer mocht blijven. Daar ben ik de mensen van NOC*NSF dankbaar voor. Gelukkig heb ik de mooiste week van mijn leven sa men met m'n vriendin mogen be leven." vrijdag 19 augustus 2016 r GO moet RIO DE JANEIRO De olympi sche finale van Athene, twaalf jaar geleden tegen Duitsland. Dat is de laatste nederlaag van de hockeysters van Oranje op de Spelen. Vanaf Peking ging geen groepspotje meer verloren. Vanavond wacht in de vierde finale op rij Groot-Brittannië, dat nooit eerder de olympi sche eindstrijd haalde. Toch zal Nederland waakzaam zijn. Het spel is wisselvallig, de halve finale was ronduit slecht. Groot-Brittannië won alle pouleduels, daarna over tuigend van Spanje en in de halve finale met 3-0 van Nieuw-Zeeland. „Ik had ge dacht dat ik euforischer zou zijn na het bereiken van de fi nale", zei Helen Richardson- Walsh. „Dat komt, denk ik, omdat we hier komen voor goud en dat hebben we nog niet." Overigens verloor Oranje vorig jaar de EK-finale na shoot-outs. Al was dat wel in een duel met Engeland. Maar de waarschuwing kwam binnen. Finale hockey vrouwen vandaag, 22.00 uur Liveblog op AD.nl Ferry Weertman en Marcel Wouda doen het nog één keer voor met het bord. foto pim ras En opeens wordt Ferry ook herkend @WeberNatasja Rio de Janeiro ffllii'WW J'i A A Een groepje jonge Brazili aanse zwemsters wil de gou den plak van Ferry Weertman wel even vasthouden. FOTO PIM RAS Het was een gouden greep. En dus hadden Marcel Wouda en Ferry Weertman er veel lol in om het zelf in elkaar geknut selde finishbord, dat amper 100 euro kostte, nog eens te tonen in het zwembad van het Holland Heineken House.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57