Koelen, tapen en een paracetamolletje' Fikse rel: Lochte en zwemmakkers zouden overval hebben verzonnen 7 Een avondje stappen van de Amerikaanse zwemmer Ryan Lochte en drie ploeggenoten is ontaard in een fikse rel tussen de Braziliaanse politie en de Amerikaanse olympische ploeg. JOOST DEJONG Even lekker stoom afblazen na de laatste olympische zwemwedstrij den. Dat was ongetwijfeld het idee van de Amerikaanse zwemmer Ryan Lochte, 12-voudig olympisch medaillewinnaar, en zijn ploegge noten Jack Conger, Gunnar Bentz en Jimmy Feigen. Maar een bezoek aan een feestje van de Franse olym pische ploeg, zaterdagavond aan het meer van Lagoa in de chique zuid zone van Rio, is uitgelopen op een warrig verhaal over een beroving, onvindbare getuigen en vernielin gen in een benzinestation. Nadat Lochte's moeder maandag melding had gemaakt van een be roving van haar zoon in Rio de Ja neiro, verklaarde de zwemmer dat dat inderdaad het geval was ge weest. De vier zouden in de vroege zondagmorgen tegen vier uur, bij terugkeer naar het atletendorp, in een taxi zijn staande gehouden door een als politieagent verklede crimineel. Ze moesten op de grond van de benzinepomp. Een bewaker zou vervolgens met een wapen hebben geprobeerd de zwemmers, volgens Veloso overduidelijk dron ken, tot kalmte te manen. De politie werd gealarmeerd, maar nog voor dat die arriveerde waren de zwem mers vertrokken, nadat ze 20 dollar en 100 Braziliaanse real (een kleine 30 euro) hadden betaald om de schade te vergoeden. „Het enige dat er aan de verkla ringen van de zwemmers lijkt te kloppen, is het feit dat ze dronken waren", aldus Veloso. „Ik denk dat ze een excuus aan de inwoners van Rio verschuldigd zijn." De eigenaar van de pomp liet gisteren aan de krant O Globo weten dat de zwem mers ook tegen de muren hadden geürineerd. gaan liggen, wat Lochte naar eigen zeggen weigerde. „Waarom zou ik? Ik had niks gedaan", aldus de Ame rikaan. Vervolgens zou de overval ler een pistool op zijn hoofd hebben gezet. Uiteindelijk zou de crimineel er met de portefeuilles van de vier zwemmers en nog 400 dollar aan cash vandoor zijn gegaan. Uit gisteren op de Braziliaanse tv-journaal getoonde beelden van een beveiligingscamera van een Shell-benzinestation in de olympi sche wijk Barra da Tijuca blijkt ech ter niets van een overval. Integen deel, volgens politiechef Fernando Veloso hebben de zwemmers ver nielingen aangericht in het toilet Onvindbaar De politie van Rio zei al eerder deze week geen aanwijzingen te kunnen vinden die het verhaal van de zwemmers ondersteunden. Zo was onder andere de taxichauffeur on vindbaar, omdat de Amerikanen zich niet meer konden herinneren in wat voor soort of kleur taxi ze naar het atletendorp waren gere den. Vanwege tegenstrijdigheden tussen de verklaringen van Lochte en Feigen gelastte een rechter maandag de inname van de pas poorten van Lochte en Feigen. Naar zeggen van Lochte ging het om één overvaller, Feigen had het over meerdere criminelen. Lochte was echter al vertrokken naar de Verenigde Staten en de an dere zwemmers waren onvindbaar omdat ze al uit het olympisch dorp waren vertrokken. Woensdag avond laat haalde de Braziliaanse Federale Politie Conger en Bentz op de luchthaven van Rio uit een vliegtuig, kort voordat het zou op stijgen naar de VS. Gisteravond laat maakte de politie bekend dat een van hen tijdens het verhoor heeft toegegeven dat er geen beroving heeft plaatsgevonden. Via de FBI probeert de Braziliaanse politie om Lochte te ondervragen. Hij kon na zijn megacrash amper meer lopen en zijn fiets lag in drie stukken. Maar opgeven... Nee, dat nooit. Dus liet Niek Kimmann zijn pijnlijke enkel razendsnel intapen, liep met tranen in zijn ogen de fy- sio-ruimte uit, pakte een reserve- fiets en verscheen gewoon aan de start van de derde en voor hem be slissende heat in de kwartfinales. Wonder boven wonder eindigde Kimmann in deze slotrun als derde: net genoeg voor een plek in de halve finales (vandaag). De opluch ting was gigantisch bij de wereld kampioen. „Ik dacht eigenlijk dat het al klaar was. Maar ik wilde hoe dan ook starten, hoeveel pijn mijn enkel ook deed. Dat kon me niets schelen. Dit zijn de Spelen." Kimmann maakte in zijn tweede heat een vreselijke smak, nadat hij in de lucht zijn balans was verloren. Strompelend en met een halve fiets onder zijn arm bereikte hij de fi nish. En nu? Kimmann: „Koelen, tapen, een paracetamolletje en dan is er morgen weer een dag." Behalve Kimmann drongen ook Jelle van Gorkom en Twan van Gendt door tot de laatste zestien. Laatstgenoemde ging in de eerste run onderuit, maar kwam toch nog als zesde over de finish. Vervolgens pakte hij twee tweede plekken, zelfs nadat hij vanaf de startheuvel was teruggerend naar de reparatie ruimte om zijn schoenen te laten fiksen. Van Gorkom maakte de meeste indruk. Na twee gewonnen heats was hij al snel zeker van de halve finale. BMX Programma Waarom zou ik op de grond gaan liggen? Ik had niks gedaan vrijdag 19 augustus 2016 @holandes26 Rio de Janeiro Beroving blijkt bedrog De Braziliaanse Federale Politie haalde Jack Conger en Gun nar Bentz (r) op de luchthaven uit een vliegtuig. De zwemmers moeten voorlopig in Rio blijven, fotosgetty images, afp Drie BMX'ers overleven knots gekke kwartfinale. Natasja Weber Rio de Janeiro Niek Kimmann gaat gehavend naar de finish, fotoanp (HALVE) FINALES Vandaag 18.30 uur Halve finale (v), heat 1 met Merle van Benthem 18.34 uur Halve finale (v), heat 2 met Laura Smulders 18.38 uur Halve finale (m), met Twan van Gendt, Jelle van Gorkom en Niek Kimmann 20.00 uur Finale (v) 20.10 uur Finale (m) - Ryan Lochte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55