Dafne baalt van zilver, en weg is de koning 4 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Dafne Schippers werd tweede op de 200 meter en pakte de eerste Nederlandse atletiekmedaille sinds 1992, maar voor haarzelf was het niet genoeg. Eerste in 24 jaar From Rio with love WESSEL PENNING &RIKSPEKENBRINK Een uur of twaalf vind ik wel een goed tijd stip om je dag als supporter te beginnen. Dan ben je lekker uitgeslapen, heb je ontbeten, zit er drie koffie in je mik en ben je in staat om eens lekker de fan uit te hangen. Ik heb hen de afgelopen weken regelmatig voor tienen getroffen in een van de sporthallen in het olympisch park. Wakker dat ze waren. Zingen, jui chen, dansen, met duizenden tegelijk. Ik nam nog maar eens een slokje van mijn tweede espresso van de dag. Stelletje aanstellers! Toch, de pit van die Brazili anen, die geestdrift, die on voorwaardelijke loyaliteit voor hun sporters - hadden wij er maar wat meer van. Prinsesjes in het olympisch stadion van Rio. Hij had zijn koningin en de drie prinsesjes meege bracht en had blijkbaar zin in goud voor Dafne Schippers. Toen zijn snelle onderdaan het stadion binnenliep, rees de koning van zijn stoel op het ereterras en begon te klappen en te zwaaien, in zijn vlotte oranje jac- kie. De bobo's om hem heen - onder wie zijn trouwe lakei Camiel Eurlings - deden hem na, want bij de koning maakt iedereen graag een goede beurt. Toen Dafne even later op volle snelheid langs kwam sprinten was het dus een dolle boel in het vak van de koning. Goud, het kon nog steeds. Snelle Dafne kon het niet verkroppen. Languit lag ze op de grond. Uitgeteld, teleurgesteld, verdrietig. Zilver, dat was niet wat ze wilde. Ze voelde zich al leen. Zag de koning niet dat hier een onderdaan in nood was? Of moesten de prinsesjes naar bed? Want toen Dafne opstond en nog even doelloos ronddwaalde rond de finishlijn, was haar koning al met de noorderzon vertrokken. En de bobo's ook. Stel nou dat Brazilië een koning had gehad, zou die na het verlies van de grootste sporter van zijn land ook zo rap het stadion hebben verlaten? Zag de koning niet dat hier een onderdaan in nood was? THIJS ZONNEVELD Ze zit op de baan. Haar ogen zijn ge richt op het scorebord. Zolang er geen uitslag verschijnt kan het nog, heel misschien, maar diep van bin nen weet ze het al. Ze heeft verlo ren. Ze heeft verdomme verloren. Er verschijnt een naam op het bord, achter het nummer één. Het is die van de Jamaicaanse Elaine Thompson. Die rent juichend weg. Schippers valt achterover en slaat haar handen voor haar gezicht. Se- condenlang ligt ze zo, wachtend tot ze wordt opgeslokt door het tartan, smachtend naar een ander moment dan dit. Thompson rent, danst, valt op de grond en huilt van blijdschap. Schippers ligt daar maar, een paar meter na de finishlijn, hopend dat het slechts een boze droom is. Na een eeuwigheid richt ze zich op. Ze trekt haar schoenen uit. Op haar sokken loopt ze naar de zijkant van de baan. Ze wordt achtervolgd door een cameraman. Haar woede is voelbaar in het hele stadion. Ze is een vulkaan die op uitbarsten staat. De boosheid borrelt van binnen, zoekt een weg naar buiten - en braakt dan vuur. Schippers smijt haar schoenen op de baan zo hard als ze kan. Ze kan zich niet beheersen, ze kan niet wachten om met spullen te smijten tot ze uit het oog van de camera's is, zoals Bart Veldkamp ooit zijn schaatsen door de kleedka mer heen kletterde, zoals Sven Kra mer ooit een prullenbak en een klok kort en klein sloeg. Ze kan het V,. HISTORISCH niet verbergen. Ze is woest, zo woest dat ze niets anders meer kan voelen. Ze voelt geen teleurstelling, ze is teleurstelling. Een rood-wit-blauwe vlag hoeft ze niet, want er is niets te vieren. Ze loopt naar Thompson toe en felici teert haar plichtmatig, daarna loopt ze zonder om te kijken de catacom ben in. Haar schoenen blijven ach ter op de baan, als de stille getuigen van haar uitbarsting. In de mixed zone draait ze er niet omheen. Tweede is niet genoeg. Bij lange na niet. „Of ik nog iets van vreugde voel? Nee, absoluut niet. Ik kwam hier voor goud. Ik win hier geen zilver, ik verlies goud. Ik baal ervan. De race was zwaar. Ik kwam vrijdag 19 augustus 2016 GO Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 28ste zo merspelen. Vandaag Wessel Penning over onze koning die de pit van de Brazilianen mist. Juichen voor topsport, voor je favoriete team, vanaf hoe laat doe je dat? Nee, dan de Brazilianen. Gisternacht trof ik het op perhoofd der Nederlanders Het werd zilver. Ifc Ze smijt haar spikes y @thijszonneveld Rio de Janeiro De uitslag is zojuist op het bord versche nen: Dafne Schippers is tweede gewor den op de 200 meter. En daar baalt ze enorm van. FOTO PIM RAS Het zilver van Dafne Schip pers was Nederlands eerste olympische atletiekmedaille in 24 jaar. Ellen van Langen won in 1992 goud op de 800 meter. Sinds 1896 haade Ne derland 16 atletiekmedailles, waarvan 6 gouden. Fanny Blankers-Koen won er in 1948 vier (100, 200, 4x100 en 80 horden) en discuswerpster Ria Stalman (1984) één.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52