De coach troost, zoals dat hoort bal op de paal in slotseconde beëindigt de mars naar olympisch goud 3 WESSEL PENNING Ronald Koeman schoot Barce lona vlak voor tijd op voorsprong in de Champions League-finale. Spelers en bank waren door het dolle. CruijfFniet. Hij riep een speler bij zich en legde uit hoe hij de wedstrijd wilde uitspelen. Zo'n coach is de 55-jarige Henk Groener ook, zeg maar de rustige oom van de vrolijke groep vrou wen uit het Nederlands handbal team. In het olympische hand- baltoernooi van Rio barst het van de opgewonden standjes langs de lijn. De ergste was een Rus, die zijn speelsters de huid vol schold, soms leek het alsof hij een tik wilde uitdelen. Maar dan Groener. In zijn slob berende trainingsbroek met polo ziet hij eruit als een huisvader, die je ook op de camping kan zien chillen. Van hem geen thea terstukken langs de lijn. Daar is-ie ook op uitgezocht, zegt Sjors Röttger, de technische directeur van de handbalbond. „Henk behoudt altijd het over zicht. Veel coaches raken wan neer het spannend wordt in hun emotie. Henk niet." Zoals vanavond, tegen Frank rijk. Het is een historische dag voor het Hollandse handbal. Maar Groener is kalm. Af en toe de armen breed uiteen, wanneer afspraken niet worden nageko men. Soms een lichte stemver heffing of een dialoogje. Zijn houding is die van de verstilde mens: de armen over elkaar. Maar is er vandaag niet meer nodig? Het team worstelt. Vijftien seconden voor de pauze, bij 13-17, vraagt Groener nog een time-out aan. Maar hij laat de peptalk over aan assistent Peter Portengen, iets meer een opgewonden standje. De aan- valsopzet voor het laatste mo ment tot de rust mislukt. Frank rijk schiet van ver zelfs nog op de paal. Tot op één goal Werk aan de winkel voor Groener. Maar hij vindt de oplossing niet. Oranje komt terug tot op één goal. Maar keren wil het tij net niet meer, ook al doet Groener nu wel de time-outs. Zien we een iets drukker mens? Moppert hij daar wat op de scheidsrechter? In de laatste minuten heeft hij bij alle spanning toch zijn natuur terug. Oranje verliest nipt. De pijn moet hevig zijn, maar hij toont het niet. En troost zijn speelsters. Zoals dat hoort. (2fo2ov6 Kijk voor de verslagen van onze verslaggevers, alle resultaten én actuele ontwikkelingen in Rio de Janeiro op: pzc.nl/rio2016 De Fransen haalden het tempo uit ons spel. Ze speelden zo sloom, maar willen juist snelheid creëren." Meerdere keren was er de kans op de gelijkmaker. Na twintig minu ten schoot hoekspeelster Ailly Lu ciano op de paal en kreeg Nycke Groot een aanvallende fout. Daarna ook nog Angela Malestein. En dan dus als laatste Abbingh. Frankrijk stond in de kwartfinale tegen Spanje op de rand van uit schakeling, maar sleepte er op de valreep nog een verlenging uit. HANDBAL (V) Nederland had Frankrijk zowel bij het WK van vorig jaar als bij het olympische kwalificatietoernooi opzij gezet. Vooral de ruime 24-17 voor Oranje in hun eigen Metz was overtuigend. Maar het Franse team heeft, zo bleek gisteravond, geleerd van de twee duels. De ploeg wist meestal te voorkomen dat Neder land zijn gevaarlijkste wapen, de snelle uitbraak, kon spelen. Groot: „Of dit de grootste teleurstelling in mijn carrière is? Nee, ik heb er al zo veel gehad." vrijdag 19 augustus 2016 Henk Groener: de pijn moet hevig zijn, maar de coach van het Nederlandse handbalteam toont het niet. fotoafp ^0 @WesselPenning Rio de Janeiro Oranje scoort, de bank juicht. 1-0. Maar coach Henk Groener gebaart. Denk aan de verdedi ging. Zoals Johan Cruijff ooit. niet denken' FINALE Zondag 20.30 uur Frankrijk- Noorwegen of Rusland (vannacht gespeeld) OM DERDE PLAATS Morgen 16.30 uur Nederland - Noorwegen of Rusland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51