gSnagfl iMisssi We zien wat we willen zien qpp Bloedstollende inhaalrace van handbalsters, maar IÉ 2 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Geen olympische finale voor Oranje. De handbalsters waren bijna de hele halve finale minder dan Frankrijk, maar toch kregen ze nog een grote kans op een verlenging. De paal versperde definitief de weg naar goud. Met de medaillespiegel is het net als met een gewone spiegel. We staren erin, we draaien er rondjes voor, we keuren onszelf. We meten er succes aan af, we maken er een doel stelling van om de eerste tien te halen, we roepen hal-ló medaillespiegel bij elke gouden plak. Maar eigenlijk slaat die gehele medaillespiegel als een tonijn op een drumstel. Ik weet het, ik weet het, ik doe er ook vrolijk aan mee, maar de medaillespiegel is een loze vergelij king van onvergelijkbare grootheden. Het gaat puur om de kwantiteit, niet om de kwaliteit. En la ten we wel wezen: de ene medaille is de andere niet. In sommige sporten (zwemmen, baanwiel- rennen) zijn er een miljoenmiljard medailles te verdienen, in andere (volleybal, handbal) slechts twee. In de ene sport staan atleten uit alle landen van de wereld aan de start (atletiek), in de andere kunnen sporters uit veel landen niet eens het ma teriaal (zeilen) of het dier (dressuur) betalen. Je kunt andere manieren verzinnen om een medail lespiegel in elkaar te knut selen. Je kunt een klasse ment maken waarin alle plekken in de top-io mee tellen, je kunt de medailles corrigeren voor het aantal inwoners of het BNP. Je kunt een wiskundige for mule maken met eindeloos veel variabelen, factoren en gewogen gemiddelden - maar uiteindelijk komt het allemaal op hetzelfde neer: het is zo subjectief als de neten. Het blijft een persoonlijke afweging. Zo vind ik zelf goud op de too meter meer waard dan dat bij het snelwandelen (welke grappenmaker heeft dat ooit op het olympisch programma gezet?). En met alle respect voor Michael Phelps: het zegt genoeg over de medaille-inflatie bij het zwemmen dat hij in zijn uppie meer gouden medailles verzamelde dan India, Argentinië of Mexico in hun gehele his torie. Dat krijg je ervan als er medailles zijn voor achteruitzwemmen, schoolslagzwemmen, vlin- derslagzwemmen - en dat op 100.000 afstanden. Het handbalgoud is véél meer waard dan 95 pro cent van de gouden plakken van Phelps. Vind ik dan, hè. Anderen denken er vast anders over. Op het moment dat ik dit schrijf staat Nederland negende in de medaillespiegel. Dat komt vooral door al het goud: met een beetje pech hadden we vier of vijf plekken lager gestaan. Dat de overheid en NOC*NSF daar hun beleid (top-io-ambitie) op afstemmen is tamelijk ridicuul. Het leidt ertoe dat er meer geld gaat naar sporten waar vlugger me dailles te halen zijn. En dat lijkt me niet wenselijk. Juist in sporten met veel concurrentie is de waarde van een plak groot en heeft-ie een grotere impact op jeugdige sporters en breedtesport. Met medaillespiegels is het net als met gewone spiegels. We staren erin, we draaien er rondjes voor, we keuren onszelf. En uiteindelijk zien we erin wat we erin willen zien. Die gehele medaille spiegel slaat als een tonijn op een drumstel Column @thijszonneveld THIJS ZONNEVELD HANS KLIPPUS Arme Lois Abbingh. Na de gemiste strafworp in de laatste seconde te gen Zuid-Korea schoot ze gister avond in een zinderende slotfase in de kwartfinale tegen Frankrijk met een gedurfde poging tegen de paal, kreeg Nederland geen verlenging (23-24) en werd het naar de troost finale verwezen. „Iemand moest het doen", zei Abbingh na afloop. „Ik dacht eerst dat die bal er inging, en toen, nee dus. Is hij een centime ter hoger of meer naar rechts, dan is het wel een doelpunt." Het was zeer opmerkelijk dat de handbalsters nog zo dicht bij Frankrijk kwamen. Nederland speelde eigenlijk te wisselvallig om aanspraken te kunnen maken op een plek in de olympische finale. Toch hield de ploeg van Henk Groener, steunend en ploeterend, Ik denk toch dat ik een goede keuze heb gemaakt steeds zicht op de wedstrijd om goud. Bij 23-24 en nog 23 seconden te spelen, nam Groener een time out. Daarin werd bepaald dat Ab bingh de laatste kans zou nemen. Ze is iemand die vaak de verant woordelijkheid op zich neemt. „Ja, nu vraag ik me af of ik die bal mis schien anders had moeten schieten. Ik denk toch dat ik een goede keuze heb gemaakt." Groener: „Die laatste situatie was in principe goed. Lois kwam naar voren met power. Tegen Zweden kan ze de cirkel aanspelen, maar de Fransen kwamen naar voren en dan lukt dat niet." Bij Abbingh kwamen er geen tra nen, bij andere speelsters wel. „Leuk hoor, dat er drie medailles zijn, maar zijn hier niet gekomen voor brons", zei keepster Tess Wes ter, huilend. „Ik wil er nog niet aan denken." Dekking De speelsters waren het er na afloop over eens: Nederland haalde zijn gewone niveau niet. Spelverdeelster Nycke Groot: „We stonden slecht in de dekking, slecht in de aanval. Het was zo moeilijk kansen creë ren. De hele wedstrijd moesten we voor onze kansen vechten." Wester stopte in de eerste helft te weinig ballen en moest zelfs even plaatsmaken voor stand-in Janko- vic. In de aanval stokte Estavana Yvette Polman die tevergeefs naar gaten in Broch waagt de strakke Franse defensie zocht en een doelpo- in de eerste helft slechts één keer ging tegen scoorde. Ook anderen schoten Frankrijk, de slecht. Op Laura van der Heijden fysiek ijzer- na, die geweldig speelde, sterke Be- De achterstand bij de rust, 13-17, atrice Edwige was eigenlijk te groot. Toch kwam verdedigt. Nederland, ploeterend en steu- foto'spimras nend, nog heel dichtbij. „De hele wedstrijd voelde ik dat ons mo ment zou komen", zei cirkelloop ster Yvette Broch. „En het kwam dus ook. Maar het duurde te lang. vrijdag 19 augustus 2016 'Aan brons wil ik M Ook keepster Tess Wester kon, bij wijze van hoge uitzondering, gisteren het verschil niet maken voor Oranje. $0 @klippus Rio de Janeiro -Lois Abbingh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50