II U 14 ZEELAND Halve marathon van Westenschouwen wordt zaterdag gehouden De Halve marathon van Westenschouwen is aan de 30ste editie toe. Simon Blom werd in 1987 winnaar van de eerste uitgave. Halve van Westenschouwen is een onderdeel van de Hardloopdriedaagse Bij de eerste edities liepen we bijna alleen over onverharde stukken Als ik geen blessure had opgelopen, rende ik waarschijnlijk nog steeds Gehuld in werkkleding is Si mon Blom aan het opruimen en klussen bij zijn vorige huis in Burgh-Haamstede. Nog niet zo lang geleden is hij ver huisd naar Dreischor. Zo af en toe krijgt Blom een telefoontje. Het gesprek gaat over de Halve marathon van Westenschouwen, die morgen haar dertigste editie beleeft. In al die jaren is er een hoop veranderd bij het sportevenement dat plaatsvindt in Burgh-Haamstede. De naam is gewijzigd, het deelnemersveld is groter geworden en het parkoers is veranderd. „De start is op een andere plek en de ondergrond is nu vooral verhard", vertelt Blom „Bij de eerste edities liepen we bijna alleen over onver harde stukken. We ploeterden zelfs nog door het zand. Daar ging je behoorlijk stuk." Blom is er al vanaf de eerste keer bij. Hij is één van de oprichters en de winnaar van de eerste editie in 1987. „Het blijft leuk om betrokken te blijven bij het evenement. Ik houd me vooral be zig met het uitzetten van het parkoers. Op de dag zelfben ik er als eerste bij als er een noodgeval is, zoals iemand die door zijn of haar enkel gaat. Ik ken alle bomen uit het bos bij Slot Haamstede. Als iemand mij de locatie beschrijft, weet ik precies waar het is." Jarenlang vertoefde Blom in het bos. „Ik trainde ongeveer 150 tot 200 kilometer in de week. Als je in de stad loopt, moet je op een bepaald moment ook je intervaltrai- ning zien te realiseren. In het bos gebeurde dat automatisch door de hoogteverschil len." Diensttijd De inwoner van Dreischor bezat talent. „Dat werd ontdekt in mijn diensttijd, toen ik een jaar of twintig was. Ik was altijd één van de snelsten. Iemand spoorde me aan om iets met dat talent te doen. Dat heb ik vervolgens gedaan. Het ging beter en be ter." Thuis heeft Blom een kast vol met prij zen. De bekers en oorkondes herinneren hem aan het verleden. „Soms denk ik er nog wel eens aan terug. Het was een mooie tijd. Ik had heel ver kunnen komen denk ik." Blom loopt echter al jaren niet meer. Toen hij een jaar of dertig was, besloot hij - noodgedwongen - per direct te stoppen. „Ik ben vier keer geopereerd aan mijn achil lespezen. Een bekende specialist vertelde me na de laatste operatie dat ik voor een keuze stond. Ik kon doorgaan met mijn sport, maar dan bestond de mogelijkheid dat ik in een rolstoel zou belanden." Hij koos voor zijn gezondheid. „Natuur lijk was het moeilijk om het te accepteren. Stiekem, buiten de specialist om, heb ik nog wel eens geprobeerd hard te lopen. Maar het ging niet. Ik had constant pijn en kon de volgende dag na het opstaan het eer ste halfuur nauwelijks lopen. Door de fysie ke klachten, was het makkelijker om te stoppen." Sinds Blom zijn hardloopschoenen aan de wilgen heeft gehangen, heeft hij geen last meer van zijn achillespezen. „In plaats van dat ik in een rolstoel zit, ben ik nu lek ker aan het klussen. Je kon me in het verle den vergelijken met bijvoorbeeld een Merce des die veel vermogen kon leveren. Op den duur veranderde ik in een Eend, die aan zijn limiet zat. Ik moest wat gas terugne men." Af en toe baalt Blom nog dat hij zijn sport niet meer kan uitoefenen. „Natuurlijk mis ik het soms. Het is ook niet voor niets dat ik nog steeds betrokken ben bij onder meer de Halve van Westen schouwen. Als ik geen blessure had opgelo pen, rende ik waarschijnlijk nog steeds door de bossen." Halve van Westenschou wen, die morgen in Burgh-Haamstede plaats vindt, maakt onderdeel uit van de Hardloopdriedaag se van Zeeland. Het evenement kent twee varianten: de lange- en de korte afstand: 6,12 of 21 ki lometer. Delta Sport orga niseert de Halve van Wes tenschouwen. De start is op de parkeer plaats van de Adriaan van de Weijdeweg, om 12.00 uur. Vandaag (vrijdag) begin nen alle deelnemers aan de Hardloopdriedaagse met het lopen van vijf kilo meter op eiland de Haring vreter in het Veerse Meer. De deelnemers worden per boot vanaf recreatieter rein De Schotsman bij Kamperland naar het ei land, dat op tien minuten varen ligt, gebracht. De wedstrijd start om 16.00 uur op de Haringvreter. Op zondag wordt de drie daagse afgesloten. Die dag lopen deelnemers 10 of 25 kilometer over het strand in de omgeving van Dom burg. De 25 kilometer gaat om 11.00 uur van start bij strandpaviljoen Brooklyn Beach in Domburg. De 10 kilometer vertrekt om 11.30 uur. Meer informatie is terug te vinden op de site www.hardl00p3daagse.nl. vrijdag 19 augustus 2016 Simon Blom houdt zich bij de Halve van Westenschouwen vooral bezig met het uitzetten van het parkoers, foto marieke mandemaker Zo af en toe mist Simon Blom het hardlopen nog wel eens Len Wolters Burgh-Haamstede —Simon Blom —Simon Blom BURGH-HAAMSTEDE De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46