ZEELAND GEBOEKT De notaris in Veere was een verkrachter Rosita Steenbeek opent seizoen Sluis Dichten op Tholen y tid ZEELAND 11 Dit jaar wordt voor de veertiende keer de Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) uitgereikt. Welke prijzen zijn er nog meer? Welke data en welke sites? ZBP2016 Zeeuwse schrijvers vrijdag 19 augustus 2016 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Jan van Damme Het is geen record dit jaar. Het aantal van 84 inzendingen van 2014-2015 wordt net niet gehaald. Maar met tachtig ingezonden titels is de oogst voor de Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) 2015-2016 zeer omvangrijk te noe men. Zo'n groot aantal boeken, uitge vers en auteurs maakt duidelijk dat er heel wat gebeurt in het literaire le ven van Zeeland. De lijst van ingezonden boeken voor de ZBP biedt een ruim over zicht van wat er tussen de zomers van 2015 en 2016 aan Zeeuwse boe ken is verschenen. Het is geen slui tend totaalbeeld, omdat er auteurs en uitgevers zijn die niet aan de ver kiezing willen meedoen. Romans, thrillers, jeugdboeken, poëziebundels, kunstboeken, biogra fieën, historische en maatschappelij ke studies: alle disciplines zijn verte genwoordigd. Voor de ZBP komen boeken in aanmerking, die over een Zeeuws onderwerp gaan en/of door een Zeeuwse auteur zijn geschreven. Voor het overzicht van de tachtig ti tels, zie: zeeuwstijdschrift.nl De in 2003 voor het eerst uitgereikte Zeeuwse Boekenprijs is in de loop van de jaren een omvangrijk prijzen festijn geworden. Voorop staat de Zeeuwse Boeken prijs, die wordt toegekend door een vakjury. Dit jaar bestaat de jury uit commissaris van de koning Han Pol man (voorzitter), Paul van der Velde (hoofdredacteur Zeeuws Tijdschrift), Perry Moree (directeur ZB), Jacqueli ne Bel (auteur en universitair hoofd docent), Jan van Damme (journalist van de PZC) en Barber van de Pol (auteur). Vorig jaar was Jan Vantoor- telboom met zijn roman De man die haast had de grote winnaar. Om meer dan één boek in het zonnetje te kunnen zetten, reikt de jury ook 'accolades' uit. Daarbij worden cate gorieën gehanteerd, zoals 'beste de buut' en 'meest originele boek'. De winnaar van de ZBP wordt za terdag 5 november 2016 bekendge maakt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De uitreiking van de prijs is meteen de afsluiting van de jaarlijkse Week van het Zeeuwse Boek. In aanloop naar die datum voert de jury de spanning op: zater dag 10 september wordt tijdens het Zeeuwse Boekenprijs 2016 PZC-Publieksprijs Prijs van de Zeeuwse Boekhandel festival Film by the Sea in Vlissingen de lijst met de tien overgebleven kanshebbers (longlist) gepresen teerd. Vrijdag 14 oktober maakt Caro- lijn Visser - winnares in 2006 - in de Kloveniersdoelen in Middelburg be kend welke vijf titels van die tien (shortlist) zijn overgebleven. Op de dag dat de uiteindelijke win naar van 2016 op het podium wordt gehesen, worden er nog twee prijzen uitgereikt. Sinds 2009 wordt de PZC-publieksprijs beschikbaar ge steld voor het boek, dat de meeste stemmen krijgt via een verkiezing op de website van de krant. Vorig jaar kreeg het boek Truien bij de vleet ruim 2.300 stemmen. Met ingang van maandag 10 oktober kan voor de PZC-publieksprijs op alle tachtig boeken worden gestemd via pzc.nl/publieksprij s. De derde prijs wordt toegekend door vertegenwoordigers van de Zeeuwse boekhandels. Sinds 2012 is de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel be stemd voor een Zeeuw, die veel voor het Zeeuwse boek heeft betekend. In 2015 won historicus en dichter Jan Zwemer die prijs. Op 27 november 1736 stap ten vijf vrouwen het kan toor binnen van notaris Stroobant in Veere. Vroedvrouw Anna Bontekraay voerde het woord. Ze verklaarde dat Marti na Hendriks een dag eerder was bevallen van een zoon. Omdat Martina niet getrouwd was moest ze onthullen wie de vader was. Dat deed ze. Met twee vin gers in de lucht verklaarde ze on der ede dat notaris Johan Wil lem Hekelbeke uit Veere de va der was. En dat ze verder 'nooyt ofte ooyt met eenig ander mans persoon vleeschelijke conversa tie heeft gepleegd'. Daarmee is een schandaal ge boren. J.H. Midavaine doet het verhaal uit de doeken in het nieuwste nummer van De Wete, het tijdschrift van de Heemkun dige Kring Walcheren. Uit getui genverklaringen blijkt dat het om een regelrechte verkrach tingszaak gaat. Notaris Hekelbe ke drong het huis van Martina binnen en had haar 'gebruikt en geïmpregneerd. Schrijvers in Sluis begint het nieuwe literaire sei zoen met een lezing van Rosita Steenbeek. Woensdag 21 september is zij te gast in het Bel fort van Sluis (inloop vanaf 19.30 uur, de lezing begint om 20.00 uur). Kaarten a 7,50 euro zijn ver krijgbaar bij VW inspiratiepunt Sluis. Rosita Steenbeek (1957) debu teerde in 1994 met De laatste vrouw, een boek dat Rome en Si cilië als decor heeft en in ver schillende talen werd vertaald. Er volgden vele romans en ook meerdere boeken over Rome, de stad waar ze het grootste deel van het jaar woont. In haar nieuwste boek Rose ver telt Rosita Steenbeek het levens verhaal van haar grootmoeder: dochter van een joodse moeder en een Duitse vader, die in 1929 haar hart verliest aan een Neder landse dominee. Rose en haar man Gerhard vestigen zich in Klaaswaal, de ideale plek om haar kinderen een harmonieuze jeugd te geven. Mario Molegraaf Er groeien volop aardappe len, maar de letteren bloeien er niet. Tholen, zelfs de schaarse dichters zien er 'aardappelplanten in rijen/ mee met de ronding van de dijk'. Ik pluk deze regels uit het werk van Jos Steegstra (1940-2002), een dichter die naar Tholen kwam. Zo als zijn poëtische collega Frans Mink (1950-2013) van Tholen ging. Steegstra was afkomstig uit Gro ningen en belandde uiteindelijk op het aardappeleiland. Mink, ge boren in Rotterdam, groeide op Tholen op, maar verhuisde naar Bergen op Zoom, waarover hij vro lijk maar niet bijster vleiend dicht te. 'Een stad voor alleenstaanden,' meende hij, vanwege onder meer de stoepen, 'te smal/ om nu eens gezellig/ met z'n tweetjes naast elkaar/ te kunnen lopen.' Van deze twee dichters, voor zo ver ik kan zien de Thoolse top, is Mink de lichte. Zijn poëzie is voor de lach, lichtelijk vals en heel vluchtig. Hij had het zelf over 'di- rectklaar-gedichten', en verwacht daarom geen opzienbarende obser vaties. In 'Thoolse weg', opgeno men in een bloemlezing uit zijn werk, in 2014 verschenen bij een uitgeverij met de onbetaalbare naam Kleinood &Grootzeer, meent hij een overreden konijntje te zien, 'maar/ toen wij het passeerden/ bleek het gelukkig/ slechts paardenpoep/ te zijn.' De gedichten van Steegstra heb ben meer gewicht. Hij sprak zijn ambities uit in een gedicht waar- I Jos Steegstra -(1940-2002) Frans Mink -(1950-2013) mee de verzamelbundel Grondslag (2001) opent. Poëzie was voor hem, lezen we, 'leven/ na een ijs tijd,/ zonder materialen/ opnieuw beginnen:/ ik begin te heten/ en geef namen.' Deze intentie bracht hij in de praktijk in gedichten over veraf (Pompeï en Orkney) en over dichtbij (het Rammegors en de schorren van Sint Annaland). In 2005 verscheen een boekje van hem met de toepasselijke titel Tus sengebied. Hij dwaalt in de tussen gebieden, schor en gors, duin en strand. Zoeken om toch vooral niets te vinden. Er valt zelfs 'wei nig te beschrijven' aan verdron ken land. 'Nog niet, toch al, men ziet het niet,' luidt een kenmerkende re gel. Waarnemingen van 'hoe de zee wiste,' waarnemingen van een dichter op de vloedlijn. JAN ZWEMER €500,- De Zeeuwse Boekenprijs vorig jaar (vlnr): Jan Vantoortelboom wint de Zeeuwse Boekenprijs 2015, Jan Zwemer met de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel, Anja Geldof (links) en Stefanie Huibregtse wonnen vorig jaar de PZC-Publieksprijs. fotos lex de meester Op weg naar de hoogste eer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43