8 EE De jachthaven in Goes is een toeristenhotspot. Met beschutte ligplaatsen voor de boot, historische panden om te bezichtigen en ruim voldoende vertier. AAN DE WATERKANT DE STADSHAVEN IN GOES Daar aan de waterkant Het valt ons op dat de gebouwen en huizen hier zo verzorgd zijn 10 ZOMERSE TIPS A Tussen alle impone rende jachten springt een kleiner exemplaar in de hoek van de Stads- haven in Goes di rect in het oog. Waar op de mees te andere vaartuigen welgestelde oudere stellen genieten van een boek, beginnen zes jongens uit Zeeuws-Vlaanderen rond het mid daguur tussen de volle en lege kratten bier aan hun ontbijt. Baudy, Niels, Joep, Matthieu, Jo ris en Toon besloten een paar da gen door te brengen op de boot van Baudy's ouders. Zijn vader bracht hen: niemand van de jon gens heeft papieren om te varen. De week vullen ze met 'bier drin ken, zwemmen, te veel geld uitge ven op de kermis en heel veel la chen'. Hun leukste avond tot nu toe is die waarop ze eigenlijk gin gen stappen. Ze zijn nooit vertrok ken: het was te gezellig op de boot. Zo gezellig dat de haven meester een drankje met hen mee dronk. In het slaapgedeelte van de boot liggen lege pizzadozen en bierflesjes. „Koken kan hier ook gewoon, maar dat doen we niet. Dan moet je ook weer afwassen en opruimen." Lunch In restaurant Karei V wordt juist wel de hele dag gekookt. Rond half een 's middags zit het terras aan de haven vol toeristen, vrijwel allemaal met zeevruchten op hun bordWitte wijn is veruit het meest bestelde drankje. „De ha ven is het mooiste plekje van Goes", verzucht José Bal, eigena resse van Karei V. „Dit is Zeeland aan de Cöte d'Azur. Het is altijd een feest om naar het water te kij ken." Restaurant Karei V is gevestigd in een van de oudste panden van Goes. Het werd in 1555 herbouwd, nadat een stadsbrand het jaar er voor bijna alle panden aan de Turf- kade verwoestte. Keizer Karei de Vijfde (1500 -1558) sprak Goes na deze gebeurtenis tijdelijk vrij van belastingen. Zo was er geld om de getroffen gebouwen te kunnen herbouwen. Waarschijnlijk is daar om het wapen van Karei V in Goes steen aangebracht in de voorgevel van het restaurant. José Bal: „Soms denk ik tijdens het werk aan de geschiedenis van dit pand. Wie hier over de vloer kwam, hoe het hier was in de tijd dat dit een pakhuis was. Het is leuk om toeris ten daarover te vertellen, ze vra gen namelijk vaak naar de geschie denis." Spontaan uitje Op een bankje dichtbij de boten buigen Dirk en Linda van der Borght uit Aalst zich over een boekje met toeristische informa tie over de Goese Stadshaven. Zo maar op goed geluk door een plaatsje lopen is niets voor hen. Ze willen weten wat ze te wach ten staat. Goes bevalt ze. „We zijn verrast over hoe mooi het hier is. Op dit moment bekijken we wel ke boot we zouden willen heb ben." Het stel komt voor de eerste keer in Goes. Twee dagen geleden besloten ze spontaan om er een paar dagen tussenuit te gaan. „Een beetje gênant eigenlijk dat we hier nooit eerder zijn geweest, we wonen hier maar honderd kilome ter vandaan." Toen ze jong waren -'de prehis torie', lacht Dirk- reden ze regel matig naar Zeeuws-Vlaanderen om boter in te slaan. In Nederland betaalde je in 1995 namelijk drie gulden voor een kilo boter, terwijl de prijs in België twee keer zo hoog was. „We smokkelden klei ne hoeveelheden. Toch was het al tijd spannend bij de grenscontro le. Dan keek je zo onschuldig mo gelijk. We mochten altijd doorrij den." Die spanning was toen leuk. Maar nu zijn ze in Zeeland om te ontspannen en maken ze een stadswandeling. Tot nu toe vinden Dirk en Lin da de haven de mooiste plek die ze in de binnenstad zagen. „Het valt ons op dat de gebouwen en huizen hier zo verzorgd zijn. Het is voor ons jammer dat het kermis is. De ongetwijfeld mooie panden op de markt staan verstopt achter de kermisattracties. Maar we we ten toch al dat we terugkomen naar Goes. Ja, het is hier echt mooi. Als onze vrienden en fami lie mee zouden gaan, willen we hier best wonen." vrijdag 19 augustus 2016 TIP 1 Eenhoornfestival, Oost burg Opening driedaags Eenhoorn festival. De vijfde editie alweer. En natuurlijk ook dit jaar veel live muziekoptredens. Een populair onderdeel is de Eenhoorn Quiz in het Ledeltheater. Voor actue le informatie zie de Facebookpa- gina of de website. De toegang tot de optredens is gratis. Informatie: eenhoornfesti val.nl TIP 2 Avondmarkt, Burgh- Haamstede Na een dagje strand heerlijk slenteren over de markt. Strui nen langs de kramen rond de Ring in het dorp. Tijd en plaats: 17.00 - 24.00 uur, Ring, Burgh-Haamstede TIP 3 Open Tuin, Ritthem Laat je verrassen door de vele soorten grassen, bloemen, ro zen en kruiden in deze tuin. 't Puntje is ruim 3.000 m2 groot en ligt aan de oever van de Wes- terschelde, op een steenworp af stand van Vlissingen. De tuin is goed toegankelijk met een rol stoel. En in het theehuis zijn ver snaperingen te koop. Informatie viat-puntje.nl. Tijd en plaats: 13.00 -17.00 uur, Rammekensweg 6, Ritthem TIP 6 Orgelconcert, Goes In de Grote of Maria Magdalena- kerk in Goes geeft Arjen Leistra een concert op het Marcussen orgel. Voor het programma zie de website muziekindegrote- kerkgoes.nl. Een kaartje kost 8 euro. Tijd en plaats: 20.00 uur, Sin gelstraat 21, Goes TIP 7 Kijkje achter de scher men, Oostkapelle Bloemenweelde in 't Puntje in Ritthem. TIP 4 Wandelen, Burgh-Haam- stede Maak een spannende wandel tocht door bos, duin en dorp, ontdek de geschiedenis van Burgh, wandel langs oude bun kers en beklim de uitkijktoren in het bos. Bij de Burghse Schoole ligt een wandeling voor je klaar. Op verzoek gaat de boswachter mee. De route is beschikbaar bij het museum en kost 2,50 euro. Plaats: Kerkstraat 3, Burgh-Haamstede TIP 5 Beeldentuin, Hulst Deze zomer vormt de tuin van het 's Landshuis het decor voor beeldhouwwerken. Beelden van Anne Mannaerts uit Terneuzen en Paul de Wachter uit Burcht, Belgie. Het duo gebruikt verschil lende materialen: steen, mar mer, brons, hout, staal. Plaats: Steenstraat 37, Hulst Vissen voeren in het zeeaquarium van Terra Maris In het zeeaquarium van museum Terra Maris leven vissen en an dere zeedieren die ook in de Oosterschelde en de Noordzee rondzwemmen. De dieren krij gen voer van hun verzorgers. Wil je dit eens meemaken? Re serveer dan een plekje via 0118-582620 en je staat er met je neus bovenop. Plaats: Duinvlietweg 6, Oost kapelle TIP 8 Speelplein, Sint Maar tensdijk Of het nou slecht weer is of juist mooi weer, een speeltuin is altijd leuk. Klimmen, klauteren, ravot ten en ga zo maar door. Er zijn arrangementen mogelijk voor groepjes kinderen, compleet met toegang, picknick of high tea. Arrangementen vooraf re serveren via 0166-662865 of 06-25034559 Een halve dag spelen kost 3,95 per persoon en een hele dag 5 euro. Kijk op de website haestinge.com. Tijd en plaats: 10.00 -17.00 uur, Sportlaan 2d, Sint Maar tensdijk TIP 9 Soulkitchen, Kamperland De Zeeuwse coverband Soulkit chen speelt op het terras van Restaurant Beau4. Tijd en plaats: 18.00 uur, Campensweg 3, Kamperland TIP 10 Schildercursus, Schoon- dijke De tuin van Juust Wa'k Wou in spireert beginende en gevorder de aquarellisten. De tips komen van Christian Goethals uit Knok- ke. Wel zelf je aquarelspullen meebrengen. De prijs: 10 euro. Tijd en plaats: 17.30 - 21.00 uur, Tragel Oost 21, Schoondij- ke 'Dit is Zeeland aan de Cöte d'Azur' Joanne Karkdijk José Bal is nu elf jaar eige naresse van restaurant Ka- rel V aan de Turf kade in Goes. Samen met haar per soneel voorziet zij de vele toeristen die op haar terras neerstrijken van een hapje en een drankje. Bal vindt de jachthaven de mooiste plek van Goes. Het uitzicht is met de aankomende en ver trekkende vaartuigen elke dag anders. Deze zaak op deze plek noemt ze 'een lot uit de loterij'. Dirk en Linda van der Borght

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40