Pokémon: peuken, pies, poep en praten tot diep in de nacht R 4 ZEELAND Dagjesmensen zijn wel zuiniger in Zeeland Het toerisme is de groeibriljant van de Nederlandse economie. Landelijk stijgen de bestedingen, in Zeeland echter stagneren die. Toerisme wordt steeds belangrij ker voor de economie. Vorig jaar groeiden de toeristische bestedin gen met 5 procent tot in totaal 72,2 miljard euro. In 2014 was er ook sprake van 5 procent groei. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) vandaag heeft gepubli ceerd. In Zeeland hebben toeris ten vorig jaar 1,51 miljard euro ge spendeerd, staat in een rapport van het Kenniscentrum Kusttoe risme. Iets meer dan de helft van de bestedingen gaat op aan logies en bezoek aan horecazaken. Verder landt 24 procent van de bestedin gen in winkels, 17 procent in het vervoer (trein, bus, taxi) en 8 pro cent in de vermaaksector. Hoewel het aantal overnachtin gen in de laatste drie jaar met 22 procent is gestegen tot 15,6 mil joen, zijn de bestedingen ten op zichte van 2012 met 150 miljoen euro teruggelopen. Er komen minder dagtoeristen: 4 procent minder in 2015, waar landelijk een stijging van 1 procent was. De dagtoerist let ook nog eens op de kleintjes. Hij funshopt minder en bestelt op het terras zelden de duurste gerechten. Zeeuwen maken trouwens zelf de meeste dagtripjes in eigen pro vincie: 26 miljoen. Daarnaast ko men er van buiten de provincie 10,2 miljoen Nederlanders een dagje naar Zeeland. Belgen zijn goed voor 2,7 miljoen uitstapjes. Het CBS stelt vast dat buiten landse toeristen wel meer uitge ven. Landelijk besteden ze 20 mil jard euro. Het CBS heeft nog geen regionale cijfers bekendge maakt. De toerismebranche biedt 529.000 mensen werk. Tweederde is een voltijdsbaan In Zeeland spendeerden dagjes mensen vorig jaar 719 miljoen eu ro. De sector houdt er rekening mee dat het qua weer wisselvalli ge 2016 een minder jaar wordt. De vakantiegasten zijn talrijk, met dank aan het stijgende aan tal Duitsers en Belgen dat naar Zeeland komt, maar het aantal dagjesmensen lijkt tegen te val len. De uitgaven van toeristen zor gen uiteindelijk voor 13.958 ba nen in het Zeeuwse toerisme en de horeca. Ook danken veel Zeeuwse winkels hun bestaans recht aan vakantiegasten en dag jesmensen. Het florererende toe risme houdt de detailhandel voor een groot deel op de been. Dat verklaart mede waarom in Zee land de winkelleegstand kleiner is dan in andere plattelandsre gio's. Het CBS constateert dat het be lang van het toerisme voor de BV Nederland rap stijgt. In 2010 was het toerisme goed voor een toege voegde waarde van 17,3 miljard euro. Vorig jaar was dat 23,3 mil jard euro. Dat is een toename van bijna 35 procent. Ook is het aan tal mensen dat in het toerisme werkt, met 3 procent gestegen. De toerismebranche biedt 529.000 mensen werk. Tweeder de daarvan heeft een fulltime- baan. Dat is 3,8 procent van het aantal voltijdbanen in Neder land. LÏÏÏö „Als dit zo nog drie maanden doorgaat, verhuis ik. Gek word ik van de drukte. Sinds 1 mei ben ik met pensioen. Ik wilde hier van de rust genieten. Wilt u geloven dat ik weer terug verlang naar mijn dagelijkse werk?" Emiel Buriau (60) zit midden op de middag in café In de 7 Sae- ligheede, hartje Fort Lillo, zijn gramschap weg te drinken met Belgische pintjes. Het anders zo gemoedelijke Scheldedorpje on der de rook van Doel is sinds een paar maanden de hotspot van Pokémonjagers. Zo'n vijftig zeld zame exemplaren kunnen ze na een verblijf van een uur of twee aan hun score toevoegen, een 'gi gantisch' aantal. Leek het eerst nog mee te val len met de aanloop, zo'n twaalf per dag, op een dag als gisteren komen er volgens Buriau zeker tweeduizend bezoekers. Wat hem nog meevalt. „Vandaag is het een stille dag. In het weekend zijn het er 2.500", moppert hij. Die komen bijna allemaal met de auto; honderden staan er vanaf de afslag achter en naast elkaar ge parkeerd. Te zien aan de nummer borden voor een dikke 90 procent uit België; de rest draagt een Ne- derlands nummerbord. Buriau is een van de 34 inwo ners van Lillo die het Antwerpse stadsbestuur hebben gesmeekt de overlast een halt toe te roepen. Want overlast is er, al valt dat overdag niet op. Dan lopen alle ja gers - vrouw, man, jong, oud en alles ertussenin - als een soort zombies gebogen over hun mo bieltje door dat ene smalle Tol huisstraatje dat het charmante dorpje rijk is. In opperste concen tratie spelen ze het digitale spel dat gaat om het veroveren van zo veel mogelijk Pokémon-figuur- tjes. Heel onschuldig, zou je zeg gen. Buriau ziet er zelfs de positie ve kanten van. „Ik vind het een fantastisch spel. Ik zie heel veel grootouders met hun kleinkinde ren komen die anders binnen zou den zitten te gamen." Paul en Vivian Vianen uit Schil de, bijvoorbeeld, zijn met hun kleinzoon Lennart (11) naar Fort Lillo gekomen om hem de gele genheid te geven zijn Pokémon- verzameling hier snel uit te brei den. „Ik heb er al 76 verschillen de", zegt hij. Hij weet dat de rage voor Lillo een plaag is geworden en begrijpt dat, maar denkt er toch het zijne van. „Ik zou hier graag willen wonen. Dan zou ik vanuit mijn zetel op Pokémon kunnen jagen." Dat is niet waar Buriau en de zijnen bezwaar tegen maken. Het gaat mis in de late avond en de overlast duurt tot het krieken van de volgende ochtend. „Mensen ko men hier in de avond al beschon ken aan en als de twee cafés hier sluiten, doen ze hun behoefte overal buiten en gooien ze hun blikjes overal op de grond. Ze roe pen en ze schreeuwen. Om half zeven verschijnen de eersten al weer. En het gaat maar door. Dat geeft de inwonders van Lillo heel veel stress. Er gaan hier huwelij ken aan kapot, weet ik. En het ein de is volgens mij nog lang niet in zicht." De bezwaren richting het Ant werpse bestuur hebben tot nog toe het volgende opgeleverd: Er zijn een paar 'vuilbakken' ge plaatst door de gemeente die elke dag worden geledigd. 112 NIEUWS Vrijspraak voor van incest verdachte man HOEDEKENSKERKE Hooi en maaisel in brand Man opgepakt voor afpersing vrijdag 19 augustus 2016 Toerist besteedt meer Frank Balkenende Vlissingen Het anders zo rustige Schelde- dorpje Lillo heeft al maanden te Mijden onder een invasie van Pokémon GO-jagers. Inwoner Emiel Buriau: „Niemand slaapt meer. Hier gaan huwelijken aan kapot." Annelies Vlaanderen Emiel Buriau (met wandelstok) wordt gek van de drukte in zijn dorp Lillo. foto annelies Vlaanderen MIDDELBURG De Vlissinger G. B. (61) tegen wie een celstraf van 30 maan den was geëist voor het sek sueel misbruiken van zijn doch ter is daarvan vrijgesproken. De incest zou 32 jaar geleden, toen zij vijf jaar was, hebben plaatsgevonden. Volgens de vrouw zou ze dagelijks door haar vader zijn misbruikt. De rechtbank stelt dat het aan zo geheten steunbewijs ont breekt; verklaringen van bij voorbeeld de zus en haar broer. De enkele verklaring van de vrouw is niet voldoen de om tot een bewezenverkla ring te komen. Aan de Waanweg net buiten Hoedekenskerke is in de nacht van woensdag op don derdag rond 0.39 uur een gro te hoeveelheid hooi en maai sel in brand gevlogen. De brandweer was ter plaatse met twee blusvoertuigen en een watertankwagen. De eige naar heeft met een kraantje de hoop hooi van zo'n vijftig bij vijftig meter uit elkaar ge trokken, zodat het vuur kon worden geblust. HULST De politie heeft gisteren een Hulstenaar (47) opgepakt voor afpersing. De man pers te een 74-jarige plaatsgenoot af onder dreiging van smaad. Zo dreigde hij berichten open baar te maken dat het slacht offer schuldig zou zijn aan mis drijven. Politie-onderzoek wees uit dat het slachtoffer niet geassocieerd kan wor den met enig misdrijf. pekaar Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com beitratinsiinaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36