Weer brand in praathuisje in Schore Dieventekens broodje aap 3 niet serieus genomen. „Toen heb ik zelf gebeld en zijn ze komen kij ken. De politie vond het vreemd en zei dat ze de buurt de komen de tijd extra in de gaten zullen houden." Jerry, Martine en hun buren hielden zelf de buurt altijd al goed in de smiezen. En ze blijven dat ook doen, verzekert Jerry. „Ik ben altijd al alert. Ik observeer nu een maal graag. Als buren houden we eikaars huizen in de gaten. Dat de den we al en dat blijven we doen." Voor de politie zijn de stickers Het zijn inbrekers, dat kan niet anders. Dit is echt geen grap van kinderen een mysterie. Agenten hebben zelf geen stickers gezien, zegt woordvoerder Alwin Don. „Toen we dinsdagavond zijn gaan kijken, waren de stickers door bewoners al weggehaald." Don is sceptisch over het ver haal dat inbrekers de stickers zou den hebben opgeplakt. „In Neder land is nog nooit een serieuze aan wijzing gevonden tussen tekens en woninginbraken. Vaak blijkt la ter dat bijvoorbeeld een woning bouwvereniging of een bedrijf de tekens heeft gezet, om welke re den dan ook. Nooit is er ook maar een aanwijzing gevonden dat te kens op huizen in verband staat met inbrekers. Het lijkt dan ook een broodje-aap-verhaal." De woordvoerder van de politie Zeeland/West-Brabant zegt dat ook met zijn kennis vanuit de lan delijke werkgroep die zich bezig houdt met communicatie rond woninginbraken. Inbrekers of niet, nadat Jerry's vriendin Martine een bericht over de stickers op Facebook zette, ging het als een lopend vuurtje rond. Zeker nadat de facebookpagina Buurtbewoners Zeldenrust Ter- neuzen het bericht deelde, inclu sief een foto van een plakkertje. Verschillende mensen reageren er verontrust op. „Oh jeetje, wordt oppassen dan", zegt Lisan- Regelmatig duiken verhalen op dat inbrekers communiceren met Bargoense tekens of krijt- markeringen. Ook zouden ze overlijdensadvertenties lezen. Maar onderzoekers en politie hebben nog nooit een dergelijk verband kunnen aantonen. Een driehoek betekent in het Bargoens: vrouw alleen. Drie schuine strepen: reeds bestolen. Maar waarom is er nooit een in breker betrapt met een krijtje op zak, stelt onderzoeker Peter Burger van de Universiteit Lei den op zijn blog De Gestolen Grootmoeder. Sinds 1990 bestu deert hij broodjes aap, geruch ten, kettingbrieven, hoaxes en andere sterke verhalen. Dat die tekens in Nederland ooit door inbrekers zijn gebruikt, is hoogst onwaarschijnlijk, schrijft hij. Ook in het buiten land zijn nooit harde bewijzen gevonden. „Waarschijnlijk is het in de nacht van zaterdag op zondag gebeurd", zegt de Kapelse wethouder Jon Herselman. „We denken tussen 00.00 uur en 04.00 uur. Maandag kregen we de eerste melding. Wie de daders zijn weten we niet. Ze laten helaas geen visitekaartje ach ter." Herselman is de terugkeren de vernielingen flink beu. „Dit gaat ons al gauw weer duizend eu ro kosten. De metalen zitting van de bank is vervormd dus die moet vervangen worden. Verder is er veel roetschade. Dat moet ook alle maal weer schoongemaakt wor den." Vorig jaar zomer brandde het toen nog deels uit hout bestaande onderkomen aan de Westerschel- de volledig af. Eind 2015 is het huisje opnieuw opgebouwd. Dit keer volledig met betonblokken van elk 1.200 kilogram. Verder be staat het halfopen onderkomen en kel uit metaal. In maart van dit jaar kreeg het kale betonnen huisje een nieuw jasje. Graffiti-artiest Tom Pieters voorzag de buitenzijde van een kleurrijk kunstwerk. Herselman: „Dat hebben we ook al een keer schoon moeten maken. Daar had den verschillende 'kunstenaars' al weer overheen geverfd. Maar dank zij de speciale coating die over het echte kunstwerk zit is dat relatief makkelijk schoon te krijgen. Inmiddels is het veelgeplaagde huisje weer schoon. Van de roet schade is bijna niks meer te zien en het vervormde bankje is verwij derd. Ten opzichte van vorig jaar valt de schade dus mee. „Dat is dan weer de andere kant van het verhaal", aldus Herselman. „Het praathuisje blijkt toch behoorlijk hufterproof." ne Blom. „Laffe donders... hoe dur ven ze!", schrijft Monique Verberk- moes. „Wees gewaarschuwd men sen", stelt Ingrid Eekman. Niemand die het bericht deelt of liked vraagt zich af of de veron derstellingen kloppen. Slechts een enkeling stelt een kriti sche vraag. „Kan het niet van kinderen zijn die zich verve len?", vraagt Ma rian van der Bent zich af. Buurtbewo ners Zelden rust laat via een bericht niet inhoudelijk te willen reage ren. „Daar wij als buurtpagina in formatie van derden krijgen, zijn wij niet degene die de pers kan in formeren. De politie is ook hier van op de hoogte. En mochten ze dit willen melden, kunt u het best bij hun terecht. Wij zijn er puur voor de buurt. Niet voor de pers." Of de stickers wel of niet met in brekers te maken hebben, feit is wel dat het aantal (pogingen tot) woninginbraken in de buurt van de Axelsestraat stijgt. In heel 2014 waren het er dertien, een jaar la ter steeg dat naar ze ventien en dit jaar is al negentien keer ingebroken of is dat gepro beerd, blijkt uit cijfers van de poli tie. De cijfers alleen al geven dus aanleiding tot extra alertheid. Want een gewaarschuwd mens telt voor twee, benadrukt Buurtbe woners Zeldenrust Terneuzen op haar facebookpagina. -VA?*':' vrijdag 19 augustus 2016 is één en één optellen' —Jerry Heppener en Martine Kluytenaar Het praathuisje aan de Zeedijk in Schore is voor de zoveelste keer ten prooi gevallen aan van dalen. In het voorbije weekend hebben onbekenden brand ge sticht in het betonnen huisje. De schade bleef beperkt tot een vervormde bank en veel roet. Willem Adriaansens Schore GEVAAR 1 KIND, 1 VROUW HOND GEVAARLIJKE Eén van de stickers in de buurt van de Axelsestraat. w e - INBREKEN t e n OVERBODIG NIETS INTERESSANTS GROTE PAKKANS HOND Het praathuisje van Schore. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35