Vandalen vernielen gezonde iep Wat doet drie dagen rennen? 2 NI MAAN LEO Column Ik ben een hartstochtelijk fan van goede voornemens, van het idee dat je van de ene op de andere dag je leven kunt bete ren. En ook al zijn er veel ambitie sceptici die zeggen dat de meeste goede voornemens toch niet zul len resulteren in langdurige ge dragsveranderingen, zelf heb ik de afgelopen jaren met succes enkele (zij het bescheiden) kwesties we ten te perfectioneren in mijn le ven. Het probleem met de meeste goede voornemens is evenwel de timing. Op 1 januari bak ik er over het al gemeen niets van. Ik heb het te druk gehad met het arrangeren van fenomenale kerstversieringen en epische oudejaarsfeestjes om echt goed na te denken over wat ik wil bereiken. En de dagen na 1 januari heb ik nodig om bij te ko men van die daverende feestjes. Mijn wilskracht en doorzettings vermogen zijn dan natuurlijk ver te zoeken. Buiten is het donker en koud en binnen staat de kerst boom te verpieteren - niet echt een motiverende entourage voor een grootse en meeslepende per soonlijke revolutie. Nee, dan 1 september. Je hebt een zomervakantie lang om te mij- Mijn wilskracht is dan ver te zoeken meren over alle goede gewoontes die je wil gaan opstarten. En mochten daar nou, heel origineel, ambities bij zitten die te maken hebben met gezond eten of meer sporten, dan zijn die veel makkelij ker te verwezenlijken als de super markt vol ligt met heerlijk zoet fruit en de zonnige ochtenden uit nodigen tot een voorzichtig draf je. Mocht je iets nieuws willen le ren, dan is dit het moment waar op de meeste cursussen beginnen. Omdat het langer licht blijft en er toch niets op tv is, voelt het zelfs alsof er meer uren in de dag zit ten. Mijn eigen lijstje met goede voornemens voor de periode na 1 september beslaat inmiddels maar liefst twee pagina's; misschien moet ik daar maar eens kritisch naar gaan kijken. Dat is alvast voornemen nummer één! De Stelling TOOS HENK VEEL NEDERLANDERS GELOVEN IN WONDEREN 'Coupure' op Prinsjesfestival Claudel te gast op filmfestival Dieven azen op diesel boeren MIDDELBURG Wegpiraat zet A58 op stelten De boomstam is van boven tot onder volledig gestript. Stukken bast liggen vrijdagochtend nog in een hoopje op de stoep. Ca therine Vroonhof woont ernaast en kan er met haar hoofd niet bij. „Ik vind het heel erg. Deze boom gaat nu waarschijnlijk dood", zegt ze. „Waarom maakt iemand die zo zinloos kapot? Dat doe je toch niet? Zo'n boom heeft ook recht op leven." Vroonhof heeft niets gezien of gehoord, dus wie het heeft ge daan weet ze niet. Ze denkt wat jongeren die zich verveelden, of dronken waren. „Echt een dom me actie. Puur vandalisme." De bewoonster van de wijk Ro- senburgh is ervan overtuigd dat het 's nachts is gebeurd. De avond ervoor was ze nog buiten om de container aan de straat te zetten en was er niets aan de hand. Toen ze haar hond gister ochtend ging uitlaten, zag ze meteen dat het foute boel was bij de iep op de hoek voor haar huis. Zodra de gemeente Vlissingen bereikbaar was, belde ze om er melding van te maken. Maar rond het middaguur was er nog niemand komen kijken. „Ik hoop Zo'n boom heeft ook recht op leven maar dat ze nog op tijd komen. Zonder schors stopt de sap stroom van de boom en gaat-ie dood, dus er moet snel iets ge beuren om hem te redden. Hope lijk lukt dat door hem te tapen of in te vetten." Een paar uur later blijkt dat geen nut meer te hebben. Mede werkers van de groenvoorziening van de gemeente stellen vast dat de iep ten dode is opgeschreven. Het enige wat ze nog kunnen doen, is de boom omzagen en op termijn wellicht weer een nieu we plaatsen. Het omzagen van de boom zal in de loop van volgen de week gebeuren. De gemeente Vlissingen doet geen aangifte van vandalisme, omdat ze geen daders in het vizier hebben. Met een blik vol medeleven neemt Vroonhof de boom nog eens in zich op. „Zielig, hè?", zegt ze. „Ik denk dat ik maar een stukje schors meeneem als aan denken. Dat vind ik mooi, voor in de tuin." Een tijdloop van vijf kilometer op het eiland Haringvreter op vrijdag, een halve marathon door bos en duin op zaterdag en op zondag het toetje: een strand- loop van to of 25 kilometer. Dat staat de deelnemers aan de test het komend weekend te wach ten. „Wij zijn echt benieuwd wat dit doet met het lichaam", zegt Floor Dieben. „Wat doet het met het gewicht, vetpercentage, vochtpercentage en heeft het in vloed op de buikomvang." Om inzicht te krijgen worden 28 atleten getest. Zij hebben zich opgegeven voor het onderzoek. Met een slimme weegschaal en het ouderwetse meetlint worden gewicht, buikomvang, vocht- en vetpercentage en bmi vastge steld. De eerste meting is op vrij dag, voor de eerste wedstrijd. „En op zondag meten we direct na afloop weer." Dieben ver wacht dat het meeste verschil te zien zal zijn bij gewicht en vocht percentage. „Ik denk niet dat het invloed heeft op de buikom vang", zegt ze. „Maar we gaan het zien." De Zeeuwse hardloop3daagse is een initiatief van een paar ge passioneerde Zeeuwse hardlo- Diëtisten onderzoeken effect van drie dagen hardlopen op het lichaam pers. Aan het evenement doen 165 mensen mee. De organisatie werkt nauw samen met Delta- sport uit Zierikzee. Deze club te kent voor de organisatie van de halve marathon op zaterdag. vrijdag 19 augustus 2016 Voornemens Vandaag: Ik ben niet bang voor inbrekers reageer op pzc.nl Gisteren: Ik vind de lucht in Zeeland schoon genoeg 309 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS HEB IK WEER DEN HAAG De legendarische voorstel ling Coupure is opnieuw te zien bij het Prinsjesfestival in Den Haag. Zeeland mag zich dit jaar presenteren tij dens het zesdaagse evene ment voorafgaand aan Prinsjesdag. Coupure wordt zondag 18 september opge voerd. Het stuk over de wa tersnood van 1953, met Bram Kwekkeboom en Mar lies Hamelynck, ging in 2002 in première bij het Zeeland Nazomerfestival. VLISSINGEN De Franse filmmaker en au teur Philippe Claudel is vrij dag 16 september te gast bij Film by the Sea in Vlissin- gen. Hij zal de Cinema Lite- rair-lezing verzorgen, waar bij hij ingaat op zowel zijn boeken als zijn films. Het is de tweede keer dat de ver maarde schrijver en regis seur het Zeeuwse festival bezoekt. De eerste keer was in 2008, toen naar aan leiding van zijn film II y a longtemps que je t'aime. GOES Bij boeren en tuinders zijn steeds vaker het slachtof fer van diefstal. De rovers hebben het met name ge munt op diesel, zegt advi seur Paul van der Weiden van het Centrum voor Crimi naliteitspreventie en Veilig heid (CCV) tegenover het vakblad Nieuwe Oogst. De diesel wordt vaak in de buurt van het delict weer verhandeld. Ze azen trou wens ook op tanks van de beregeningsinstallaties. Een 23-jarige autobestuur der uit Rijswijk is woensdag middag na een 'dwaze rit' over de A58 door de politie in Middelburg aan de kant ge zet. Rond half drie reed hij op zettelijk bij Bergen op Zoom bijna een ambulance aan. Daarna beging hij meer ver keersovertredingen, zoals snijden, te hard rijden en tus sen twee auto's in inhalen. Zijn rijbewijs is ingenomen. De schors van een boom aan de Rosenburglaan in Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag afgepeld als de schil van een banaan. De iep kan niet meer worden gered. Elodie Kint Vlissingen Wat doet drie dagen achtereen een wedstrijd hardlopen met je lichaam? Val je af, verbrand je vet en hoe zit het met de vocht- balans. Dat willen (sport)diëtis- ten Nona Sonke en Floor Die ben wel eens weten. Daarom houden ze tijdens de eerste Zeeuwse hardloop3daagse een onderzoek. Melita Lanting Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2