44 22 ZC COLUMN ROMKE VAN DE KAA Nederland telt bijna drie miljoen waterrecreanten. Op de meest uiteenlopende bootjes zoeken ze ontspanning. Deze week de laatste aflevering: de suppende Sanne Reinhard. et de juiste aanwijzingen lukt het zowaar: rechtop staan op een board en dan voorzichtig suppen. Suppen is de af korting van het Engelse 'stand up paddling': staand peddelen. Dit is dé snelst groeiende watersport. Via de stranden van Hawaï en Tel Aviv arriveerde het suppen een paar jaar geleden in Nederland. Deze zomer zie je de opblaasbare, oprol bare en dus makkelijk mee te nemen recreatieplanken (te koop vanaf 749 euro) bijna overal. „Als je eenmaal evenwicht hebt, kun je het", vertelt Sanne Reinhard (25) aan de rand van een de vele Bra bantse recreatiepiassen. De eerste jaars supper is zo gedreven dat ze in middels workshops geeft op het meer. Een kind kan de was doen, denk ik net voordat ik zijwaarts in de plomp val. Maar het ging al beter dan net. „De een heeft het binnen vijf minu ten door, bij de ander duurt het wat langer", zegt de instructrice opbeu rend. Als je al hebt gekanood, weet je in elk geval hoe je de peddel moet ge bruiken. En als je dat niet weet? Eerst maar op je knieën oefenen: „Snelheid maken en dan gaan staan." Moeiteloos glijdt Sanne langs de buigende rietkragen. Schrijvertjes en schaatsenrijders schuiven opzij over het rimpelende water. Deze debutant heeft dan al let terlijk kroost geproefd. Sannes eerste keer viel gelukkig ook niet mee. „Het waaide en re gende keihard", vertelt ze. „Later ben ik het nog een keer gaan proberen met mooi weer. Het was bijna wind stil, er stond een zonnetje, het was warm. Toen vond ik het heerlijk." Kampvuur Eenmaal bevrijd van de stress om het evenwicht word je zen, vindt Sanne die in het dagelijks leven kinderen met gedragsproblemen coacht. Sup pen is voor haar als kijken naar een kampvuur: het geeft rust. „Ik ben een beetje een dromer. Dit is de beste manier om je hoofd leeg te krijgen. Lekker staan en peddelen." Nog steeds even soepel gaat ze over het water. Dat Sanne inmiddels sup yoga, zeg maar de drijvende lotus houding, wil leren, ligt bijna voor de hand. Sup yoga is ook al zo populair deze zomer. Het is ook inspirerend en rustge vend, dit decor waarin futen onder duiken en kikkers voor de sound track zorgen. „Je bent met heel je lichaam bezig terwijl het toch ontspannend is. Het evenwicht op het bord controleer je met je volledige lichaam: kuiten, bo venbenen en romp." De echte roots van deze tak van waterrecreatie liggen overigens in donker Afrika. Staande peddelend op hun kano benaderden krijgers van de ene stam bijna geruisloos die van de andere. De strijd kon beginnen. Maar dat is een ander verhaal. Mid den op het meer vecht je als beginner vooral met je evenwicht. Dan is het daar: dat moment van balans waarop de benen even ontspannen, de board door het water snijdt en schrijvertjes er gewoon bijhoren. een berk of onder een pru nus waar de grond vol boomwortels zit. Er bestaan planten die daar overleven, maar niets is treuriger dan kijken naar planten die met moeite in leven blijven. En het kan anders, op zo'n las tige plaats in droge schaduw. Dat is te zeggen: als die droge schaduw niet per manent is. Onder loofbo men is het 's zomers droog en donker, maar in de winter nat en licht. Laat dat nou net omstandigheden zijn waar van cyclamen houden. Die komen uit het Middellandse Zeegebied waar het 's zo mers heet en droog is en 's winters koel en nat. Veel In elke tuin zijn van die plaatsen waar niets wil groeien planten pasten zich aan met een zomerslaap: ze groeien en bloeien 's winters en ster ven in mei, waarna ze een zomerslaap houden en na de eerste herfstregens ontlui ken. Dat zijn de planten die we onder onze loofbomen kunnen zetten. Er zijn nogal wat herfst- bloeiers onder de bolgewas sen. Zo heb je een herfstnar- cis, een herfstkrokus en zelfs een herfstsneeuwklokje. Maar de bekendste herfst- bloeier is de winterharde tuincyclamen. Daarin heb je ook weer verschillende soor ten. De meest algemene en gemakkelijkste is Cyclamen hederifolium. Cyclamenknollen kunnen niet tegen droogte. Ze zijn lastig voor verzendhandels, waar ze in de opslag vaak uitdrogen, al is dat een koel cel. Als je zo'n uitgedroogde knol plant, komt er weinig van terecht. In de tuincentra kun je te genwoordig groeiende en bloeiende cyclamen in pot jes kopen. Drie keer zo duur als een droge knol, maar suc ces is verzekerd. iets wat met de droge knol len nog wel eens gebeurt omdat onder en boven soms lastig te onderscheiden zijn. Bij cyclamen verschijnen eerst de bloemen. Pas als die zijn uitgebloeid, volgt het blad. Dat blad is een wonder: het is gevlekt en getekend in zilver en groen. Geen twee planten hebben hetzelfde patroon. Je kunt je daar een winter lang over verbazen. Er zijn van die dagen waarop je beseft dat de zomer op zijn eind loopt. Als je 's morgens bedauwde spinnenwebben tussen de struiken ziet han gen. Of als de zwaluwen zich op het dak verzamelen voor hun tocht naar het zuiden. Voor mij begint de herfst als de cyclamen bloeien. Dat doen ze meestal als de eerste herfstregens vallen. Deze zomer regende het bijna elke dag. De cyclamen wa ren dan ook vroeg; ik zag de eerste bloem op 6 augustus. In elke tuin zijn van die plaatsen waar niets goed wil groeien: onder vrijdag 19 augustus 2016 Soepel beweegt Sanne over het water. FOTODINGENA MOL Suppend naar zen Bob Van Huët Bovendien zul je een bloei ende cyclamen niet gauw ondersteboven planten, Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Tuinexpert Romke van de Kaa buigt zich elke week over (na)zomerse artikelen die de tuincentra uitvlie gen. Vandaag: de cyclaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22