Den Haag smeekt om minder Pokémon 15 Tommy Wieringa Suikertaks op frisdrank in Engeland Als ik me voor een moreel probleem gesteld zie, vraag ik me wel eens af: 'Wat zou Foppe de Haan doen in dit geval?' Soms handel ik naar zijn voorbeeld, soms gaat het an ders. Hij is een vader op afstand, hij leeft mij voor. Voor het dagelijks leven is de levenswijsheid van Foppe de Haan van praktischer nut dan de esoterie van Johan Cruijff. Bij Cruijff kom je tot de waarheid door paradoxen en orakelspreu ken, bij Foppe de Haan door de klare redenering, gedekt door een sterke moraal. Geen stadse ironie, geen wufte praatjes. Lees ik een interview met Fop pe de Haan, dan denk ik terug aan de fietsenmaker die me eens een Fongers verkocht met de ver zuchting: 'Zo worden ze niet meer gemaakt, meneer.' Foppe de Haan herinnert me aan een Nederland dat mis schien nooit heeft bestaan, maar waar ik toch naar terugverlang. Het is een Nederland van voor de Grote Tijdversnelling, voor de woekering van het consumentis me en de dolle drift van privati sering en neoliberalisme. Je bankiert bij de Boerenleen bank en noemt jezelf lid van de krant die je leest. Van sociale me dia heeft nog nooit iemand ge hoord, er is weinig ruimte om ontevreden te zijn. Deze zomer luidde de kop bo ven een fraai Volkskrant-inter- Foppe de Haan herinnert me aan de tijd voor de Grote Tijdversnelling view met Foppe de Haan: 'Ik ben een man van het beperkte risi co.' Een zinnetje voor boven de burelen van directeuren en ra den van bestuur van woningcor poraties als Rochdale en Vestia, die het nut van het algemeen ver gaten en in de problemen raak ten door grondspeculatie, deriva- tenhandel en zelfverrijking. De kerk heeft in de familie De Haan plaatsgemaakt voor de so ciaaldemocratie, wat Foppe ver staat als: 'Solidariteit, zorg voor elkaar, delen, gelijke kansen.' Een gesprek met Foppe de Haan gaat niet zozeer over voet bal als wel over het wereldbeeld van Foppe de Haan. Hoe te leven. Moed, beleid en trouw. De omgang met vluchte lingen. Met geld. Met ego. Hij is al vijftig jaar getrouwd met Ge- ke. Ze kunnen mooi zwijgen met elkaar. Dat geeft niks, vindt hij, zwijgen is goed. In de auto zeggen ze soms twee uur niks te gen elkaar. 'Dat is mooi, als je er tenminste allebei geen slecht ge voel bij hebt.' In het veld keek hij goed naar hoe een speler juichte. Aan het juichen, lees je af hoe het er met een speler voor staat. Hij was weinig gesteld op extatisch jui chen, had een milde afkeer van spelers die de camera's opzoch ten en zich op de borst sloegen. 'Eigenlijk vind ik dat iedereen moet juichen zoals Abe Lenstra vroeger. Scoren en meteen terug naar de middenlijn om de vol gende goal te maken. Klaar.' Eens had ik een rugbytrainer die een hemelhoog jubelende speler apart nam en zei: 'Doe 's normaal. Dit is een rugbyveld.' Dat was in Gorredijk, op een steenworp afstand van Lippen huizen, waar 73 jaar geleden Foppe de Haan geboren werd. We speelden onder een wijde, Friese winterhemel, in een we reld wars van ijdelheid en zelf vergroting. De gemeente hoopt dat spelletjes maker Niantic wil ingrijpen. „We hebben het bedrijf verzocht om 's avonds laat voortaan minder Pokémon in Kijkduin te stallen." In de beschermde duinen ziet de gemeente Den Haag het liefst helemaal geen virtuele figuurtjes meer. Zelfs extra hekken bleken niet te helpen tegen de meute Pokémon-jagers. „Daar lopen die mensen gewoon doorheen. Als een kudde bizons", zegt een woordvoerder van de gemeente. Ruim een week geleden riep Den Haag Kijkduin nog trots uit tot Pokémonhoofdstad van Neder land. Speciaal voor de gelegenheid zette de gemeente een mast neer met de afbeelding van Pikachu er op. Sindsdien nam de rage alleen maar toe. Bewoners klaagden over de vele wildplassers, over nachte lijk lawaai en over hordes Poké- monjagers die kinderen omver lie pen en door afgerasterde tuinen banjerden. „Rond elf uur 's avonds staan er hier inmiddels duizenden mensen naar hun schermpje te tu ren", zegt bewoner en Haags ere burger Rob van de Laar. „Dat mag de gemeente zich aanrekenen. Ze heeft de Pokémonhype vanaf het begin toegejuicht en aangewak kerd. Zonder met bewoners reke ning te houden." Over de omme zwaai van Den Haag is hij wel po sitief: „Ik hoop dat het lukt de el lende in te dammen." Ik hoop dat het lukt de ellende in te dammen Hoewel de gemeentewoordvoer der spreekt over 'een hype die bi zarre vormen begint aan te ne men', wil ze niet erkennen dat Den Haag de rage onderschat heeft toen Kijkduin op verzoek van D66 tot Pokémonhoofdstad werd gebombardeerd. „We deden dat juist op verzoek van de ondernemers daar", ver klaart ze. „Voor hen is het toch ge weldig dat er zoveel mensen frie tjes, pannenkoeken en ijsjes ko pen?" Dat vindt de bedrijfsleider van Pannenkoekenhuis Klein Sein post niet. 'Hélémaal niks' moest hij hebben van de meute naast zijn zaak, vertelde hij vorige week tegen deze krant „Ze eten niks, drinken niks, maar komen wel bij bosjes binnen om naar de wc te gaan", mopperde hij. „Ze pissen de boel onder." Sindsdien heeft Den Haag wel maatregelen genomen. Er zijn op veel plaatsen extra toiletten en vuilnisbakken neergezet. Er wordt vaker schoongemaakt en er lopen meer handhavers rond op het Del taplein. Dat bleek niet genoeg. De lokale PW-fractie wil nu weten hoeveel de Pokémongekte de stad al heeft gekost. En of de ge meente niet veel beter had moe ten weten dan de hysterie te omar men: „Wilt u zich nóóit meer voor het karretje van D66 laten spannen?" sneert fractieleider Ka ren Gerbrands in de richting van het stadsbestuur. 'Geestelijk vader' van de titel Pokémonhoofdstad is D66-raads- lid Rachid Guernaoui. Dat hij de hype mede gecreëerd heeft, zoals de PW claimt, vindt de D66'er on zin: „Die Pokémonhotspot is daar. We hebben er extra aandacht aan gegeven en gezegd: benut de kan sen. Dat trekt extra bezoekers, maar die moeten zich wel aan de regels houden." LONDON Groot-Brittannië gaat belasting heffen op de verkoop van suikerhoudende frisdran ken. Met de opbrengst worden gezondheidsprogramma's voor schoolkinderen gefinancierd. De suikerbelasting is onder deel van plannen om zwaarlijvig heid onder kinderen aan te pak ken. Volgens de Britse regering is bijna een derde van de kinderen tussen 2 en 15 jaar een beetje of veel te zwaar. Dat kost de over heid miljarden per jaar, stelde onderminister van Financiën Ja ne Ellison gisteren. Volgens deskundigen en actie voerders zijn de plannen echter lang niet afdoende om de toene mende obesitas onder de Britten een halt toe te roepen. Groot-Brittannië is niet het eerste land dat een suikerbelas ting instelt. Onder meer België, Frankrijk en de Scandinavische landen hebben zoiets al. Drankjes met suiker zijn vol gens Londen de belangrijkste suikerbron voor kinderen. Eén blikje cola overschrijdt met een inhoud van negen suikerklont jes al de voorgeschreven dagelijk se hoeveelheid. De frisdrankbranche is verbol gen over de maatregel. Gavin Par tington van de Britse overkoepe lende organisatie stelt dat de be lasting een 'straf is die duizen den banen kost en geen doorslag gevend effect heeft op de mate van zwaarlijvigheid. De programma's voor school kinderen die gefinancierd wor den met de opbrengst van de be lasting moeten een gezond eet patroon en meer beweging be vorderen. Scholen moeten de kinderen stimuleren om min stens 60 minuten per dag gemid deld of stevig te bewegen, waar van de helft tijdens schooltijd. In Nederland is vooralsnog geen sprake van een suikertaks. vrijdag 19 augustus 2016 Juichen De Pokémon Go-hype in Kijk duin is Den Haag nu echt boven het hoofd gegroeid. De overlast van de duizenden Pokémonja- gers loopt in de familiebad plaats vooral laat in de avond en in de nacht 'de spuigaten uit', zegt een woordvoerder. Lex de Jonge Niels Klaassen Den Haag Rob van de Laar, buurtbewoner Zeeland 4 Pokémonjagers zorgen voor overlast in Kijkduin door de duinen te betreden, foto bart maat/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15