13 Olympische Spelen deelnam. Zelfs onder sporters zijn er grou pies, zag ze. „Rafael Nadal en Usain Bolt konden zich niet in de eetzaal vertonen of ze moes ten al met iemand op de foto." Hoe verder de Spelen vorderen, des te onrustiger de nachten, ver telt Dennis van der Geest, oud-ju- doka. „Er is dan een contrast met spelers die nog volop gefocust zijn op hun wedstrijd en de groep die al klaar is en 's avonds gaat feesten. De hockeydames wa ren er helaas zelden bij. Die staan altijd in de finale." Hij kent ze ook: de wilde ver halen over al die bakken con dooms. „Laat ik het zo zeggen: niet elke condoom wordt in het olympisch dorp gebruikt. Ik heb mensen met volle handen in die bakken zien graaien, maar die kwamen uit landen waar ze min der goed verkrijgbaar zijn." Zelf was hij een héél nette jongen, haast hij zich te zeggen. Moreira de Melo heeft vooral melige herinneringen aan de feestjes in de Hollandse nacht club, zoals de keer dat de manne lijke roeiers een overwinning te vieren hadden. „Zaten we op eens 's nachts in de eetzaal. Wie de meeste kipnuggets in z'n bak kes kon stoppen. Het record was twaalf!" Roeister Annemarieke van Rumpt vindt het 'heel raar' dat Nederlandse sporters tegenwoor dig naar huis moeten als ze klaar zijn. „Je hebt niks gewonnen, dus doei! Iedereen heeft vier jaar lang keihard getraind, dan is het juist bijzonder om bij de afslui tingsceremonie te zijn. Hoe vaak maak je dat nou mee?" En ja, op zulke momenten bloeit er wel eens wat op, vertelt ze. „Er zitten heel veel mooie fitte mensen bij elkaar, dan gebeurt er wel eens wat." Of zijzelf wel eens een leu ke sporter aan de haak heeft ge slagen? Ze grinnikt. „What hap pens in the Olympic Village, stays in the Olympic Village." Duitsland In het nationale huis van onze Duitse buren valt één ding op. Er zijn bijna geen Duitsers. Wel veel Brazilianen die in de rij staan voor een curryworst. Aan een prachtig stukje strand in de wijk Lebion hebben de Duitsers deze Spelen een strandtent gebouwd. Er han gen grote schermen waar wedstrij den worden uitgezonden. Brazili aanse strandverkopers kuieren wat door het zand om hun waar te verkopen. Prima sfeertje, maar met Duitsland heeft het (afgezien van de worst) niks te maken. Nederland Het moet gezegd worden: er is geen nationaal huis zo mooi en sfeervol als dat van ons. Met het decor van een Bloemendaalse strandclub, een prachtig zwem bad, overal tv-schermen en aan bier geen gebrek is het er goed toe ven. Het zit daarnaast elke dag stampvol, iedereen is in het oran je en Hollandse kinderen spelen gemoedelijk met Braziliaanse kin deren in het zwembad, 's Avonds gaat de muziek aan, de tap ver open en wordt er zegevierend ge praat over onze sporters. Neder land is trots, en het HHH draagt daar zijn steentje aan bij. Tsjechië Bij binnenkomst staat er een boomlange Tsjech te wachten die meteen enthousiast biertjes uit deelt. 'Better than Heineken!' zegt hij met een grote glimlach. De Tsjechen hebben hun best gedaan, maar gezellig is het niet. The Czech House is vooral ingericht als museum over Tsjechië. Wel is er goulash, die door een geëmi greerde landgenoot thuis in Rio is bereid. Overal hangt de beeltenis van Emil Zatopek, de nationale held die ooit drie gouden medail les haalde op de Spelen van 1952. Denemarken Bij de Denen staan twee rijen. Een korte, en een hele lange. Die lange is voor de Lego-tentoonstel ling die naast het Deense huis is gevestigd. De korte staat voor het Deense huis. Maar wie een Deen se medaille wil vieren, wordt in ei gen huis teleurgesteld: er is geen flesje water te krijgen. Wel is er veel informatie voor Brazilianen die een tripje naar Denemarken willen maken. Gedurende de dag worden er workshops voor kinde ren gegeven op het strand. De loca tie is prachtig, aan de boulevard van Ipanema, met uitzicht op het strand, maar verder is er geen Deen te bekennen. Zwitserland Geen Zwitserland zonder sneeuw en ijs, dus hebben de Zwitsers een meterslange ijsbaan gebouwd, en staat er een gigantische sneeuw bal op het dak. Een prestatie, ge zien temperaturen van rond de 30 graden. Kinderen vinden het in elk geval fantastisch, er hangt een fijne sfeer. De Zwitsers hebben schnaps aan de bar en er is een Heidi-caravan waar je raclette kan eten. Zwitserse sporters worden 's avonds gehuldigd, maar tot spijt van de woordvoerster komen daar vooral Brazilianen op af. Frankrijk De Fransen hebben het prima voor elkaar. Op een soort Bourgon dische braderie zit iedereen in het zonnetje kaas te eten en wijn te drinken. Er zijn veel barretjes en prachtige sponsortenten met knappe Fransen in witte broeken. Iedereen is vroeg aan de drank. Bij de deur zijn ze niet echt hartelijk: 'Vite vite' wordt er naar een wat oudere heer gesnauwd die niet doorloopt. Niemand spreekt En gels, maar ach. Er zijn toch bijna alleen maar Fransen. De voormali ge paardenstal is omgedoopt tot feestzaal, en afgezien van de paar- denlucht is het er net zo gezellig als in het Holland House. CZECH HOUSE vrijdag 19 augustus 2016 Niets gaat boven het HHH.toch? Bonne Kerstens Rio de Janeiro Als twee Tsjechische pubers je smekend vragen of je ze op 'de lijst' kan zetten voor het Holland Heineken Huis in Rio de Janeiro, dan weet je dat wij Nederlan ders iets goed doen. Maar wat is er dan zo bijzonder aan onze Hol landse enclave? Bij de Duitsers en de Fransen is het toch vast ook gezellig? Bier drinken, dat kan toch ook bij de Tsjechen? We gingen in Rio op bezoek bij de nationale huizen van een paar van onze concurrenten. Sfeer: Locatie: Eten/drinken:** Vermaak: - Prijs: gratis Sfeer: Locatie: Eten/drinken: Vermaak: Prijs: 15 euro voor Nederlanders, 45 euro voor buitenlanders freakshow' Sfeer: Locatie: Eten/drinken: Vermaak: Prijs: gratis Sfeer: Locatie: Eten/drinken: - Vermaak: Prijs: gratis Sfeer: Locatie: Eten/drinken: Vermaak: Prijs: gratis Sfeer: Locatie: Eten/drinken: Vermaak: Prijs: 40 real (11 euro)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13