nJÏ f Liefde in Rio 12 NI OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Het olympisch dorp blijft voor buitenstaanders hermetisch gesloten. Maar wat gebeurt daar eigenlijk? Een vreetschuur, groupies en af en toe TinderRio. Hoe de kamers van de Neder landse hockey- dames er na twee weken bik kelen uitzien, kan ex-inter- land Fatima Moreira de Melo wel raden. Ontplofte koffers, oranje versiering aan het plafond en dan die lucht... „Na elke wedstrijd wor den de schoenen op het balkon ge gooid, zo veel mogelijk bij elkaar", beschrijft ze haar ervaring van drie Olympische Spelen op rij. Moreira de Melo moet lachen om alle wilde verhalen die tijdens elke Olympische Spelen rondgaan over het sportverblijf. Dit jaar zou den er 450.000 condooms zijn uit gedeeld aan de 15.000 aanwezige sporters. „Dat is 30 per persoon! Na een wedstrijd ben je kapot en wil je alleen nog maar slapen." Niet helemaal waar. De makers van Instagram-account TinderRio toonden aan dat er heel wat spe lers op de flirttour zijn. Zo werd Maartje Paumen, aanvoerster van de Nederlandse hockeydames, ge spot op de datingapp. Ze zou niet de eerste topsporter zijn die op de Olympische Spelen verliefd wordt: zo sloeg jaren geleden de vonk over tussen judoka Edith Bosch en wielrenner Peter Schep (inmiddels uit elkaar) en vroeg honkballer Tjerk Smeets (zoon van Mart Smeets) hockeyster Min- ke Smabers ten huwelijk tijdens de Zomerspelen in 2008. Het olympisch dorp is een fort. Familie, vrienden, maar ook jour nalisten komen het terrein niet op. Sporters moeten bij de entree door poortjes, als bij de douane op een vliegveld. Het dorp is over zichtelijk: Amerikanen zitten bij de Amerikanen, Russen bij de Russen, en ga zo maar door. Elk land heeft zijn territorium afgeba kend met vlaggen aan het balkon. De Nederlanders pik je er meteen uit. Zij nemen altijd hun fiets mee naar de Spelen. In Peking (2008) werden op stel en sprong nog klap- fietsen gekocht. De ogenschijnlijk saaie Vinex-wijk telt 32 hagelwitte flats, beautysalons van aangelegd. Drie keer raden waar de langste rij staat? De McDonalds. Op dag één van de Olympische Spelen stond daar al een wachtrij voor de kassa. De eetzaal is volgens (voormali ge) olympiërs de meest fascine rende plek van het dorp. „Zo ver je kunt kijken, zie je buffetten met alle mogelijke maaltijden die je kunt verzinnen", beschrijft Fati ma Moreira de Melo. En alles is gratis. „Het is een vreetschuur. In het begin schuifje met je eigen team aan tafel, maar na drie we ken zit iedereen door elkaar. Aan het einde van de Spelen worden de shirtjes gewisseld en draagt ie dereen eikaars kleding." In de gigavreetschuur komen topsporters uit alle hoeken van de wereld bij elkaar. „Het is een beet je een freakshow. Je ziet piepklei ne turnsters met duizend speldjes in hun haar tot worstelaars en bas ketballers van ruim twee meter", vertelt Annemarieke van Rumpt, ex-roeister die tweemaal aan de 3.600 appartementen en is 1,5 kilo meter lang. De Brazilianen sme ten er 4,6 miljard euro tegenaan. Daar werden fonkelnieuwe tennis banen, zwembaden, gamehallen, saladebars, winkels, massage- en vrijdag 19 augustus 2016 'Het lijkt in Hanneke van Houwelingen Rio de Janeiro Rio soms wel een Langeafstandszwemmer Ferry Weertman (24) overlaad de zijn vriendin en topzwemster Ranomi Kromowidjojo (25) met kussen toen hij deze week de gouden plak won. Het stel is twee jaar samen. De Britse baanwielrenners Laura Trott (24) en Jason Kenny (28) werden tijdens de Spelen van 2012 kussend gespot tijdens een beachvolleybalwed- strijd. Het stel gaat in september trouwen. Samen bezitten ze - met hun resultaten in Rio opge teld - tien gouden medailles. Ashton Eaton (28) en Brianne Theisen (28) delen hun liefde voor elkaar en de meer kamp. De twee hebben verschil lende nationaliteiten - zij komt uit voor Canada, hij voor de Verenig de Staten - en stapten in 2013 in het huwelijksbootje. Sindsdien staan ze bekend als Team North America. Helen (34) en Kate Richardson-Walsh (36) zijn het eerste lesbische getrouwde stel dat uitkomt op de Spelen. De Brit se dames, die sinds acht jaar sa men zijn en al twintig jaar op het veld staan, doen beiden aan hockey. Dit jaar zouden er 450.000 condooms zijn uitgedeeld aan de 15.000 olympische sporters in Rio de Janeiro. Niet alle con dooms zouden in het dorp zelf worden gebruikt. Olympische stelletjes zijn geen zeldzaamheid. Rechts: Ferry Weertman en Ranomi Kromowidjojo. Links, met de klok mee: Minke Smabers en Tjerk Smeets, Susan Kuijken en Andrew Krumins, Peter Schep en Edith Bosch, Naomi van As en Sven Kramer. FOTO'S HH/UNITED PHOTOS/PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12