Mkoopjedeal.nl) Weinig hoop voor oer-Hollandse boom EUWS 11 3 Een Aziatische schimmel velt de komende jaren zeker 90 procent van alle essen in Nederland. Nu slechts 9,95 Nu slechts 79,95 Nu slechts 8,95 Nu slechts 19,95 Vanaf slechts 79,95 80% De es staat op het punt van ver dwijnen. Een Aziatische schim mel maakt gehakt van de oer-Ne- derlandse boom, met wie we al sinds de prehistorie samenleven. De es is karakteristiek voor la nen, wegen, plantsoenen en bos sen in heel Nederland. Binnen een paar jaar zal de boom nog maar weinig te zien zijn. Bosbe- heerders hopen dat een paar pro cent van alle essen een natuurlij ke weerstand opbouwt tegen de schimmel, zodat de boomsoort uiteindelijk zijn plek kan herove ren in het landschap. Staatsbosbeheer heeft van alle terreinbeheerders de meeste es sen in zijn bezit: op pakweg 4.000 hectare is de boom nu nog dominant. Dat is een gebied bijna net zo groot als Nationaal Park de Hoge Veluwe. Komend najaar hakt Staatsbosbeheer de knoop door: wat moeten we doen met de essen die we nog hebben? In 2010 werd de schimmel Cha- lara voor het eerst in Nederland waargenomen. De schimmel- soort komt van oorsprong uit Azië en vernietigt essen in grote delen van West-Europa. Je her kent een zieke boom makkelijk: dorre bladeren tussen het groen, steeds meer takken sterven af en uiteindelijk gaat de hele boom dood. De hoop dat het zou over waaien is inmiddels opgegeven. Boswachter Lammert Kragt uit Overijssel: „De meeste boomziek tes komen in golven. Meestal ver dwijnen ze weer. Maar deze ziek te lijkt zich alleen maar uit te breiden." Onveilig De kans bestaat dat Staatsbosbe heer de zaag zet in complete bos percelen, weet Kragt. Want voor bezoekers is een bos met veel do de essen onveilig, vanwege vallen de takken en omvallende bomen. „Dat soort bospercelen staat voor al in Flevoland, waar veel essen bij elkaar staan", zegt Kragt. Ruw weg een vijfde van het bos in die provincie bestaat uit essenbo- men. Als de zaag uit het vet moet vanwege de veiligheid van bezoe kers, dan kan Staatsbosbeheer niet te lang wachten. Want een KENMERKEN dode boom vellen is gevaarlijk voor de houthakker, die een splin terregen kan verwachten. Buiten Flevoland zal de kaal slag minder hevig zijn. De es komt van nature vooral voor op ri- vierklei en zeeklei, dus langs de ri vieren, langs het IJsselmeer en langs de kust. In bossen waar es sen tussen allerlei andere bomen staan, ver van wandel- en fietspa den, mag de natuur wellicht z'n gang gaan. Henk Siebel van Natuurmonu menten ziet een parallel met de iepziekte, die ook veroorzaakt wordt door een schimmel. Die boomsoort werd in de jaren 80 en 90 gekortwiekt. Dat lot lijkt de es ook beschoren. „Vooral in Groningen zijn toen langs wegen iepen vervangen door essen. Die nu aan het afsterven zijn." Kale bossen 1 Krijgen we te maken met kale bossen? Welnee, stelt boswachter Kragt gerust. In de meeste bos sen is de es gewoon een van de vele boomsoorten. Toch doet het pijn, vindt hij. „Vroeger werd de es veel gebruikt om bijvoorbeeld stelen te maken voor boerenge reedschap, zoals bijlen en hooi vorken. Het hout is taai en buig zaam, ideaal dus." De boomsoort is bovendien ve le duizenden jaren oud. Toen we in Nederland nog in berenvellen rondliepen en met een knuppel achter konijnen aanrenden voor het avondeten, was de es er al. Kragt: „Hij hoort gewoon bij ons landschap. En in bossen is hij be langrijk voor de biodiversiteit." Steeds minder inheemse boom soorten kunnen ongestoord dik en oud worden, constateert Henk Siebel van Natuurmonumenten. Door het wegvallen van belangrij ke boomsoorten als de es en de iep, gaan de bossen op voedselrij ke bodem er de komende eeuw bovendien heel anders uitzien en een andere soortensamenstelling krijgen. Siebel: „De impact van deze in- vasieve exotische schimmels op de natuur neemt steeds grotere vormen aan Daar valt helaas wei nig aan te doen en daar zullen we mee moeten omgaan." De tijd zal het leren hoe de na tuur met het probleem omgaat. Kragt hoopt dat een enkele es de Aziatische aanval overleeft, na tuurlijke weerstand ontwikkelt en zijn genen doorgeeft aan zijn nakomelingen. Pas over jaren wordt duidelijk of die hoop ijdel is of een vruchtbare bodem heeft. Dat Moeder Natuur veerkrach tig is, daar zijn voorbeelden ge noeg van. Kragt: „In de jaren 1972 en 1973 hebben we zeer zware stormen gehad. Grote delen van bossen in Nederland zijn toen te gen de vlakte gegaan. Er zijn mooie bossen voor in de plaats gekomen. De natuur kan heel veel." vrijdag 19 augustus 2016 korting korting korting Luxe Uittrekbare Wind- Zonneschermen Beschikbaar in zwart en crème en in 2 maten Nooit meer last van de wind in de tuin Ideaal op een terras of balkon voor meer privacy Voorzien van automatische roll-back functie Uiteraard ook geschikt als zonnescherm Adviesprijs 299,95 Korting 73% U bespaart: 220,- Comfortabele Poloshirts van B&C - Absolute topkwaliteit! Beschikbaar in de maten St/m XXL en 5 kleuren Gemaakt van 100% katoen; blijft mooi en zacht na iedere wasbeurt Voor in je vrije tijd of casual naar het werk te dragen Adviesprijs 39,95 Korting 70% U bespaart: 30,- Luxe en grote zweefparasol met diameter van 3 meter Optimaal genieten van het mooie weer Verkrijgbaar in 3 mooie kleuren Voorzien van robuuste voet en volledig verstelbaar frame Waterafstotend en weerbestendig doek Adviesprijs 299,95 Korting 73% U bespaart: 220,- Originele Apple Lightning USB-kabels Geschikt voor iPhone, iPad en iPod Verkrijgbaar in 1 m en 2m Extra USB-kabels; altijd handig om te hebben 100% origineel, gegarandeerd! Adviesprijs 29,95 Korting 70% U bespaart: 21,- 7 paar Oorstekers met Swarovski Elements Wit blauw saffierblauw turquoise oranjerood violet roze en groen Voor iedere outfit de perfecte kleur oorbellen Geleverd in een luxe verpakking Adviesprijs 99,95 Korting 80% U bespaart: 80,- .korting SWAROVSKI BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RPterPoy (VfKi NIET TEVREDEN? GEL0 TERUG! 1 Pas op, de es staat op omvallen Gerald Meijer Dronten FOTO FREDDY SCHINKEL De tak van de es heeft altijd een oneven aantal bladeren. De bladeren zitten twee aan twee aan de twijg, met eentje aan het eind van de tak. In de winter hebben ze opvallende, zwarte knoppen. De bast van de stam is (behalve bij heel oude bomen) glad en grijs. De Latijnse naam van de inlandse es is Fraxinus excelsior. Het is een loofboom die bij de olijffamilie hoort. De es kan wel 40 meter hoog en eeuwen oud worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11