Ifc 10 NI Vijf jaar nadat een hevige storm een drama veroorzaakte op het Belgische festival Pukkelpop kan Susan Bults (25) eindelijk praten over haar ervaringen. Dit blijft bij je, ik heb het op mijn eigen manier verwerkt Het gegil, de tota le paniek, een meisje dat schijnbaar le venloos onder een tentcon structie ligt. De beelden laten de 25-jarige Susan Bults uit Lemelerveld niet meer los. Het is vandaag exact vijfjaar ge leden dat een fatale storm een ra vage aanrichtte op Pukkelpop in het Belgische Hasselt. Vijf men sen kwamen om en tienduizen den bezoekers van het festival, dat dit weekend weer plaatsvindt, doorstonden een drama. Nog ziet ze de lucht groen wor den en de bliksem zijn weg zoe ken. „We dachten nog, we laten ons niet gek maken. Maar het ging zo snel",vertelt ze. Steeds meer mensen drommen samen voor een plekje in de tent, waar de Overijsselse op dat moment schuilt. Haar vriendin Tirsa, klein van stuk, wordt verdrukt, met haar gezicht in rugzakken. „Ze kreeg bijna geen lucht meer. Ik kon nog net haar arm pakken om haar uit de tent te trekken." Na de grootste bui stappen ze sa men naar buiten. „Het was hartstik ke warm. Ik had verbrande schou ders, waar hagelstenen zo groot als kastanjes op stuiterden. Het werd ineens donker en mistig. Overal lie pen mensen met één schoen." Kaartenhuis De meeste slachtoffers vallen als een van de grote tenten als een kaartenhuis in elkaar zakt. Susan ziet het voor haar ogen gebeuren. „Er lag zoveel water op de tenten dat de palen als luciferstokjes bra ken. Eén meisje kreeg een dakcon structie op zich. Ze lag er niet flo rissant bij, zeg maar, levenloos naar mijn idee. Vreselijk, ze was 16, hooguit 17 jaar." Hoe het met het meisje afgelo pen is, weet Susan niet. „Onze vriendengroep kwam er goed van af en ik kon mijn ouders bereiken om te zeggen dat ik oké was voor de verbinding weer werd verbro ken." Ze vervolgt: „Het ene mo ment denk je: yeah, het festival gaat beginnen. Het andere mo ment word je 's ochtends wakker in een drijfnatte tent, op een ver der weggevaagd campingterrein en hoor je op de campingradio dat het festival niet doorgaat en dat er vijf doden zijn gevallen. De achter gelaten tenten bezorgden me kip penvel. Zouden die mensen...?" Susan gaat naar huis en komt da genlang haar bed niet uit. „Aan de ene kant denk je: stel je niet aan. Maar er waren wel vijf doden. De festivalsfeer was ver te zoeken. Mijn geld was al uit mijn tent ge jat en mijn telefoon verdronken. Achteraf wilde ik dat dat het enige en ergste was wat er dat festival was gebeurd." Susan sluit zich af voor alles wat met de ramp op Pukkelpop te ma ken heeft. Ze wil er niks over ho ren. Maar elke keer als de wind op steekt denkt ze: shit, daar gaan we weer. „Op een barbecue met veel mensen raakte ik in paniek." Als ze het liedje End Credits van Chase Status hoort, breekt ze. „Ik ben nu, vijfjaar later, juist gaan zoeken naar filmpjes, foto's en ver halen. Ik kwam een rouwkaart te gen van een meisje met mijn ge boortedatum. Dat is zo bizar om te zien." Elk jaar staat ze op deze dag stil bij het meisje dat onder de tent constructie lag. Of bij het stelletje waarmee ze de dag ervoor nog had gesproken toen ze haar spul len naar een kampeerplek dichter bij het festival verplaatste. Ze stier ven in eikaars armen. „Ik wou dat ze met ons meeverhuisd waren." Of ze denkt aan de andere slachtoffers, iedereen die erbij was of thuis in spanning wachtte op goed nieuws. „Voor mijn ge voel heb ik er echt lang over ge daan om het te verwerken. Ik deed een opleiding Evenementen organisatie, dat wilde ik echt niet meer. Ik heb uiteindelijk wel mijn diploma gehaald, maar voor nu is het even goed zo. Ik moet er niet aan denken dat ik een evenement zou organiseren en dit gebeurt." Verwijten De organisatie van Pukkelpop ver wijt ze niets. „Ik weet dat zij door bezoekers zijn aangeklaagd, maar dat heeft geen nut. Zij hebben dit ook niet gewild. Je gaat er niet van uit dat dit gebeurt. Het hele dorp was ook kapot. Hoewel bewoners de daken van hun schuren of hui zen zagen vliegen, vingen ze wel festivalgangers op en lieten ze hen douchen of bellen." Susan gaat zondag naar een op treden van haar favoriete band, Good Charlotte, die vijfjaar gele den ook op Pukkelpop zou spelen en waar ze zo naar had uitgeke ken. „Dat ik er nu vrede mee heb, klinkt raar. Het voelt alsof de cir kel rond is. Dit blijft je bij, ik heb het redelijk bewust meegemaakt en op mijn eigen manier ver werkt. Ik heb het afgesloten, voor nu. Ik ga niet zeggen voor altijd." vrijdag 19 augustus 2016 Susan Bults was op Pukkelpop toen daar vijf doden vielen door noodweer. FOTO VINCENT JANNINK Ik zie nog dat meisje onder die tentconstructie liggen' Simone van Zwienen Lemelerveld Susan Bults, festivalbezoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10