9 MkOOPJEDEAL.nl) °aga"«env*. Ik wist ook dat er door de komst van Eisenhower iets bijzonders ging gebeuren C$fD" ^laij donderdag 18 augustus 2016 is een wonder dat ik dat heb over leefd." Hoenson maakt als telegrafist aan boord maar liefst 89 oorlogs- vluchten. Hij is erbij tijdens bijna alle grote bombardementen die na D-day nog zullen volgen, waaronder Market Garden. Ziet tientallen makkers sneuvelen. Maar stapt altijd weer in de B-25 Mitchell als zijn commandant een beroep op hem doet. „Ik ken een paar jongens die op een gege ven moment niet meer durfden. Ik heb dat moment nooit gehad. Ik dacht er niet over na. Was nog jong. Het kon me niet veel sche len. Ik zou het niet nogmaals doen. Het was enorm gevaarlijk werk. De verliezen waren hoog." Volgend weekend keren Hoenson, Jacob en nog twee Ne derlandse veteranen van het 320 squadron voor het eerst terug naar het vliegveld waar de bevrij ding van Europa begon. Ze zijn de enige veteranen die nog in le ven zijn. Jacob kan niet wachten. Hij weet nog precies hoe ze slie pen in tenten onder erbarmelijke omstandigheden. Geen water. Geen toiletten. Totaal geen luxe. Af en toe bleef hij tijdens verlof bij een gastgezin waar hij op adem kwam in ruil voor voedsel bonnen. „Ik had nooit gedacht dat ik nog op het vliegveld zou komen en ben heel benieuwd hoe het er nu uitziet. Of deze fa milie nog leeft. Ik zou ze graag ontmoeten." Het bezoek is niet alleen bijzon der omdat de veteranen voor het eerst terugkeren op historische grond. Ze dragen er ook een ere dienst op aan hun omgekomen dienstmakkers. Ze zullen er spre ken met tientallen nabestaanden die willen weten welke verschrik kingen het squadron heeft moe ten doorstaan. Veel familieleden verloren dierbaren. Maar liefst 156 bemanningsleden keerden Hij ziet tientallen makkers sneuvelen, maar stapt altijd weer in de B-25 bommenwerper nooit meer terug, een derde van alle militairen die bij 320 hebben gediend. Onder hen zijn nog al tijd 57 vermisten. „Dat levert bij nabestaanden veel onrust op. Sommigen belden mij elk jaar om te vertellen hoe verdrietig ze waren dat hun vader nog niet te recht was", zegt Everard Bakker die nauw betrokken is bij de reis. Bakker doet sinds begin deze eeuw onderzoek naar het squa dron en werkt aan een boek. Het verhaal over wat deze mannen moesten doormaken is volgens hem onderbelicht gebleven. Vliegerkruis Iedereen kent de Prinses Irene Brigade waar honderden Neder landers tijdens de bevrijding van Europa in vochten. Dat het 320 squadron ook bestond uit vooral Nederlanders en ze dapper werk deden, weet bijna niemand. Maar liefst 176 keer is de hoge onder scheiding het vliegerkruis uitge reikt. Vier militairen kregen zelfs de allerhoogste onderscheiding, de Militaire Willems-Orde. Volgens Bakker komt de onbe kendheid ook omdat veel vetera nen tot heel lang na de oorlog niet wilden praten over wat ze hadden meegemaakt. Het lag ge voelig. Sommige bemanningsle den moesten boven Nederland bombarderen. Hun eigen land. Dat ging niet altijd vlekkeloos „Ik ken het verhaal van een vlieger uit Ede die bommen moest gooien op de Ginkelse heide, maar ze per ongeluk afwierp bo ven een woonwijk uit zijn eigen dorp. De kinderen hingen met af gerukte ledematen in de bomen. Toen hij terugkwam uit de oor log werd hij uitgemaakt voor moordenaar. Daar heeft hij altijd veel last van gehad. Pas in 2006 durfde hij voor het eerst met zijn verhaal naar buiten te komen." Nu slechts 6,95 Vanaf slechts 89,95 Vanaf slechts 29,95 Nu slechts 5,95 Nu slechts 6,95 Nu slechts 99,95 72% Edward Hoénson (zittend) tussen een paar dienst- maten. Londen Vliegveld Dunsfold I Amiens Le Havre j/fT Rouen BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Eduard Jacob Nieuw: Achteraf betalen! flPbefPoy (7fKEUR WIET TEVREDEN? GELD TERUG]) FOTO'S NIMH korting korting korting korting WOLFGANG OC GERMANY Krachtige Mini WiFi Versterker Meer bereik én sneller internet Vergroot het bereik van je internet verbinding Werkt op iedere PC of Laptop Adviesprijs 34,95 Korting 80% U bespaart: 28,- Orthopedische Memory Foam Inlegzolen Helpt tegen: Voetproblemen, Rugklachten, Gewrichtsklachten, Hiel blessures, Kramp, Likdoorns, Blaren en nog veel meer! 1 paar+ 1 paar GRATIS Adviesprijs 29,95 Korting 80% U bespaart: 24,- Ultrasone muggenverjager Houdt muggen en andere insecten op geruime afstand Nooit meer last van muggenbulten of een slechte nachtrust Hygiënisch en milieuvriendelijk; zonder gif of geurstoffen 100% veilig voor mens en huisdier Adviesprijs 24,95 Korting 72% U bespaart: 18,- Adviesprijs 299,95 Korting 70% U bespaart: 210,- Adviesprijs 79,95 Korting 63% U bespaart: 50,- korting Luxe NASA Traagschuim Topdekmatras van Alaska Bedding Druk-verlagend; ideaal bij heup-, nek- en rugklachten Beschikbaar in alle gangbare maten NASA Traagschuim; vormt zich naar je lichaam Geschikt voor ieder matras Praktische schuifladen - Nooit meer rommelige keukenkastjes! Schuift naar voren wanneer je een kastje opent Je ziet in een oogopslag wat er in de lade ligt Beschikbaar in 50 en 60 cm breed; de standaard maten in Nederland 260-delige Gereedschapstrolley van Wolfgang Germany Zeer goed gevuld; in één keer al het gereedschap datje nodig hebt In 4 lagen overzichtelijk gerangschikt in een stevige aluminium koffer Gereedschappen zijn gemaakt van hoogwaardig Chroom-Vanadium staal Adviesprijs 599,95 Korting 83% U bespaart: 500,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9