8 NI De laatste vier Nederlandse veteranen van het 'Dutch 320 squadron' die tijdens D-day bommen gooiden op Normandië, maken een bijzondere reis. Voor het eerst keren ze terug naar het vliegveld waar ze begonnen aan de bevrijding van Europa. OORLOGSVETERANEN HISTORISCHE REIS A De Duitsers wisten wanneer we kwamen. Wat ze hadden, werd op ons afgevuurd donderdag 18 augustus 2016 aar staat Eduard Jacob dan. 18 jaar oud. Strak in het gelid. Oog in oog met de hoogste gene raal van de geal lieerden, Dwight D. Eisenhower. „Wat doet die bruine jongen hier?" klinkt het. Elet is april 1944 als de opperbevelhebber een flits- bezoek brengt aan 'zijn' mannen op het vliegveld van Dunsfold. Jacob is net in Engeland aangeko men na een lange bootreis uit toen nog Nederlands-Indië. Vrij willig meldt hij zich aan bij het 320 squadron van de marine. Vast beraden om Europa te verlossen van nazi-Duitsland. Eisenhower wil weten hoe het met de familie van Jacob is. De jonge soldaat heeft werkelijk geen idee. „You'll soon be home", klinkt het vol goe de moed uit de mond van Eisenho wer. Het flitsbezoek maakt diepe indruk. Eisenhower laat zien dat ie dereen er toe doet. Van vlieger tot vliegtuigmaker, zoals Jacob. De oorlogsveteraan mag dan oud wor den - hij is nu 92 - en zich op zijn kamer in veteranenhuis Bronbeek in Arnhem niet alles meer herinne ren. Maar dit historische bezoek kan hij zich nog heel goed voor de geest halen. „Ik had het nooit ver wacht dat hij daar zou komen. Maar wist ook dat er hierdoor wel iets bijzonders stond te gebeuren." Nog geen twee maanden later stijgen vanaf Dunsfold de eerste B-25 Mitchell bommenwerpers op. D-Day is aangebroken. Jacob zal van dit grootse offensief tijdens de Tweede Wereldoorlog niet veel mee krijgen. Hij sleutelt vooral in de hangars aan kapotte vliegtui gen. Verschrikkelijk Dat het verschrikkelijk is aan de overkant van het Kanaal ervaart zijn dienstmakker Edward Hoenson. Hij is een van de twee bemanningsleden van het 320 squadron die nog in leven is. Hij maakt vanaf dit vliegveld talloze vluchten. Vanuit zijn woonplaats Seattle vertelt hij hoe hij de grana ten links en rechts hoort ontplof fen als ze de kust van Normandië naderen. Kogels tikken tegen de beplating van de B-25 Mitchell. Als ze ongeschonden door het sper vuur komen, dreigt altijd het ge vaar van Duitse jachtvliegers die hen uit de lucht proberen te schie ten. „We vlogen met daglicht dus de Duitsers wisten precies wan neer we kwamen. Alles wat ze had den werd op ons afgevuurd. Wij zijn toen tijdens één vlucht ook een paar keer geraakt. De boord schutter was gewond en we moes ten een noodlanding maken. Het Edward Hoenson Raymond Boere Arnhem Terug naar het vliegveld waar D-day voor hen begon r|fcA>U,i Eisenhower praat met Eduard Jacob (4e van rechts). Edward Hoenson (2e van rechts) voor de B25 Mitchell bommenwerper. Eduard Jacob (rechts) bij de B25 Mitchell bommenwerper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8