Zuiddorpe zet 'groote reiziger' Joos van Ghistele in 't zonnetje Actie Pink Ribbon Lot 't Kaaike nog ongewis -VLAANDEREN 7 K ds2Fun zorgt de hele zomer voor activiteiten Het is heel erg leuk, leuker dan gewoon thuis spelen Vijfentwintig graden buiten? Nou en, dachten vijftig kinderen die gisteren kwamen feesten in Bio Base. Want je eigen slijm maken en gekleurd zout fabriceren, kun je niet elke dag. Kom op, zeg. Het is toch helemaal geen strandweer?", schalt professor Koekoek door de hal van Bio Base in Terneuzen. Dat zijn vijftig kinderen met hem eens, ze staan te popelen om een hele dag proef jes te doen en te knutselen. De hele zomer zorgt welzijns- koepel Aan-Z voor activiteiten met Kids2Fun. „Zodat kinderen die niet op vakantie gaan, ook leu ke dingen kunnen doen", legt Yvonne Kalishoek van Aan-Z uit. Daarnaast zorgt Lionsclub Zostera dat kinderen waarvan de ouders het financieel niet breed hebben, ook kunnen deelnemen. En kinde ren met een beperking doen mee, iedereen speelt samen. Na een pannenkoek en inleiden de show van professor Koekoek, zit de sfeer er goed in. Onder lei ding van Ludwig de Backer van Klutske worden er vaasjes met ge kleurd zout gemaakt. „Kinderen vinden het geweldig en voor ouders is het jeugdsentiment", lacht Ludwig. De kinderen ken nen de retro knutselactiviteit niet en kijken verwonderd toe hoe je iets moois maakt met krijt en een pak keukenzout. „Je doet zout in een bakje en drukt er met een krijtje op", demonstreert hij. Het zout gaat in het vaasje en zo ont staan er verschillende gekleurde laagjes op elkaar. Al snel zijn de kinderen gecon centreerd bezig en met verschil lende kleuren in de weer. Ook Laurens en Anne-Fleur uit Zaam- slag doen mee. Vader Michael rijdt zijn kroost met plezier naar allerlei kinderactiviteiten in de va kantie. En dat die activiteiten vaak nog leerzaam zijn ook, is helemaal mooi. Iets verderop klinkt luid ge joel. Iris en Jolanda oftewel profes soren Iris Idee en Jo H20 van Mad Science knallen bekertjes omver met een luchtkanon. De dames maken wetenschap en techniek leuk en dat is zacht uitgedrukt. Luid roepend en elkaar aanmoedi gend blazen de kinderen een bal lon met een rietje over tafel en wapperen de ballon met hun han den vooruit. In twee ploegen strij den ze tegen elkaar, terwijl ze haast onbewust van alles leren over luchtverplaatsing. Het klapstuk is het maken van slijm. „Alleen noemen wij het geen slijm, maar een kruislings verbonden polymeer", zegt Jolan da met een knipoog. Voor de, zo als zij het zeggen, 'ieh-papa's en mama's', die slijm vies vinden klinken. De kinderen maken het plakkerige goedje zelf door ver schillende vloeistoffen met elkaar te mengen. En ze krijgen het na tuurlijk mee naar huis, in een pot je. „Was het altijd maar vakantie", verzucht een jongetje gelukzalig. Vorig jaar was ik hier ook, omdat het zo leuk is Ik doe elke vakantie dag iets leuks, met mijn vriendin Alisha LAMSWAARDE De vrouwen van de Zeeuwse afdeling van Pink Ribbon, die geld inzame len voor borstkankeronder zoek, sloten in het weekeinde een actie af op de Petrus Pau- lus Hoeve in Lamswaarde. Een golf- en wandelevenement dat daar werd gehouden, leverde 1800 euro op. Er waren ook prij zen te verdelen. Eén daarvan: een ballonvaart voor de twee le den Terry en Maria, aangebo den door Ballonvaren Zeeland. Ze maakten een vlucht van Phi lippine naar Lamswaarde en landden weer veilig. Mher Joos van Ghistele, wie heeft ooit van hem gehoord? Dat gaat veranderen. De 'groote reiziger' die vijfhonderd jaar ge leden in Zuiddorpe overleed, wordt in zijn woonplaats weer tot leven gewekt. Mooi Zuiddorpe, waarin vereni gingen en ondernemers samen werken aan de leefbaarheid van het dorp, heeft het initiatief geno men. Ook de stichting achter ge meenschapshuis 't Kaaike werkt mee. Komend weekend met de Boek weitfeesten is de eerste activiteit. Op het Dorpsplein zal zondag middag een Middeleeuws kampe ment verrijzen waarmee aan dacht wordt gevraagd voor een groter evenement later dit jaar, op 18 december. Mher Joos van Ghistele is een beroemdheid. Geboren in 1446 in Gent moest hij al op vijfjarige leeftijd om politieke redenen vluchten met zijn ouders. Het ge zin belandde in kasteel Moere ten noorden van Zuiddorpe. Joos ontleent zijn bekendheid vooral aan de bloemrijke verslagen die hij maakte van zijn pelgrimsreis naar het Heilig Land, het tegen woordige Israël. Het kampement zondag is de opmaat voor een manifestatie zondag 18 december, met activi teiten in 't Kaaike en de rooms- katholieke kerk. Joos komt dan na vijfhonderd jaar thuis, met een historische stoet, vertellin gen en muziek, en een Breugheli- aanse maaltijd in Onder de Lin den. ZUIDDORPE De Zuiddorpenaren krijgen maandag 21 november de uitslag te horen van een haalbaar heidsonderzoek naar een multi functioneel centrum in de leeg staande Canisiusschool. Dan zal er ook meteen meer duidelijk wor den over de toekomst van gemeen schapscentrum 't Kaaike, hoofdza kelijk een bolwerk van ouderen. Die willen daar liever niet weg en hebben dat onderstreept met 152 handtekeningen. B en W in ant woord op vragen van PvdA'er Jack d'Hooghe: „Men denkt kennelijk dat de pap al is gestort." Dat is niet zo, verzekert het college. donderdag 18 augustus 2016 Liever slijm in plaats van strand Damian (11) uit Terneuzen Aan-Z zorgt ervoor dat er de hele zomer leuke en ook vaak leerzame dingen te doen zijn voor kinderen en volwassenen. Met Ludwig de Backer van Klutske wordt er met krijt en keukenzout geknutseld, fotos ronald den dekker Sophie Stockman Terneuzen Kids2Fun houdt nog activiteiten tot en met 4 september. Het hele overzicht is te vinden op aan-z.eu. -Anne-Fleur (8) uit Zaamslag Quintisha (10) uit Sluiskil Harmen van der Werf Zuiddorpe l/WVjjj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84