ledereen rookt flink mee Actie nodig voor betrouwbaar veer Festivals haken in op Shakespeare-jaar 2 ZEELAND Haaien Cadzand-Bad dijt uit Het is bouwvakantie, maar niet in Cadzand-Bad. Bij de Schelde- boulevard kijken toeristen naar de activiteiten bij de haven. De nieuwbouw in het dorp is een attractie op zich geworden. Mijn klanten vinden die bouwputten juist leuk en gaan er kijken Commentaar I ilieudefensie maakt glashelder hoe gevaarlijk luchtvervui ling is. Vergelijk het inademen van lucht met meeroken. I Het resultaat is indrukwekkend. In Terneuzen is de ver vuiling gelijk aan het dagelijks meeroken van bijna vijf sigaretten. Meeroken is een rekbaar begrip. Toch is de vergelijking nuttig, en in één opzicht zelfs mild. Want aan meeroken kun je je onttrek ken, aan luchtvervuiling niet. Daar heb je als burger zeer beperkt greep op, omdat bedrijven een flink deel van de verontreiniging veroorzaken. Die kun je vaak alleen beïnvloeden door producten te boycotten. Veel mensen gaan liever niet zo ver. Zelf iets doen kan natuurlijk wel, bijvoorbeeld de auto eens wat vaker te laten staan. Maar het zet pas echt zoden aan de dijk als burger en over heid samen optrekken. Dat lukt niet goed. Eerder deze maand stap te Milieudefensie naar de rechter om Den Haag te dwingen meer te doen. Milieudefensie ziet schone lucht als een mensenrecht. De ze zaak doet denken aan het succes van de duurzaamheidsorganisa tie Urgenda. Die won een rechtszaak tegen de Staat. De rechter droeg de overheid op, meer actie te ondernemen tegen klimaatver andering. Denk aan het beperken van de uitstoot van koolstofdioxi de (CO2). Milieudefensie probeert het nu met stikstofdioxide. Het is goed dat Milieudefensie de rechter om een oordeel vraagt. Maar het zou beter zijn als de kiezer zou spreken. Dan kunnen er grotere stappen worden gezet. Neem Noorwegen. Daar is een poli tieke discussie over een verbod op alle benzine- en dieselauto's, ook vrachtwagens, in 2025. Je kunt erop wachten dat ook de indus trie wordt aangepakt. Dit soort ingrepen is in Nederland wellicht nog te vermijden als we snel echt werk maken van schonere lucht. Het 'meerookgevoel' is daarvoor een goede stimulans. Meerookgevoel goede stimulans voor actie tegen luchtvervuiling VLISSINGEN Het veer Vlissingen- Breskens moet betrouwbaarder worden. Het is ongekend, vindt GroenLinks-raadslid Els Verhage, dat één van de veerboten onlangs - dus in het hoogseizoen - drie da gen uit de vaart moest om een technisch mankement te verhel pen. De veerdienst tussen Vlissingen en Breskens wordt onderhouden met twee schepen, de Willem- Alexander en de Maxima. De laat ste moest er deze maand uit. Een reparatie kon niet langer wachten. De Maxima moest drie dagen een droogdok in, met als gevolg dat de Westerschelde Ferry moest over schakelen van een halfuur- op een uurdienst. GroenLinks-raadslid Verhage is daar meer dan verbaasd over. De provincie heeft enkele jaren gele den veel extra geld uitgetrokken voor meer preventief onderhoud aan de schepen en, als er toch één spontaan zou uitvallen, dat er dan in elk geval snel genoeg reserve onderdelen beschikbaar zouden zijn. Kennelijk is dat nog niet vol doende, concludeert Verhage in Het is ongekend dat een schip in het hoogseizoen uitvalt vragen die zij deze week aan B en W van Vlissingen stelde. Zij wil dat de schepen voor de zomer extra op 'verborgen gebreken' wor den nagekeken. Vlissingen moet daar bij de provincie op aandrin gen. De provincie is verantwoorde lijk voor de exploitatie van de veer dienst. Almanak Moeder Bea zit op het strand van Dishoek met haar zoontje Bram heerlijk samen te genie ten van de rust, ruimte en stil te. Plots komen daar een groep meisjes en jongens het strand op die elkaar heel uitbundig be groeten. De een na de ander zegt ge dag op de manier dat jonge mensen dat doen. He Hai, hai, hai hai en nog eens hai. Totdat Bram tegen zijn moe der zegt: „Mam er zitten haaien hier in zee want die meisjes en jongens hebben het er steeds over." Wegwerken tot eind dit jaar Joe Buck zit in elftal van Giel Bezwaar bouw huis afgewezen Terneuzen Sneeuwpoppen maken in augustus Het is druk in Cadzand-Bad. Vech ten om een plekje op de parkeerter reinen, en als je er eenmaal een hebt bemachtigd, weigert de par keerautomaat dienst. Een bekend probleem, zegt de telefoniste van de alarmlijn. „Soms moeten men sen het wel zeven keer achter el kaar met de creditcard proberen voor het lukt." Parkeerplaatsen: dat is het enige waarover de 71-jarige Dwight- Winston Luteijn ('Noem mij maar Eddy') van De Schelpenwinkel, een van de pareltjes van Cadzand-Bad, zich zorgen maakt. „Waar ze met die auto's gaan blijven weet ik ook niet." Als ze daar nou maar even goed over nadenken, komt het alle maal goed, is zijn overtuiging. Half Cadzand-Bad is een bouwput. „Het moet eerst lelijk zijn voor het mooi wordt", vindt Eddy. „Je moet aan de toekomst denken. Dit is vooruit gang, die stop je niet. Persoonlijk vind ik nieuwbouw niet mooi, maar ik ben antiek, natuurlijk." Zijn werkneemster Winnie plaatst een kritische noot. „Ik ben heel erg bang dat het er hier uit gaat zien zo als in Knokke en de rest van de Bel- Zeeland Nazomerfestival en Film by the Sea storten zich samen op William Shakespeare. Dit jaar is het 400 jaar geleden dat de toneel schrijver overleed. Het Nazomerfestival opent dins dag 23 augustus met de première van de tragikomedie Maat voor Maat van Shakespeare, in de Grote Kerk in Veere. De voorstelling speelt daar tot en met zaterdag 3 september, tevens de laatste dag van het festival. Film by the Sea haakt vervol gens in op het Shakespearejaar, door maandag 12 september de film Richard III te vertonen, in sa menwerking met de British Coun cil. De film is om 19.45 uur te zien. Voorafgaand aan de voorstelling zijn er twee lezingen over Shake speare. De eerste is om 16.30 uur door Alex Mallems, dramaturg en artistiek leider van Theaterproduc tiehuis Zeelandia en het Zeeland Nazomerfestival. De tweede le zing wordt gegeven door filosoof Tom Dommissie en begint om 18.45 uur. De achttiende editie van Film by the Sea in Vlissingen is van 9 tot en met 18 september. donderdag 18 augustus 2016 li Els Verhage, raadslid GroenLinks Tip? redactie@pzc.nl SINT JANSTEEN Het is even rustig met werk zaamheden in Sint Jan steen, maar dat gaat eind deze maand rap verande ren. Als de bouwvakvakatie afgelopen is, gaan grond werkers direct weer aan de slag met de riolering in de Geslechtendijk. De werk zaamheden vlakbij en in het centrum van Sint Jansteen duren nog tot eind dit jaar. Het Martje van Wardje, hét dorpsplein, wacht dan ook een herinrichting. OOSTBURG Muzikant Joe Buck zit bij de laatste elf van Giels Talen tenjacht, de online speur tocht van 3FM-dj Giel Bee- len naar onontdekt muziek talent. De in Oostburg gebo ren Sjoerd de Buck (foto) wordt, nu hij bij het elftal zit, een jaar lang gecoacht door Beelen en zijn team. Joe Buck maakt countrymu- ziek en is zaterdag in de buurt te zien. Om 19.30 uur treedt hij op bij het Een hoornfestival in Oostburg. KOEWACHT Het bezwaar van een be woonster van het Zandpad in het buitengebied van Koe wacht tegen de vervanging van een oude woning door nieuwbouw is gisteren door de Raad van State afgewe zen. Het woongenot van de bewoonster wordt niet on aanvaardbaar aangetast, al dus het rechtscollege. Als de nieuwbouw bewoonbaar is, moet de oude woning wel binnen vier maanden gesloopt zijn. Wie de zon wil ontvluchten, kan maandag spelen in de sneeuw. Bij Skidome in Ter neuzen kunnen kinderen van 13.00 tot 17.00 uur slee ën, klimmen en glijden. De activiteit is van Aan-Z en is bedoeld voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Meedoen kost 7 euro. Opgeven via www.aan-z.eu. T oeristen vinden al dat bouwen wel best Ondine van der Vleuten Cadzand-Bad Koen Radder Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82