'Vertel Trump geen geheim' 17? 37.° NIEUWS 7 Samsung A3 2016 Galaxy S5 Neo Apple iPhone 6S metrolijnen, 300.000 forenzen per dag en miljoenen toeristen per jaar samenkomen. De bouw vakkers zijn nog niet klaar en zo'n 40 winkelpuien zijn nog dichtgeplakt om steigerpijpen aan het zicht te ontrekken, maar het grootste deel van het nieuwe winkelcentrum is sinds deze week open. Het station werd eer der dit jaar in gebruik genomen. Daarmee nadert de herbouw van Ground Zero zijn voltooiing na jaren oponthoud en oplopen de kosten. „Je kunt de mensen die we hebben verloren niet te rugbrengen, maar dit geef op z'n minst iets van hoop, het gevoel dat dingen weer oké zijn", oor deelt elektricien Anthony, een ras-New Yorker die al zes jaar druk is met de bouw van de Ocu lus, een ontwerp van de Spaanse architect Calatrava. Stalen ribben vormen een dak dat oogt als de sierlijk gespreide vleugels van een duif, met een ruggengraat van glas die vanuit het winkelcentrum een blik biedt op het gebouw waar het uit eindelijk echt om draait: One World Trade Center, de nieuwe 546 meter hoge toren die de Twin Towers vervangt. „Het hoge dak geeft een kathedraalachtig ge voel, een beetje spiritueel", vindt de Canadese Jan Lyall, die op va kantie is in New York. „Heel pas send voor deze plek." Het futuristische stationsge bouw annex winkelwalhalla is even controversieel als spectacu lair. Het is een symbool van door zettingsvermogen in een gewon de stad, volgens Bill Hecht, direc teur van beheerder Westfield, maar het pand is evengoed een symbool van verkwisting van pu bliek geld, in de ogen van New RCHITECT Yorkers. Al bij de presentatie van het ontwerp van Calatrava deed het prijskaartje van 2 miljard dol lar wenkbrauwen fronsen; na maar liefst zeven jaar vertraging was de rekening uiteindelijk 4 miljard. Daarvoor kreeg New York een spraakmakende verbeel ding van optimisme en veer kracht, dat wel. Onder de dikke laag nieuw elan blijft het litteken van 9/11 steken. New York werd bloedner veus van de aanslagen in Parijs en Brussel. Metrostations en druk bezochte plaatsen als Times Square werden bewaakt. Ook in de Oculus is terreurbestrijding een prioriteit. Er slenteren mili tairen in camouflagepak rond, net als herkenbare en onherken bare agenten en bewakers. De be veiliging is veel zichtbaarder dan in andere winkelcentra, conclu deert Keith Jenda van Chase, dat er een bankfiliaal opende. „Al tij dens de bouw hadden we te ma ken met strenge veiligheidsmaat regelen vanwege de gevoeligheid van deze plek. Het was een uitda ging hier te bouwen. Niet gek dat het zo lang geduurd heeft." Donald Trump zat gisteren, 'er gens' in New York, tegenover chefs van organisaties waar hij geen goed woord voor over heeft: de inlichtingendiensten. In zijn kenmerkende 'openhartige' stijl beschuldigt hij hen van enorme blunders. „Kijk naar wat er de laat ste tien jaar is gebeurd. Hun optre den was rampzalig", zei de Repu blikeinse presidentskandidaat ge durende zijn campagne. Omdat de briefing geheim is, zal nooit bekend worden hoe ijzig de ontmoeting is geweest. Of hoe geheim de vertrouwelijke informa tie was. Volgens insiders gaat de uitwisseling niet verder dan 'een grove schets van de wereld achter de schermen'. „De briefings zijn redelijk algemeen", aldus de direc teur van de National Intelligence. „Tussen nu en de verkiezings dag zijn er nog een paar briefings. Om eerlijk te zijn, ze zijn gebrand merkt als 'geheim' maar het gaat om een lichte vorm van geheim. In algemene discussies worden er gedachten uitgewisseld", zegt ge neraal b.d. Michael Hayden, oud-directeur van CIA en NSA. Miljoenen Amerikanen hopen dat het daarbij blijft. Onder het motto 'waarom zou je geheimen verklappen aan een ongeleid pro jectiel met verkeerde vrienden?' Lees: Vladimir Poetin. De afgelo pen weken hebben Congresleden, organisaties en burgers ervoor ge pleit Trump niet te briefen. Na zijn oproep aan Rusland 'om de 30.000 e-mails te vinden die Hillary Clinton heeft kwijtge- maakt', vertrouwen vaderlandslie vende Democraten en Republikei nen hem niet meer. Een van hen schreef daarom een brief aan presi dent Obama. Trump is 'geen man aan wie je gevoelige informatie geeft', aldus de Democratische af gevaardigde van Rhode Island, Da vid Cicilline. De liberale groep CREDO haalde 80.000 handteke ningen op voor een petitie met de oproep Trump uit te sluiten. Maar gisteren zat de presidents- kandidatgewoon aan tafel met de mensen die hij niet capabel vindt. slechts 100 min/1000 sms li 000MB data eenmalig bijbetalen: €0 120 min in NL EU 1000MB data (4G) eenmalig bijbetalen: €0 100min/sms 1000MB (4G) /mnd slechts /mnd Ben* TELE2 kP" 0®. -T donderdag 18 augustus 2016 De bouw van de Oculus kostte uiteindelijk 4 miljard dollar. Het winkel- walhalla ging open na zeven jaar FOTO KENA BEANCUR AFP De twee presidentskandidaten krijgen sinds de jaren 50 een briefing van de Amerikaanse ge heime diensten. Donald Trump was gisteren aan de beurt. Tot schrik van zijn tegenstanders. Hans van Zon Rotterdam/New York Ook mogelijk: 100 min/1000 sms 2000MB: €20.50 p/mnd Ook mogelijk: 120 min in N: EU 3000MB: €27.00 p/mnd Ook mogelijk: onbeperkt bel/sms 4000MB: €42.00 p/mnd r Santiago Calatrava is een Spaanse architect, die bekendstaat om zijn vernieu wende projecten. Kritiek is er ook: budgetten en bouwtijd worden flink overschreden en er zijn vaak gebreken. In Nederland ontwierp hij brug gen in de Haarlemmermeer. Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 8g(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7