Na 'verblijven' en 'wonen' nu campagne 'werken' op eiland m Qimmmm SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Duivelandse poldercampagne: Stoney Burke for president Sirjanslander Reint Laan steunt de alternatieve kandidaat voor het Amerikaanse presidentsschap. Uit protest tegen ons koningshuis. Stoney for president." Theatermaker en ge pensioneerd clini- clown Reint Laan (74) uit Sirjansland is op Facebook een campagne begon nen om de kandidatuur van zijn oude toneelmakker in de Verenig de Staten te ondersteunen. Stoney Burke is een Amerikaan se straatartiest en acteur, die zich zelf op Facebook op ludieke wijze presenteert als alternatieve kandi daat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. „Stoney laat zien dat iedere Amerikaans burger het recht heeft een gooi te doen naar het presidentschap. En dat spreekt me heel erg aan", zegt Laan. „Want in Nederland heb ik dat recht niet, omdat ik niet tot die ene bekende familie hoor." Laan leerde Burke kennen tij dens de toneellessen en clow- nie-workshop begin jaren tachtig in Amsterdam. „Stoney woonde daar toen in een kraakpand en was op zoek naar mensen die wil den meedoen aan het Festival of Fools." Laan vouwt een zorgvul dig gekoesterd programma-over zicht van het roemruchte straat theater uit juni 1982 open en wijst op een liedtekst van het Stoney Burke and The-Fix-It-Yourself-Thea- tre. Het refrein spreekt boekdelen: Let's kraak the palace, and send her to Dallas. „Het speelde in de tijd van de kroningsrellen rond Bea trix en de woningsnood in Am sterdam. We hebben ook nog een optreden gedaan in de Bijlmerba jes. Ik weet nog dat we voor die gasten wat marihuana naar bin nen hadden gesmokkeld, maar het bleek dat ze daar zelf veel meer spul hadden." Na zijn Amsterdamse periode keerde Burke terug naar de baker mat. Hij verdient in San Francisco de kost met politiek straattheater en staat bekend om zijn scherpe standpunten, op zoek naar de grenzen van het toelaatbare in de Verenigde Staten. „Hij heeft zelfs een keer een nacht in de cel geze ten omdat hij een Coca Cola blik je belachelijk maakte... Toen een agent hem vroeg of hij een wapen Ik verhoog de prijs van kogels, zodat ze duurder worden dan sigaretten droeg, zei Stoney: 'my mouth'. De agent schreef dat braaf op in het procesverbaal." Weapon: Mouth werd daarmee Burkes zelfverko zen geuzennaam en de titel van het boek dat hij in 2014 uitbracht; deels autobiografisch met teksten van weleer (waaronder zijn Am sterdamse protestlied), zijn filoso fie op het dagelijks leven en tips voor spitsvondige speeches. Het punt dat Burke met zijn kandidatuur wil maken, zegt Laan, is dat hij die geldverslinden de moddergooicampagne een menselijk gezicht wil geven. „Neem de discussie over het wa penbezit in de Verenigde Staten. Dat ligt zo ontzettend vast. Sto ney zegt daarover in zijn program ma: 'Ik verhoog de prijs van ko gels, zodat ze duurder worden dan sigaretten en laat wetenschappers langzamere kogels maken en ver spreiden. Ik stel voor dat we de ge weren omsmelten tot fietsen, zo dat we hier vandaan kunnen rij den om uit te vogelen wat er voor de donder nu aan de hand is'. Al leen een fooi kan zoiets zeggen. Hij houdt de mensen een spiegel voor. Ik heb onder mijn facebook- vrienden best veel oerconservatie ve republikeinen en Trump-aan- hangers. Het bijzondere is dat ze stuk voor stuk mijn facebookbe- richt voor Stoney hebben geliked. Allemaal vanuit de gedachte: dit is ons land en ieder voor zich heeft het recht president te worden. Of dat nou serieus binnen handbe reik ligt of niet, de essentie is dat het kan." Laan verdoezelt allerminst dat hij zelf weinig op heeft met het Nederlandse koningshuis en lid is van het republikeins genootschap. „Ik vind het echt zo'n onzin dat wij ons eigen staatshoofd niet mo gen kiezen. En kennelijk hebben veel meer mensen dan wij denken een zwak voor het Amerikaanse systeem. Waarom houdt het ons anders zo massaal bezig? Waarom is dat hier al maanden één van de belangrijkste nieuwsitems en volgt de goegemeente dat met de grootst mogelijk belangstelling? Vergelijk dat eens met de aan dacht die we schenken aan de ver kiezingen van de Franse president of een nieuwe premier in Enge land. Bijna niks! Er moet dus iets zijn waar wij Nederlanders warm voor lopen. Het gaat mij niet eens om het vele geld dat we als samen leving in de koninklijke familie steken. Essentieel is dat iedereen staatshoofd moet kunnen worden. Al kiezen we Amalia als president. Prima, maar dan wel gelijke kan sen voor iedereen." Laan grinnikt bij de vraag of hij verwacht die revolutie nog te zul len meemaken. „Ik ben bijna 75 jaar. Niemand geloofde ooit dat de Berlijnse Muur zou vallen. En op eens was het zo ver..." De campagne 'Ik heb een band met Schouwen-Duiveland' slaat aan op internet. De actie was in 2015 vooral gericht op verblijfsre- creatie. Dit jaar kwam daar vesti ging op het eiland bij. Volgend jaar wordt het werken op Schou wen gepromoot. Via het bedrijf The Media out fit in Amsterdam werd geadver teerd met banners op websites als Buienradar, Youtube, Weeron- line, Huizenzoeker en Markt plaats. Op advertenties voor het ver blijf op Schouwen werd ruim 68.500 keer geklikt. De banners over wonen op Schouwen wer den 125.000 keer aangevinkt. Be langrijker dan het aantal kliks vinden B en W de actie daarna. Van de geïnteresseerden in ver blijf gingen 6150 mensen door naar de websites VW Zeeland en Renesse aan Zee. Van de woongeïnteresseerden gingen bijna 9000 mensen door naar de website Funda.nl of die van een makelaar. De twee campagnes hebben 26.000 euro gekost. Vol gend jaar komt daar 20.000 euro bij voor de campagne werken op Schouwen-Duiveland. Ook tijdens de bouwvak staan wij klaar voor aannemer, zzp-er, zelfbouwer en particulier! 8-8 t/m 26-8 -AófOT- avA Wij zijn dan geopend van 7.30-17.00 uur donderdag 18 augustus 2016 Dat pluche hoort aan ons allemaal Reint Laan met het zes-puntenprogramma en het boek Weapon: Mouth van Stoney Burke, foto dirk jan gjeltema Marcel Modde Sirjansland —Stoney Burke Ton van den Nouweland Zierikzee www.jagertolhoek.nl BOUWMATERIALEN v\-v\ 1 Van Wamelweg 4 AC Bergen op Zoom Tel. 0164-242096 Industrieweg 11 Vlissingen Tel. 0118-410444 Livingstoneweg 40 Goes Tel. 0113-246690

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69