ledereen rookt flink mee inspiratiecentrum heeft tijd nodig' mÊ mt- r Festivals haken in op Shakespeare-jaar I 2 ZEELAND Haaien Cadzand-Bad dijt uit Het is bouwvakantie, maar niet in Cadzand-Bad. Bij de Schelde- boulevard kijken toeristen naar de activiteiten bij de haven. De nieuwbouw in het dorp is een attractie op zich geworden. ÉHsf a HPt in Mijn klanten vinden die bouwputten juist leuk en gaan er kijken donderdag 18 augustus 2016 Commentaar I ilieudefensie maakt glashelder hoe gevaarlijk luchtvervui ling is. Vergelijk het inademen van lucht met meeroken. I Het resultaat is indrukwekkend. In Terneuzen is de ver vuiling gelijk aan het dagelijks meeroken van bijna vijf sigaretten. Meeroken is een rekbaar begrip. Toch is de vergelijking nuttig, en in één opzicht zelfs mild. Want aan meeroken kun je je onttrek ken, aan luchtvervuiling niet. Daar heb je als burger zeer beperkt greep op, omdat bedrijven een flink deel van de verontreiniging veroorzaken. Die kun je vaak alleen beïnvloeden door producten te boycotten. Veel mensen gaan liever niet zo ver. Zelf iets doen kan natuurlijk wel, bijvoorbeeld de auto eens wat vaker te laten staan. Maar het zet pas echt zoden aan de dijk als burger en over heid samen optrekken. Dat lukt niet goed. Eerder deze maand stap te Milieudefensie naar de rechter om Den Haag te dwingen meer te doen. Milieudefensie ziet schone lucht als een mensenrecht. De ze zaak doet denken aan het succes van de duurzaamheidsorganisa tie Urgenda. Die won een rechtszaak tegen de Staat. De rechter droeg de overheid op, meer actie te ondernemen tegen klimaatver andering. Denk aan het beperken van de uitstoot van koolstofdioxi de (CO2). Milieudefensie probeert het nu met stikstofdioxide. Het is goed dat Milieudefensie de rechter om een oordeel vraagt. Maar het zou beter zijn als de kiezer zou spreken. Dan kunnen er grotere stappen worden gezet. Neem Noorwegen. Daar is een poli tieke discussie over een verbod op alle benzine- en dieselauto's, ook vrachtwagens, in 2025. Je kunt erop wachten dat ook de indus trie wordt aangepakt. Dit soort ingrepen is in Nederland wellicht nog te vermijden als we snel echt werk maken van schonere lucht. Het 'meerookgevoel' is daarvoor een goede stimulans. Meerookgevoel goede stimulans voor actie tegen luchtvervuiling Het centrum op de Brouwersdam heeft als doel bezoekers op een in teractieve manier te informeren over de omgeving. Maar sinds de opening in mei vorig jaar, vallen de bezoekersaantallen nog wat te gen. Om dit seizoen meer toeris ten te trekken, bedachten ze een zomerprogramma vol extra activi teiten. Volgens Kranendonk slaan vooral de Escaperoom en film avonden aan. Eerder werd duidelijk dat de bouw van het inspiratiecentrum duurder uitgevallen was dan ge dacht. Subsidieverstrekker Na tuur- en recreatieschap Zuidweste lijke Delta (samenwerkingsver band van de provincie Zeeland, Zuid-Holland en gemeente Schou- wen-Duiveland en Goeree- Overflakkee) moesten een tegen valler van bijna 370.000 euro op de jaarrekening wegmoffelen on der andere posten. Over de financiële situatie van de exploitatie wil Kranendonk niets kwijt. Volgens hem is het bo vendien helemaal niet gek als dat een negatief saldo zou zijn. „Er zijn maar weinig ondernemers die in het eerste jaar al winst ma ken", zegt hij. „Het heeft tijd no dig voordat mensen überhaupt we ten dat we bestaan. Ons program ma blijft in ontwikkeling." Hij wil bijvoorbeeld meer evenementen als foodtruckfestival Smaak aan Zee organiseren. „Ik heb er ver trouwen in dat de bezoekersaantal len daardoor zullen aantrekken." Almanak Moeder Bea zit op het strand van Dishoek met haar zoontje Bram heerlijk samen te genie ten van de rust, ruimte en stil te. Plots komen daar een groep meisjes en jongens het strand op die elkaar heel uitbundig be groeten. De een na de ander zegt ge dag op de manier dat jonge mensen dat doen. He Hai, hai, hai hai en nog eens hai. Totdat Bram tegen zijn moe der zegt: „Mam er zitten haaien hier in zee want die meisjes en jongens hebben het er steeds over." Huisjes maken plaats voor tuin Foutje in artikel over de GoPro Seadance verzet wegens weer Middelburg Marien maakt zijn eigen zonnebrillen Het is druk in Cadzand-Bad. Vech ten om een plekje op de parkeerter reinen, en als je er eenmaal een hebt bemachtigd, weigert de par keerautomaat dienst. Een bekend probleem, zegt de telefoniste van de alarmlijn. „Soms moeten men sen het wel zeven keer achter el kaar met de creditcard proberen voor het lukt." Parkeerplaatsen: dat is het enige waarover de 71-jarige Dwight- Winston Luteijn ('Noem mij maar Eddy') van De Schelpenwinkel, een van de pareltjes van Cadzand-Bad, zich zorgen maakt. „Waar ze met die auto's gaan blijven weet ik ook niet." Als ze daar nou maar even goed over nadenken, komt het alle maal goed, is zijn overtuiging. Half Cadzand-Bad is een bouwput. „Het moet eerst lelijk zijn voor het mooi wordt", vindt Eddy. „Je moet aan de toekomst denken. Dit is vooruit gang, die stop je niet. Persoonlijk vind ik nieuwbouw niet mooi, maar ik ben antiek, natuurlijk." Zijn werkneemster Winnie plaatst een kritische noot. „Ik ben heel erg bang dat het er hier uit gaat zien zo als in Knokke en de rest van de Bel- Vé| Zeeland Nazomerfestival en Film by the Sea storten zich samen op William Shakespeare. Dit jaar is het 400 jaar geleden dat de toneel schrijver overleed. Het Nazomerfestival opent dins dag 23 augustus met de première van de tragikomedie Maat voor Maat van Shakespeare, in de Grote Kerk in Veere. De voorstelling speelt daar tot en met zaterdag 3 september, tevens de laatste dag van het festival. Film by the Sea haakt vervol gens in op het Shakespearejaar, door maandag 12 september de film Richard III te vertonen, in sa menwerking met de British Coun cil. De film is om 19.45 uur te zien. Voorafgaand aan de voorstelling zijn er twee lezingen over Shake speare. De eerste is om 16.30 uur door Alex Mallems, dramaturg en artistiek leider van Theaterproduc tiehuis Zeelandia en het Zeeland Nazomerfestival. De tweede le zing wordt gegeven door filosoof Tom Dommissie en begint om 18.45 uur. De achttiende editie van Film by the Sea in Vlissingen is van 9 tot en met 18 september. li De Escaperoom en filmavond blijven ook na de zomer onder deel van het activiteitenprogram ma van inspiratiecentrum Greve- lingen. Dat heeft directeur Bert Kranendonk besloten, omdat ze zo in trek zijn bij de bezoekers. Elodie Kint Brouwersdam Tip? redactie@pzc.nl OUWERKERK Op de plaats van de vier ge sloopte huisjes aan de Phoenixstraat in Ouwer- kerk worden tuinen aange legd. Die gaan behoren bij de woningen aan de Noor- sestraat 26 en de Zweedse- straat 17. De huurhuisjes van Zeeuwland waren ver sleten en de kavels te klein voor nieuwbouw. Er is ook geen vraag naar huurhui zen. De gemeente veran dert het bestemmingsplan van 'wonen' naar 'groen'. MELBOURNE Bij het gisteren verschenen artikel over de verdwenen GoPro van de Goese Alex Malone en haar vriend Thijs van Gerwen, stond de naam van Alex' reismagazine ver keerd vermeld. Haar online reismagazine heet niet Sto ry of my life, maar Story of my world. Op de website www.storyofmyworld.com schrijven Alex en andere rei zigers over hun belevenis sen als avonturier, back packer of digitale nomade. BROUWERSDAM Strandfestival Seadance Outdoor wordt verzet naar 3 september. Het feest zou aanstaande zaterdag plaatsvinden bij Beachclub Floor op de Brouwersdam. Maar omdat er die dag vol gens de weersvoorspellin gen veel regen zal vallen, hebben de organisatoren besloten een nieuwe datum te kiezen. Wie die zaterdag in september niet kan en wel al een ticket had ge kocht, krijgt zijn geld terug. Een leuke zonnebril die niet snel kapot gaat en weinig kost. Daar kon Marien Kloot wijk (29) uit Middelburg er in 2012 geen van vinden en daarom ontwierp hij ze zelf. Vier jaar later heeft hij ruim 20.000 zonnebrillen ver kocht van zijn eigen merk 'Mariener Sunglasses'. T oeristen vinden al dat bouwen wel best Ondine van der Vleuten Cadzand-Bad Koen Radder Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67