Been zei direct 'ja' tegen Advocaat 14 Speel gratis mee met het leukste Vuelta Wielerspel van Nederland! donderdag 18 augustus 2016 Als je vaak ver komt in de Europa League, zoals AZ, dan heb je zo'n beetje alle uithoeken van het con tinent wel gezien. De Alkmaar ders waren al in Transnistrië, Ka- zachstan, Israël en Roemenië. Maar ook gewoon in voetbaltradi- tielanden als Spanje en Italië. Het vliegtuig op Schiphol-Oost zette gisteren koers naar Servië. Voor de derde keer al in de club historie. Winnen in dat soort lan den is niet zo makkelijk weet Gert- jan Verbeek, die met AZ in 20t2 tot de kwartfinales reikte, waarna Valencia te sterk was. „Ik hoorde de verhalen aan van Heracles dit seizoen. Die club was toch wel ty pisch een debutant. Per se trainen in het stadion terwijl je daar ver voor moet reizen, bijvoorbeeld. Dat overkomt een ervaringsdes kundige als AZ niet. Een Europese wedstrijd is hoe dan ook iets onbe kends voor spelers. Die probeer je dus zo goed mogelijk voor te berei den. Dat zit 'm in alles. In het ho tel, in de trainingsomstandighe den. Daar moet je als trainer goed op voorbereid zijn. Heb je meer er varing in Europa, dan heb je een streepje voor. En dat heeft AZ." AZ speelde dit decennium al meer dan het dubbele aantal Euro pese wedstrijden dan bijvoorbeeld Feyenoord. „Het gaat meer over PSV en Ajax, maar eigenlijk nooit over AZ in Europa", zegt verdedi ger Rens van Eijden, die de Alk- maarse Europa League-avonturen altijd vanaf de zijlijn bekeek, maar sinds dit seizoen zelf ook mag meedoen. „AZ is stilaan een soort van zekerheid in Europa gewor den. Ze zijn er bijna altijd." Vakantietripje Ron Vlaar maakte de transforma tie mee. In zijn debuutseizoen (2004-2005) speelden de Alkmaar ders voor het eerst in 31 jaar weer buiten de landsgrenzen. „Dat was in die eerste rondes nog een soort vakantietripje, maar dat werd later een keiharde business toen we bijna de finale haalden. Die sfeer PUNTEN UEFA-LIJST van dat vakantietripje is hier nooit meer teruggekomen." „Het gaat ook van generatie op generatie", zegt Verbeek. „In mijn tijd nam ik Ridgeciano Haps al een keer mee, omdat ik altijd graag twintig man meeneem in plaats van achttien. Voor jonge spelers is dat ideaal, want voor hen is zo'n Europees duel hele maal speciaal." Vanavond speelt Haps alweer zijn elfde Europa Lea gue-wedstrijd. Het is ook de beloning voor een jarenlang consistent beleid. „Kijk om je heen", zegt Van Eijden op Als nummer vier van de eredivisie hoor je in de groepsfase van de Europa League het trainingscomplex. „Alle facili teiten zijn er hier ook naar. Er wordt geïnvesteerd op de juiste plaatsen. Het is knap hoe ze het hier hebben staan. Dan kom je ver der." Van onderschatting van bui tenlands clubs kan toch geen spra ke meer zijn, denkt Vlaar. „Dat zou niet slim zijn van ze." Andersom „Maar Udinese wist natuurlijk minder van ons dan wij van hen toen ze ons lootten", zegt Ver beek. „En datzelfde geldt voor Va lencia. Ik stond weieens met mijn mond vol tanden als we een club uit Kazachstan lootten, maar dat zal andersom ook wel vaak het ge val zijn geweest." Om echt een naam op te bou wen moet de club nóg beter pres teren, denkt Verbeek. „Dan zijn die twee kwartfinaleplaatsen in 2012 en 2014 nog niet genoeg." Eerst de groepsfase halen maar. „Dat hoort wel bij de status van deze club", vindt Vlaar. Van Eij den: „Als je vierde bent geworden in de eredivisie, dan hoor je ook die groepsfase te halen." Mario Been zat dinsdag op de tribune in Boekarest, als analist voor de Bel gische televisie bij Steaua - Manches ter City (0-5), toen Dick Advocaat bel de vanuit Istanboel. Been: „De vraag was heel simpel: of ik Dicks assistent wilde worden bij Fenerbahge, samen met Cor Pot. Ik heb meteen 'ja' ge zegd. Leek me fantastisch." „Nee, dat komt nog. Vrijdag vlieg ik die kant op en gaan we alles eens rus tig bespreken. Maar dit leek me gelijk een fantastisch avontuur. Weer op het veld staan, bij zo'n enorm grote club met zo'n geweldige aanhang; ik heb ei genlijk geen moment getwijfeld." lk vind het heerlijk om weer te gaan doen wat ik het allerliefst doe: op het veld staan „Helemaal niet. Ik ben realistisch. Sinds mijn tijd bij Racing Genk ben ik er nu alweer twee jaar uit, qua trai nerschap. Ik was me helemaal aan het toeleggen op het televisiewerk bij FOX Sports en in België. Dan ver wacht je niet meer gelijk dat er op eens een club belt. Als dat dan wel ge beurt, voel ik me echt niet te groot voor een rol als assistent, zeker niet bij een man als Advocaat. Ik vind het heerlijk om weer te gaan doen wat ik het allerliefst doe: op het veld staan." „We hebben allebei een huis in Span je, in dezelfde buurt, en daar treffen we elkaar wel eens. Maar we werkten nooit samen. Wel ken ik hem al lang, nog uit zijn tijd bij SVV. Dick zocht een Nederlandse assis tent en blijkbaar paste ik goed in het plaatje." SCHRIJF JE NU SNEL IN OP pzc.nl/wielerspel 'AZ stilaan zekerheidje in Europa geworden' AZ speelt vanavond (20.00 uur) in Servië tegen Vojvodina Novi Sad voor een plaats in de groepsfase van de Europa Lea gue. Hoe komt het toch dat de Alkmaarders bijna altijd goed presteren in het buitenland? Nik Kok Alkmaar De selectie van AZ zette gisteren koers naar Servië voor een nieuw Europees avontuur, foto pro shots -AZ-verdediger Ron Vlaar 2011/2012 2012/2013 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Totaal Ajax 14,72 9,8428 11,1832 15,2166 7,15 58,112 PSV 18,72 5,8428 6,1832 7,2166 19,15 57,122 AZ 18,72 2,3428 17,1832 1,2166 4,15 43,612 FC Twente 17,72 4,8428 1,1832 2,7166 1,15 27,612 Feyenoord 2,72 2,3428 2,6832 10,2166 1,15 19,112 Hoe beter je presteert in Europa, hoe meer punten je verdient voor de UEFA-coëfficiëntenlijst. Die bepaalt hoeveel clubs per land mogen deelnemen aan Champions en Europa League. AZ scoort voor Nederland. Sjoerd Mossou Rotterdam Over de voorwaarden en de details heb je het helemaal nog niet gehad? Toch word je, na jaren als hoofd trainer te hebben gewerkt bij Excelsior, NEC, Feyenoord en Racing Genk, wel weer assis- Mario Been tent. Was dat geen bezwaar? Jullie hebben dezelfde zaakwaarne mer, Rob Jansen, maar hoe kwam Advocaat specifiek bij jou uit? Waar kruisten jullie paden in het verleden? AVACO Mogelijk gemaakt door:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63