Tranen om de meisjes van Brazilië u 12 Nederlandse equipe stelt zwaar teleur bij alle onderdelen Typisch Braziliaans Nog wel drie kansen over OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Mijn Braziliaanse vrouw kent weinig Nederlands, maar drie krachttermen heeft ze in de loop der jaren wel geleerd. En die vlie gen allemaal met grote uitroepte kens voorbij, terwijl ik onderweg ben naar huis na een zilveren avond baanwielrennen. Kern: de Braziliaanse volleybal vrouwen balanceren tegen China op de rand van uitschakeling. Als ik even later voor de deur uit de taxi stap, waait er vanuit de kroe gen op de hoek een grote golf ge vloek. Eenmaal binnen is de tv uit en biggelen er tranen over de wan gen van mijn echtgenote. „As me- ninasperderam", sipt ze. De meisjes hebben verloren, maar dat was al wel duidelijk. As meninas do Brasil: de meisjes van Brazilië waren in Rio het vlag genschip van de Braziliaanse dele gatie. Olympisch kampioen van Peking en Londen en in Rio op jacht naar drie achtereenvolgende gouden medailles, iets wat alleen Cuba ooit deed. A trilogio do ouro, de gouden trilogie, werd het ge noemd, door commentatoren, de speelsters zelf, door heel Brazilië. Het gehele land stond achter de volleybalsters, het gehele land treurt om de nederlaag. Een schitte rende foto van de 6-jarige kleinzoon van Ik wilde dat Zirocco kon praten en tegen me kon vertellen wat er met hem aan de hand is weer lekker met hem gereden." Maar dus niet in de wedstrijd. „Dat zou niet verstandig zijn ge weest", legde Vrieling uit. „Ieder een heeft er een mening over, maar ik weet niet wat hij heeft. Ik heb me voor een wedstrijd nog nooit zeker gevoeld en dan gebeurt dit ook nog eens. Ik wilde dat Zirocco kon pra ten en tegen me kon vertellen wat er met hem aan de hand is. Hij gaat straks eerst één of twee maanden de wei in." Zonder Vrieling en Zirocco stond er nog meer druk op de andere drie combinaties. Ze mochten geen grote steken laten vallen. Dinsdag was dat goed gegaan en stond Ne derland gedeeld bovenaan in de tussenstand. „Magistrale rondjes", noemde coach Ehrens het. Daar was gisteren geen sprake van. Al leen Maikel van der Vleuten deed het met Verdi nog een keer goed. Hij liep alleen een tijdstraf op en eindigde daarmee over twee ron- HANS KLIPPUS Camiel Eurlings reikte gistermid dag de medailles uit bij de landen- wedstrijd springen. Het Neder landse IOC-lid was natuurlijk niet voor niets voor dat klusje aangewe zen. Er werd Oranje-succes in het Centro Olimpico de Hipismo van Rio verwacht. Het draaide, met bo vendien de koning als toeschouwer op de tribune, echter uit op een de sastreuze dag voor de equipe van coach Rob Ehrens. Nederland eindigde gedeeld laat ste in de finale, die door Frankrijk werd gewonnen. „We zijn strijdend ten onder gegaan", zei ruiter Harrie Smolders, nadat hij met Emerald voor zijn doen ongewoon veel straf- punten, twaalf, had opgelopen. Normaal kan zo'n 'mispeer' weg gestreept worden, maar Nederland had niet de toegestane vier, maar slechts drie ruiters in de strijd. Jur Vrieling keek werkeloos toe. Hij had de avond daarvoor in overleg met de eigenaar besloten om niet te starten met Zirocco Blue. De schimmelhengst was bij zijn twee rondjes in Rio volledig uit zijn doen geweest. Vrieling had zondag, tijdens de eerste omloop, het paard met een paar tikken met de zweep bestraft en dat kwam hem op veel kritiek en een officiële diskwalificatie te staan. De ruiter bood later zijn ex cuus aan. „Ik had het niet moeten doen", zei hij. „Dat had Zirocco niet verdiend." Vrieling was, zo verkon digde hij, alweer vriendjes met het paard. „Ik heb vanochtend gewoon INDIVIDUELE FINALE den gerekend gedeeld eerste in het individuele klassement. Eigenlijk waren de kansen voor Oranje na de omloop van de eerste ruiter, Jeroen Dubbel dam, al bijna verkeken. Hij kwam met Zenith op vijf straf- punten uit. Dat was te veel. De olympisch kampioen van 2000 noemde de misser bij de tweede hindernis, een oxer, 'een schijt- fout'. Na Van der Vleuten maakte Smolders het met twaalf strafpunten nóg bonter en stonden de Nederlandse rui ters er na afloop verbouwereerd bij met hun laatste plaats. „Ik voel me nu nog rotter", zei Vrie ling, die in 2012 nog het olym pisch erepodium haalde en toen, evenals Van der Vleuten, zilver won met de equipe. „Winnen en verliezen liggen in deze sport dicht bij elkaar", sprak Ehrens bijna vergoelij kend. Hij wist dat morgen nog de individuele wedstrijd op het programma staat en dan begint iedereen weer op nul. PAARDENSPORT De Brazili aanse eer en trots kregen wel heel veel te verduren coach José Roberto Gui- maraes, hui lend in de ar men van zijn opa, op een stoeltje aan de rand van het veld, symboli seert schitte rend hoe een complete natie in tranen uitbarstte. Ook al omdat op dezelfde dag de handbalsters én voetbalsters werden uitgescha keld. De Braziliaanse eer en trots kregen op één dag wel heel veel te verduren. Voetbalgoud voor Ney- mar c.s. kan de tranen misschien een beetje drogen. donderdag 18 augustus 2016 Ruiters van eerste naar laatste plaats GO Joost de Jong is woonachtig in Rio de Janeiro en correspon dent van deze krant. Paniekberichtje via whats- app, tegen middernacht. M Jur Vrieling V @klippus Rio de Janeiro Vaak scoort Nederland goed met paardensport op de Olympi sche Spelen. Maar na eventing, dressuur en nog slechts één dag bij het springen te gaan, staat de teller nog op nul. Ondanks het zeer matige optreden van gisteren is Ne derland morgen ge woon met de maxi male drie ruiters vertegenwoordigd in de finale van de individuele wedstrijd: Jeroen Dubbeldam, Harrie Smolders en Maikel van der Vleu ten. Er doen 35 deelne mers mee. Na de eerste omloop blij ven er twintig voor de tweede en laat ste ronde over. Vier jaar geleden won Gerco Schroder met London zilver. Hij is in Rio slechts reserve. Morgen 15.00 uur Individuele finale bij de springruiters, ronde 1 18.30 uur Individuele finale bij de springruiters, ronde 2 M Harrie Smolders en zijn paard Eme rald liepen gisteren liefst twaalf strafpun- ten op. Het brak Oranje op bij de lan- denwed- strijd in Rio. FOTOEPA $0 @holandes26

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61