De olympische baan werd wederom nagebouwd 11 Voor de BMX'ers gaat het na de kwalificatieruns vandaag echt los voor Twant van Gendt, Jellevan GorkomenNiek Kimmann. PROGRAMMA BMX NATASJA WEBER In een kaal, bergachtig landschap doemt uit het niets een gigantisch en kleurrijk stadion op. Rode, gele en groene tribunestoeltjes vormen een fraai contrast met de dorre omgeving. Hier, op 43 kilometer van het olympisch hart in Rio, is in de buitenwijk Deodoro een magnifiek BMX-park verrezen. De BMX-baan in het stadion oogt al even fleurig en spectacu lair. Spektakel: dat staat garant bij de jongste wielerdiscipline op de Spelen (pas voor de derde keer olympisch). Toch waren de Brazi lianen vorig jaar in al hun enthou siasme een beetje doorgeslagen. Ze hadden in eerste instantie een omloop ontworpen die zelfs de stoere fietscrosstoppers deed sid deren. Na flinke protesten rond het test-toernooi in Rio in oktober 2015, besloten de parcoursbouwers de moeilijkheidsgraad enigszins bij te stellen. Iets minder hoge step ups en iets meer ruimte voor de landing na de sprong. Kopie Sinds dit voorjaar konden de Ne derlandse BMX'ers op hun thuis basis op Papendal dagelijks trai nen op vrijwel een kopie van de Rio-baan. Evenals in de aanloop naar Londen20i2 werd ook dit jaar de olympische baan nagebouwd. Het biedt de oranjemannen en - vrouwen een enorm voordeel op de concurrentie. „Nergens anders ter wereld is de baan zo goed nage maakt als op Papendal", weet bondscoach Bas de Bever. „Alleen in California ligt ongeveer zo'n baan, maar die kan echt niet tip pen aan die van ons." De Bever schuift zijn ambities voor de Olympische Spelen in Rio niet onder stoelen of banken. Bij het olympisch debuut van de BMX-sport in Pe king in 2008 was het doel voor Nederland een finale plaats. Die werd gehaald door Rob van den Wilden berg. Vier jaar later was het doel een medaille. Ook daarin slaagde de Nederlandse equipe dankzij het verrassende brons voor Laura Smulders. En nu. Wat is nu het Het WK was tot nu toe mijn enige goede wedstrijd doel? De Bever: „Vul het maar in. Goud. Natuurlijk heb je in onze sport ook een beetje mazzel nodig. Soms ben je nog niet weg van de startheuvel of je hebt al een paar ellebogen te pakken. Eén klein foutje en het kan gebeurd zijn." Gegadigden Waar veel Nederlanders vooral veel vertrouwen lijken te hebben in de kansen van de 20-jarige Niek Kimmann, ziet de bondscoach meerdere oranje gegadigden. „Niet alleen Niek, maar ook Jelle van Gorkom en Twan van Gendt heb ben kans op goud. En bij de dames geldt hetzelfde voor Laura Smul ders en Merle van Benthem." Kimmann probeerde gisteren na zijn ietwat teleurstellende olym pisch debuut de ver wachtingen wat te temperen. „De mensen die roepen dat ik favo riet ben, weten waar schijnlijk niet dat ik dit jaar nog geen wereldbe kerfinale heb gereden. Het WK was tot nu toe mijn enige goede wedstrijd. Hopelijk komt daar vandaag en morgen verande ring in", aldus de vice-wereldkam- pioenvan dit jaar. Forceren Kimmann moest het in de kwa lificatierun doen met een achtste plek, op minder dan een halve se conde van de winnaar Joris Dau- det. „Ik reed geen goede ronde. Ik wilde niet te veel forceren, maar het tegenovergestelde gebeurde. Al bij de eerste bult ging ik de fout in. Nee, last van zenuwen had ik niet. Misschien was ik te relaxed." De mindere race van de man uit het Overijsselse Lutten heeft geen grote gevolgen. De plaatsings ronde van gisteren was alleen van belang voor de indeling van de kwartfinales vandaag. Twan van Gendt mocht zich in de kwalifica tierun de beste Nederlander noe men. Hij eindigde als zesde op drie tienden van de koploper. Jelle van Gorkom werd zeventiende. Bij de vrouwen reed Laura Smulders sterk. De 22-jarige Gel derse gaat als derde naar de halve finales (vrijdag). Merle van Bent hem was goed voor de negende tijd. RIO-FLITSEN donderdag 18 augustus 2016 Een klein beetje Papendal in Rio y @WeberNatasja Rio de Janeiro -Niek Kimmann Vandaag vanaf 18.30 uur: kwartfinales mannen Morgen vanaf 18.30 uur: halve finales (om en om: vrouwen, mannen) 20.00 uur: finale vrouwen 20.10 uur: finale mannen De Neder landse favo riet Niek Kim mann gisteren tijdens de kwalificatie run in Rio. Zijn olympische debuut was ietwat teleur stellend, maar dat heeft geen grote gevolgen, foto ATLETIEK De Keniaanse at leet Conseslus Kipruto heeft met grote overmacht de olym pische titel op de 3000 meter steeplechase gewonnen. Daarmee behield hij het goud voor zijn land, dat sinds 1984 oppermachtig is op dit onder deel. VROUWENVOETAL De Brazili aanse Marta, algemeen be schouwd als de beste voet balster aller tijden, blijft zon der gouden olympische me daille in haar carrière. Ze ver loor dinsdag met haar ploeg in het beroemde Maracana Stadion van Rio de Janeiro in de halve finales van van Zwe den. Marta gaat morgen op voor brons tegen Canada, Zweden treft dan Duitsland in de finale. De speelsters van Die Mannschaft checkten gis teren in in het Olympisch Dorp. VOETBAL Met een overtui gende overwinning heeft Bra zilië zich gisteren geplaatst voor de finale van het olym pisch voetbaltoernooi. Het gastland liet weinig heel van Honduras: 6- 0. Neymar (foto) schreef geschiede nis door al na 15 se conden de score te openen. Hij vierde het snelste doelpunt ooit in een olympisch voetbaltoer nooi. Gabriel Jesus (2), Mar- quinhos en Luan lieten de score verder oplopen. Neymar tekende in de slotfase voor de eindstand. ATLETIEK Mo Farah blijft in Rio maar moeilijk op de been. Na een eerdere valpartij tij dens zijn gouden race op de 10.000 meter struikelde de Brit gisteren op nieuw in de series van de 5000 meter. Zijn derde plaats was vol doende voor een plaats in de finale. Daarmee houdt Farah (foto) de hoop levend op de dubbel. Hij wil het record van de Fin Lasse Viren evena ren, die in de jaren 1972 (Mün- chen) en 1976 (Montreal) de olympische titels op de 5000 en 10.000 meter behaalde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60