5 Kritiek én begrip voor de 'verliezersvlucht' naar Nederland Natuurlij'k zijn de sporters die geen plak halen geen losers. Maar die ruim 50 atleten die al terug zijn, balen wel: „Te vroeg weggestuurd van het feestje." Eis zeven jaar voor spelen eigen rechter Sporters naar koningspaar Vrouw vindt helpers terug Ze werden gistermid dag toch een beetje als helden ontvangen op Schiphol: de pak-'m-beet vijftig at leten op de 'verliezersvlucht'. Een paar honderd vrienden en familie leden heetten de sporters welkom die net geen medaille wonnen in Rio. De bloemen, de door neefjes en nichtjes geknutselde kartonnen medailles, de spandoeken met 'Jullie zijn de besten', het bracht natuurlijk een glimlach op de ge zichten van de roeiers, zwem mers, judoërs, handboogschutters en al die atleten die teleurgesteld terugkeerden naar Nederland. Alleen judoër Henk Grol lachte niet. Maar hij stond iedereen te woord. „Deze vlucht is gewoon klote", zei hij op z'n Henk Grols, toen hem naar de term 'losers- vlucht' werd gevraagd. Grol liet trouwens nog in het midden of hij écht gaat stoppen met judo, zo als hij na zijn uitschakeling nog suggereerde. De term Tosersvlucht' werd van uit de sporters zelf op deze voortij dige terugvlucht geplakt. Sport koepel NOC*NSF stuurt uitgespor- te atleten dit jaar eerder terug naar Nederland om te voorkomen dat hun feestjes de voorbereiding verstoren van sporters die nog wel moeten presteren. Bovendien vindt NOC*NSF Rio de Janeiro een te gevaarlijke stad om al die stappende atleten los te laten lo pen. Rondhangen Om die reden mogen alleen me daillewinnaars 'als beloning' lan ger blijven. Zowel publiek als spor ters hadden kritiek op de 'verlie zersvlucht', maar wielrenster El- REGELS NOC*NSF len van Dijk zei gisteren er wél be grip voor te hebben. „Als er aller lei atleten maar rondhangen in de lobby, feestvieren en 's nachts laat het olympisch dorp binnenko men, kan dat voor andere sporters vervelend zijn." Van Dijk (die vier jaar terug in Londen wel tot het eind bleef) miste op de tijdrit door een stuur fout goud, zilver of brons: ze werd vierde. „Ik baal dus nog steeds, er zat zoveel meer in. Ik wilde ook gewoon weg uit Rio." Andere sporters stapten met ge mengde gevoelens eergisteravond KL706 in voor de lange reis naar Nederland. „Ik zit er dubbel in. Ik wilde graag naar huis, naar fami lie en vrienden, maar ik had liever in Rio een medaille gewonnen en langer gebleven", zei schoon- springster Uschi Freitag. Aan boord spraken de sporters weinig over de Tosersvlucht'. „We heb ben vooral liggen slapen." Slotceremonie Ook terug in Nederland zijn de roeisters van de Holland Acht, die in de finale een tijdlang op goud- koers lagen, maar uiteindelijk 'slechts' zesde werden. „Ik was heel graag gebleven voor de slotce remonie", zei José van Veen, een van die roeiende acht. „Nu voelt het alsof je te vroeg wordt wegge haald van een feestje." Of'de vroege terugvlucht' een goed idee was? „Voor zover ik weet, zijn wij het enige land dat het zo heeft gedaan, maar bij ande re landen vertrekken ook veel uit- gesporte atleten", zegt woordvoer der Geert Slot van NOC*NSF. „Wij deden dit vooral om het top sportklimaat in het olympisch dorp te bewaken. En omdat de staf anders veel tijd kwijt is met sporters die al klaar zijn. Of we dit over vier jaar weer doen? Eerst de ze Spelen evalueren." donderdag 18 augustus 2016 DEN HAAG Tegen vijf leden van een Haagse familie is gisteren tot zeven jaar cel geëist omdat ze het recht in ei gen handen hadden geno men na een inbraak in de tabakszaak van de oudste zoon. De 49-jarige vader, drie zoons (25, 23 en 21 jaar) en een 31-jarige neef mishandelden een man, ontvoerden en mishandel den een andere man en persten een vrouw af. De familie verdacht de twee mannen van de inbraak. Daarbij werd in februari van dit jaar voor zo'n 20.000 euro aan sigaret ten gestolen. DEN HAAG De Nederlandse atleten die op de Olympische Spe len in Rio de Janeiro een medaille hebben gewon nen worden woensdag 24 augustus in Nederland ont vangen door koning Wil- lem-Alexander en koningin Maxima. Ook gaan de spor ters langs bij premier Mark Rutte. Het huldigingspro gramma heeft plaats in de Ridderzaal. Op dinsdag 23 augustus worden de atle ten gehuldigd in de Amster damse RAI. Die dag komen de medaillewinnaars aan op Schiphol. De sporters die eerder terugkeerden komen die middag ook naar de RAI. TORONTO Tijdens haar vakantie in IJs land in juni brak Mia Flipse haar enkel. Een groep Ca nadese toeristen droeg haar een uur lang door on herbergzaam terrein naar een veilige plek op een ter plekke in elkaar gezette 'brancard'. Flipse deed een oproep in de Toronto Star, omdat ze haar helden wil de bedanken, en binnen een dag is dat gelukt, meld de de Canadese krant gis teren. De Nederlandse viel tijdens een wandeling op het Leirhnjükur-lavaveld bij de vulkaan Krafla. Dat ligt in het uitgestrekte noord oosten van IJsland. Olympische sporters komen aan op Schiphol met de zogenaamde 'verliezersvlucht'. foto bart maat/anp 'Losers' of toch helden: deze vlucht blij ft klote Victor Schildkamp Schiphol NOC*NSF zette op een rij waarom voor een 'vroege te rugvlucht' van niet-medaillewin- naars is gekozen: Op hoog ni veau houden van het presta tieklimaat. De ploeg is zo groot dat de sporters die klaar zijn een one venredig beroep doen op de aanwe zige staf, terwijl die aandacht aan sporters moet be steden die nog moeten presteren. Verder verandert het slaap- en waak ritme van sporters die klaar zijn en hebben zij invloed op de rust en regel maat in het dorp. 2 De gezond heidsrisico's zijn hoger als een deel van de groep klaar is en meer in contact komt met de 'bui tenwereld' waar an dere normen gel den over zaken als handhygiëne, voe dingspatroon en voorkomen van be smettingsgevaar. Dit verhoogt het ri sico op versprei ding van ziektes in het dorp. 3 Rio is een stad met on veiligheid. Zo lang sporters in de Olympische 'bub bel' zitten is dit te overzien. Zodra sporters die klaar zijn, zich meer in de stad gaan bege ven, lopen ze een groter risico.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5