8 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Bij elke Olympische Spelen waren er incidenten, maar in Rio lijkt er wel heel veel mis te gaan. En zeker niet altijd door de Braziliaanse organisatoren. Gisteren werd zelfs een vooraanstaand IOC-lid gearresteerd, omdat hij met toegangskaarten zou hebben gerommeld. Het begon allemaal al voor de Spelen met klachten over de behuizing van de sporters. Wat volgde er daarna? Yuri groot nieuws Pistool op voorhoofd Feestje uitgesteld Vreselijke val Fatale taxirit WPUl donderdag 18 augustus 2016 GO oen water, en kogels Nederland was al snel groot nieuws in Rio en ging de hele wereld over. Nog niet vanwege de vele me dailles, maar door de zaak- Yuri van Gelder. De Lord of the Rings plaatste zich tij dens zijn eerste Spelen net jes voor de toestelfinale rin gen, maar vierde dat nogal uitbundig en schijnt na een nachtje doorhalen lallend in het olympisch dorp te zijn teruggekeerd. Chef de mission Hendriks was onverbiddelijk: wegwezen! Van Gelder, die al een verleden met ex cessen had, werd meteen op het vlieg tuig gezet. Thuis probeerde hij tevergeefs via de rechter zijn plekje in de finale terug te krijgen. Rio is een gevaarlijke stad, waar berovingen en ontvoeringen niet van de lucht zijn. Liefst 60.000 extra militairen, politiemensen en andere bewakers moesten er voor zorgen dat de metropool tijdens de Spelen de veiligste plek ter wereld zou worden. Dat lukte niet helemaal. Er werden toch vele olympische toeschouwers beroofd en zelfs sporters. En niet de minste. Zwem- gigant Ryan Lochte werd, nadat hij met drie ploeggenoten het einde van zijn toernooi had gevierd, door als politiemannen verklede crimine len overvallen toen hij in een taxi zat. „Ik kreeg een pistool op mijn voorhoofd gedrukt en moest mijn portemonnee afgeven", vertelde een geschrokken Lochte. De politie van Rio twijfelt inmiddels sterk of het voorval wel heeft plaatsge vonden. SAMENSTELLING HANS KLIPPUS Zeilster Marit Bouwmeester moest haar gouden feestje een dag uitstellen, omdat de medail lerace in de Laser Radial niet op de geplande zondag kon door gaan. Eerst was er geen wind, daarna te veel. Zo waren er meer wedstrijden die tijdens de Spelen last hadden van de weersomstandigheden. Het is winter in Brazilië en dan kan het vooral hard waaien. Ook het roeien en het tennis moesten een keer een dag worden uitge steld. Er zonken op Lagao Rod- rigo de Freitas zelfs een paar boten. Nu is het bloed heet in Rio - en dat geeft ook weer de nodige problemen. Volgens de ver wachtingen blijft de zon tot het einde van de Spelen schijnen. Er raakte ook weer een aantal sporters ernstig geblesseerd in een verwoede poging zich onster felijk te maken. De val van Oranje- wielrenster Annemiek van Vleuten in leidende positie tijdens een af daling bij de wegwedstrijd was vre selijk. „Ik dacht even dat ze dood was", zei Anna van der Breggen, ploeggenote en de latere winna res. Er is een filmpje van een toe schouwer in omloop, waarop te zien is dat Van Vleuten minuten lang roerloos in de greppel ligt en niemand een vinger naar haar uit steekt. Wie een zwakke maag heeft, moet absoluut niet kijken. Het gaat naar omstandigheden goed met Van Vleuten, die na een paar dagen uit het ziekenhuis werd ontslagen en naar huis terugvloog. Er gebeurden niet alleen ongelukken in de sport- arena's, maar ook daarbuiten. Het kostte de Duitse kano- coach Stefan Henze het leven. Hij zat in een taxi die in de buurt van het olympisch park tegen een muur reed. De 35-jarige Henze over leed drie dagen later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen aan het hoofd. Een van zijn sporters, Se bastian Brendel, won goud en stond huilend op het erepo dium. Henze won zelf in 2004 zilver bij de Spelen. Na zijn begrafenis werd be kend dat hij zijn organen be schikbaar heeft gesteld en daar mogelijk vier mensen het leven mee heeft gered.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57