Debutant Blaszka is snel klaar IOC-lid opgepakt in Rio Boksster haalt met één zege halve finale én plek op podium 7 In haar eerste partij als Nederlandse boksster op de Spelen, verzekerde Nouchka Fontijn zich meteen van een medaille. JOOST DEJONG Twaalf lange dagen moest ze in Rio wachten op haar olympische de buut, Nouchka Fontijn. Door een bye in de eerste ronde kwam ze pas gisteren voor het eerst in de ring. Toen het eenmaal zo ver was, stoof ze als een pitbull uit haar hoek en danste als een hinde om de Britse kampioene Savannah Marshall. Ze won met 2-0 (40-36,38-38,39-37), verzekerde zich van een plek in de halve finale en daarmee van brons in het middengewicht (69 tot 75 ki logram). Morgen (20.45 uur) treft ze de Chinese Li Qian, om een plaats in de olympische finale van zondag. Het zekere brons interesseerde de 28-jarige Rotterdamse niet. Ze is maar voor één ding naar Rio de Ja neiro gekomen: goud en niets an ders. Daarvoor moet al maanden, jaren eigenlijk, alles wijken. Ze is dé grote favoriete, samen met Claresa Shields, de Amerikaanse titelverde digster die haar vorig jaar van de wereldtitel afhield. „Deze eerste partij is een stap op weg naar de finale. Zo zie ik het", zei ze na de zege op de drie jaar jon gere Marshall, die de onheilspel lende bijnaam The Silent Assasin (de stille moordenaar) met zich mee draagt omdat de verlegen Britse haar opponenten als een moker kan raken. Fontijn moest hier en daar ook best wat incasseren, maar raakte Marshall zelf ook goed ge- Ik ben al twee weken hier in Rio en al die tijd denk je dan: laat het nou beginnen, laat het nou beginnen noeg om al na drie ronden op een veilige voorsprong te staan. Bijna hyper liep ze vervolgens door de catacomben van de bokshal in evenementencomplex Rio- centro, nog vol van haar olympi sche start. „Ik was echt superze- nuwachtig voor de partij", vertelde ze even eerlijk als ontwapenend. „Ik ben al twee weken hier in Rio en al die tijd denk je dan: laat het nou beginnen, laat het nou begin nen. En als het dan eenmaal zo ver is en je mag gaan boksen, dan denk ik weer: dit echt nooit meer. Zit ik in mijn hoofd met dingen als: kun nen ze het programma niet een dagje uitstellen? Zo'n eerste partij op een groot evenement, ik vind het echt helemaal niks eigenlijk." Ze moest vooral wennen aan de grootsheid van de Olympische Spe len en de andere regels en gewoon- PROGRAMMA ten. „Een bye in de eerste ronde is natuurlijk lekker, maar daardoor wist ik ook nog niet hoe sommige dingen werken hier, waar je moet zijn en zo. De warming-upruimte bijvoorbeeld, daar bleek het liefst 40 graden te zijn. Van die dingen, dat maakt zo'n eerste dag niet relax ter. Het is mooi dat ik die ervaring nu heb. De komende partij zal het beter gaan. Eerst lekker een beetje relaxen en rustig wat trainen." Daarna is de Chinese Qian de volgende horde op weg naar haar gouden horizon. Ze is goed bekend met de 26-jarige Chinese, die giste ren met een duidelijke 3-0 zege af rekende met de lokale heldin Andreia Bandeira. „Ik heb drie keer tegen Qian gebokst, waarvan twee keer gewonnen. Het wordt span nend, maar wel weer een leuke par tij." Vandaag RIO DE JANEIRO In Tokio over vier jaar moet het gebeuren voor Jessica Blaszka. Veel ervaring deed de worstelaarster niet op in Rio de Janeiro. De 24-jarige Limburgse was gisteren in haar eerste partij in de klasse tot 48 ki logram (vrije stijl) direct kansloos tegen de Amerikaanse Haley Ruth Augello (0-7). De atlete uit Landgraaf trainde de afgelopen drie jaar in het Zweedse Klippan, waar ze aansloot bij de Zweedse selectie. Ze komt uit een worstelfamilie: haar opa Piet Snij ders was vroeger een gerenom- meerd worstelaar, vader Michel Krauth is met een oom haar coach. Blaszka keert terug naar Nederland, waar ze onder leiding van haar va der gaat toewerken naar Tokio 2020. „Ze volgde in Zweden een alge meen programma en we willen nu individueel met haar gaan trainen", zegt Krauth. „Meedoen in Rio was het eerste doel, over vier jaar in To kio wil Jessica voor de medailles gaan. Daar heeft ze dan ook de ideale leeftijd voor." Blaszka was de eerste Neder landse deelnemer aan het olympi sche worsteltoernooi sinds George 'Gia' Torchinava in 2000 en zelfs de eerste vrouw ooit. Voor vrouwen is worstelen pas sinds de Spelen van 2004 olympisch. vooraanstaand lid, Patrick Hickey, is gisteren door de Braziliaanse politie gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij illegale ver koop van toegangskaarten. De 71-jarige Ier belandde voor alsnog niet in de cel, maar werd naar een ziekenhuis gebracht om dat het niet goed zou gaan met zijn gezondheid. Om die reden verklaarde de voormalige judoka gisteren voorlopig zijn functie in het dagelijks bestuur van het IOC en zijn voorzitterschap van het Europees Olympisch Comité (EOC) neer te leggen. Hickey zou hebben geprobeerd zijn arrestatie te ontlopen door in het hotel in Rio waar hij verblijft zich in een andere kamer te verstoppen. Het Iers Olympisch Comité, waar Hickey voorzitter van is, zou meer dan 800 tickets voor de Spe len aan een Braziliaanse handelaar hebben doorgegeven die ze voor fikse prijzen verkocht. Volgens de politie gaat het om een bedrag van rond de drie miljoen dollar. donderdag 18 augustus 2016 GO r Fontijn aast op meer dan brons @holandes26 Rio de Janeiro Nouchka Fontijn (rechts) haalt vol uit tegen de Britse Savannah Marshall, foto pim ras - Nouchka Fontijn (28) Nederlanders in actie (Van 14.30 uur tot 03.30 uur, Nederlandse tijd) 14.30 uur Atletiek, tienkamp (m), 110 meter horden Pieter Braun 15.25 uur Atletiek, tienkamp (m), discuswerpen Braun 16.20 uur Atletiek, 4x100 meter (v), series Dafne Schippers Jamile Samuel Tasa Jiya Marije van Hunenstijn Tessa van Schagen Naomi Sedney 16.40 uur Atletiek, 4x100 meter (m), series Churandy Martina Joren Tromp Dimitri Juliet Giovanni Codrington Hensley Paulina Solomon Bockarie 17.00 uur Hockey (m), duel om brons Nederland - Duitsland 18.25 uur Atletiek, tienkamp (m), polsstokhoogspringen Braun 18.30 uur BMX (m), kwartfinales, evt. met Niek Kimman Jelle van Gorkom Twan van Gendt 19.05 uur Zeilen (v), 49er FX, medal race Annemiek Bekkering/ Annette Duetz (foto) 20.30 uur Handbal (v), halve finale Nederland - Frankrijk 23.35 uur Atletiek, tienkamp (m), speerwerpen Braun 02.45 uur Atletiek, tienkamp (m), 1500 meter Braun 03.00 uur Beachvolleybal (m), duel om brons Alexander Brouwer/ Robert Meeuwsen - Semonov/Krasilnikov (Rus) 03.15 uur Volleybal (v), halve finale Nederland - China 03.30 uur Atletiek, 200 m (m, finale) Evt. met Martina 'JétSi Jessica Blaszka. fotoanp RIO DE JANEIRO Het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) is tijdens de Spelen lelijk in zijn hemd gezet. Een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56