II Spelen Sintnicolaas al na 100 meter voorbij 6 Atlete Sifan Hassan komt op 1500 meter in de laatste ronde net tekort Ze heeft geen geduld, ze is niet tevreden met alles minder dan goud. En toch moet Sifan Hassan (23) het opbrengen om met minder genoegen te nemen: ze werd vijfde in de finale van de 1500 meter. THIJS ZONNEVELD Ze staarde naar buiten. De ene dag naar de regen die tegen de ramen sloeg. De andere dag naar de wol ken die voorbijdreven. En als ze de zon zag, dan verbaasde ze zich er over hoezeer die leek op het lampje van de koelkast („Net zo klein en net zo koud"). De eerste maanden dat Sifan Hassan in Nederland was, ver veelde ze zich kapot. Er was niets te doen in het asielzoekerscentrum in Zuid-Laren. Pas toen ze naar een centrum in Eindhoven verhuisde zag ze een uitweg uit het moeras van verveling: ze besloot zich aan te melden bij de lokale atletiekclub. Op zomaar een dag rende ze er wat rondjes mee. De trainer van die club wist niet wat hij zag. Hassan: „Hij zei: dit meisje wordt ooit de beste van de wereld." Het is nu een jaar of zes later. Si fan Hassan heeft inmiddels een Ne derlands paspoort en hoort bij de beste middenafstandslopers van de wereld. Haar favoriete afstand is de ATLETIEK Programma 1500 meter. „De 800 meter is verzu ring. De 5000 meter is vermoeid heid. De 1500 meter, dat is verzu ring én vermoeidheid." Ze werd op die afstand Europees kampioene. En, misschien nog wel veelzeggen- der, ze werd vorig jaar derde op de WK. Raar mensje Maar ook al is ze pas 23 jaar oud; voor Hassan is derde worden niet genoeg. „Mensen zeggen vaak te gen me: 'Sifan, jij moet tevreden zijn met een tweede of derde plek.' Maar dat kan ik niet. Ik wil alleen maar winnen. Ik zou niet weten waar de bronzen medaille van de WK is. Die hoefik niet. Ik wil alleen de gouden. Ja, ik ben een raar mensje." Het rare mensje is op deze Spelen met twee vingers in haar neus naar de finale van de 1500 meter geslo pen. In de voorronde speelde ze met haar concurrentes. Maar dat kon haar weinig schelen. Ze vindt het doodnormaal, ook al lag ze maanden geleden nog in de lappen mand vanwege een blessure die ze opliep tijdens een toeristisch tripje. In de finale heeft ze maar één doel, en dat is winnen. Maar Hassan moet het in de fi- Ik kom drie maanden trainingsarbeid tekort na mijn blessure. Ik mis snelheid en inhoud nale van de 1500 meter opnemen tegen Genzebe Dibaba. Ze is de Ethiopische diva van de middenaf stand, de regerend wereldkampi oene én de wereldrecordhoudster. Ze raakte pas geleden in opspraak toen haar coach (Jama Aden) werd opgepakt door de Spaanse politie: in het hotel waar Dibaba vlak daarna zou arriveren werden do- pingmiddelen gevonden. De finale verloopt compleet an ders dan verwacht. Er wordt ge duwd, getrokken, gevochten om posities. Hassan loopt zich vast, verliest energie omdat ze op haar hakken wordt gelopen. En Dibaba is niet zo dominant als iedereen van tevoren had gedacht: de Keniaanse Faith Kipyegon is de sterkste van al lemaal. Hassan komt tekort in de laatste ronde. Haar benen lopen vol, ze kan niet mee met Kipyegon en Dibaba en loopt zich daarna stuk. In de laatste rechte lijn wordt ze voor bij gelopen door de Amerikaanse Jenny Simpson. Ze moet het doen met een vijfde plek, ook nog achter Shannon Rowbury. Dat is vier plekken minder dan de enige plaats waar ze genoegen mee zou nemen. „Het was pittig", zegt ze na de fi nale. „De laatste 800 meter had ik het heel zwaar. Ik heb mijn best ge daan, maar ik miste de kracht. Ik kom gewoon drie maanden trai ningsarbeid tekort na mijn bles sure. Ik mis snelheid en inhoud. Ik heb geen fouten gemaakt. Ik sta op de Spelen en ik heb de finale ge haald." En, met spijt weerklinkend in haar woorden: „Daar moet ik nu vrede mee hebben." Rio kwam te vroeg voor Hassan, die gistermiddag iets meer dan twaalf uur na de finale in de series van de 800 meter werd uitgescha keld. „Ik heb heel de nacht niet ge slapen. En ik ben toch al geen och tendmens. Maar het stond op mijn programma. Bovendien, je weet maar nooit of je nog eens op de Olympische Spelen kunt lopen." De volgende kans om olympisch kampioene te worden is Tokio. Voor een hardloopster zonder ge duld worden het vier lange jaren. Met een brok in zijn keel en tranen in zijn ogen meldde Eelco Sintnico laas zich bij de camera's. „Al dat harde werk voor too meter...", ver zuchtte de man, die al een jaar lang tobt met fysieke ongemakken. Vo rig jaar verliet de atleet de WK in Peking al met een voetblessure. Dit voorjaar liep hij op krukken tijdens de WK indoor in Portland. Daarna had hij last van zijn enkel, zijn achillespezen en zijn rib. Aan opgeven dacht hij niet. 'Rio' was zijn kans op een medaille. Daarin begon hij in 2013 te geloven, toen hij als vijfde eindigde op de WK en zich tot Europees kampioen indoor kroonde. „In Tokio ben ik 33 jaar, dan gaat het niet meer gebeu ren", zei hij eerder in deze krant. Na de ochtendsessie van de eerste dag leidt titelverdediger en wereld recordhouder Ashton Eaton het klassement. Hij liep 10.46, sprong 7.94 meter ver en kwam tot 14.73 meter bij het kogelstoten. Omgere kend heeft hij een voorsprong van 95 punten op de nummer twee Da- mian Warner uit Canada. Pieter Braun vindt zijn naam na drie on derdelen terug op de dertiende plaats. Braun was goed voor de cij fers 11.03,7-55 en 13.90. De Nederlandse 4xioo-estafette- ploeg loopt vandaag de series. De Oranje-vrouwen werden in juli in Amsterdam Europees kampioen in een nationaal record van 42.04. Ne derland behoort niet tot de topfavo rieten, maar kan België als voor beeld nemen. Kim Gevaert, Hanna Marien, Olivia Borlee en Elodie Ouedraogo weten sinds dinsdag dat ze met terugwerkende kracht op de Spelen van 2008 in Peking goud hebben gewonnen. De Belgische vrouwen werden in 42.54 tweede achter Rusland, maar bij hertesten werden in het urinemonster van Joelia Tsjermosjanskaja alsnog do- pingsporen ontdekt. donderdag 18 augustus 2016 Het worden vier lange jaren $0 @thijszonneveld Rio de Janeiro Een teleurgestelde Sifan Hassan na haar finale op de 1500 meter, fotopimras Vandaag 14.30 uur tienkamp (m) met Pieter Braun 16.20 uur 4x100 meter (m v) series met Nederland 17.00 uur 400 meter horden (m) finale 01.30 uur kogelstoten (m) finale 02.10 uur speerwerpen (v) finale 03.15 uur 400 meter horden (v) finale 03.30 uur 200 meter (m) finale evt. met Churandy Martina -Sifan Hassan (5de op 1500m) Het had zijn tienkamp moeten worden. Maar de Olympische Spelen van Eelco Sintnicolaas duurden slechts 10.86 secon den. Na het eerste onderdeel, de 100 meter, moest de Europees kampioen indoor van 2013 de strijd voortijdig staken door een bovenbeenblessure. Pim Bijl Rotterdam/Rio de Janeiro Eelco Sintnicolaas moest gis teren opgeven, foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55