Oeteldonk in Deodoro Hockeyers nog in de ontkenningsfase na Keepster Sombroek loodst Oranje naar de finale met 4 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 De bondscoach had een black-out, Joyce Sombroek en Ellen Hoog gelukkig niet. De hockeysters mogen op voor een gouden trilogie. From Rio with love RIKSPEKENBRINK WESSEL PENNING Hier waren de centjes van het organisatie comité op, heb ik zo'n vermoeden. Midden in een straatarme wijk is een dependance van de Olympi sche Spelen neergelegd, zo voelt het als je komt aanrijden. Het kanaal langs het hockeystadion ligt vol met troep, heeft een smerige bruine kleur en stinkt afschuwelijk. In de avond komt daar de af valverbranding van de hele wijk nog overheen, de rook trekt zo door de stadions van paardensport en BMX. Nee, Deodoro is niet het bruisende middelpunt van de Olympische Spe len. Dat zag Sven Kramer gisteren ook meteen, toen hij de tribunes beklom om zijn vriendin Naomi van As en haar ploeggenoten te steunen. Die tribunes waren nogal leeg, zeker voor een halve finale. Dat omdat de kaarten worden verkocht voor een hele dag, maar veel fans slechts in één duel zijn geïnteresseerd. De Nederlandse fans weten het hockeystadion goed te vinden en zingen van Hup Holland Hup en Ga staan als je voor Holland bent. Sinds een paar dagen hangt er een rood-wit-gele vlag. Dat zegt u niets, maar dat is de driekleur van Oeteldonk. Zo voel ik me toch lekker thuis. Davidsjes Gisteren deed de geluidsinstallatie het een tijdje niet. Heerlijk, even niet het Portugese geschreeuw voor de wedstrijd. Voor wie doen ze dat eigenlijk? Er zit geen Braziliaan in het stadion. Maar goed, Nederland en België stonden inmiddels wel klaar voor de volksliederen en die kwamen dus ook niet. Daarop besloten de Oranjefans zelf het Wilhelmus maar in te zetten. De spelers en technische staf zongen keurig mee, het hockey kent geen Edgar Davidsjes die de tekst niet kennen. Maar toen kwamen de Belgen. Die hadden een paar jaar geleden op het EK in eigen land al be dacht de Brabangonne a capella te zingen, arm in arm, hand op het hart, Vlamingen en Walen, alle maal uit volle borst. Prachtig. De klok op het grote scherm telde af naar o, dus besloten Nederland en België maar gewoon af te slaan. De 'o-t' uit een meegezongen volksliedvariant wist Oranje echt niet meer goed te maken. Heerlijk, even niet het Portugese geschreeuw RIK SPEKENBRINK Het was de hitte. Of de spanning. Of een combinatie daarvan. Bonds coach Alyson Annan van de hockeysters dacht in de halve finale van de Olympische Spelen dat er vijf kwartieren in een uur passen. Ze eiste na het laatste fluitje 'nog 15 minuten scherpte'. Ellen Hoog fronste de wenkbrauwen en zag Naomi van As in ver twijfeling naar de coach kijken. En toen pas viel bij Annan het kwartje: het zit erop, shoot-outs. „Een bizar moment. Het ging me even duize len, ik dacht dat we nog een kwart hadden. Een black-out, ik heb mijn excuses aangeboden", vertelde Annan nederig. De stress had grip op haar gekregen, niet be paald een goed teken. Terwijl Annan een black-out had, stonden de Duitse vrouwen jui chend op het veld. Blij dat ze Ne derland in reguliere speeltijd op 1-1 HOCKEY (V) hadden gehouden. Oranje speelde een matige wedstrijd, maar was wel beter. Alleen de scherpte in de af werking ontbrak. Maart je Paumen maakte in de eerste helft de ope ningstreffer van Lisa Schütze onge daan. Daar bleef het bij. Ademhaling Shoot-outs dus. Geen loterij, maar een tactisch steekspel tussen goalie en nemer. Wie wacht het langst? Joyce Sombroek sluit al jaren iedere training af met een stuk of tien shoot-outs. Ook na een uur in haar dikke keeperoutfit in de bran dende zon van Rio, bleef zij koel. Vier van de zeven Duitse shoot-outs ran selde ze uit de cirkel. Vier jaar geleden in Londen stopte Som broek in de halve finale tegen Nieuw-Zeeland ook twee shoot-outs. De oranje bloemen die ze bij het verlaten van het veld gisteren kreeg toegewor pen, kwamen haar toe. „Ik weet dus tijdens zo'n serie he lemaal niet hoeveel het staat", ver telde ze. „Ik ben alleen maar bezig in een flow te komen en te blijven. Zorgen dat mijn ademhaling laag blijft. De verleiding is groot om na het fluitje meteen vol uit het doel te komen. Maar de speler moet het doen, ik moet vertragen. Ik had een boekje waarin stond wat zij nor maal doen en wat ik moet doen, maar op een gegeven moment had ik dat niet meer nodig. Ik wist het gewoon, voelde het." Sombroek kon er nog zo veel stoppen, Nederland moest ze ook zelf" maken. Ellen Hoog, Marloes Keetels en Kelly Jonker deden dat in de eerste serie van vijf niet. Duits- A De ontlading land kwam op voorsprong, maar in beeld, met maakte het niet af. Franzisca Hauke Maartje Pau- had de winnende shoot-out kun- men afgezon- nen maken, maar stuitte op de stick derd van de van Sombroek. Dus ging het verder, groep, één om één. foto pim ras „Onze manager vroeg of we de zelfde volgorde zouden aanhou- Inzet: Joyce den", zei Hoog. „Ik twijfelde even, Sombroek, heb geen antwoord gegeven. Het fotoanp team wilde niets veranderen, dat Van zilver op de Spelen in 2012 naar maximaal brons in Rio. Aan voerder Robert van der Horst zei dat het verlies in de halve finale te gen België (3-1) niets afdeed aan het traject dat twee jaar geleden onder bondscoach Max Caldas is ingezet. Maar is dat wel zo? Vorig jaar won Oranje het EK, de eerste grote titel van de grootste hockeynatie ter wereld in negen jaar tijd. Dat moest de opmaat zijn tot olympisch goud. Caldas waar schuwde vooraf dat de top van het mannenhockey breder is gewor den. België-Argentinië als finale was vier jaar geleden ondenkbaar. Maar hoe goed België dinsdag ook speelde, Oranje leverde zelf een wanprestatie. Tegen wereld kampioen Australië in de kwartfi nale (4-0) nog zo scherp als een mes, twee dagen later zo slap als een vaatdoek. De drie tegendoel punten vielen allemaal door brod delwerk in de Nederlandse defen sie. Niemand nam de dolende ploeg bij de hand. Deze generatie mist killers en klootzakken, in de goede zin van het woord. Types als Jeroen Del- mee, Stephan Veen, Jacques Brink man en Ronald Jansen. Zij werden met Oranje in 1998 voor het laatst wereldkampioen en wonnen in 2000 het laatste olympische goud. De top is inderdaad breder. De vraag hoe Nederland eindelijk weer een mondiale titel kan win nen, is niet zo eenvoudig te beant woorden. Er zal allereerst een be zem moeten door de ploeg. Voor Hofman (29), Van der Horst (31), donderdag 18 augustus 2016 GO Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 28ste zo merspelen. Vandaag Rik Spekenbrink over een wedstrijdje volksliederen zingen in een stin kend Deodoro. Iu het hockeytoernooi zijn ontknoping na dert, zit ik elke dag in de wijk Deodoro. 'Joyce is de beste ^0 @rikspekenbrink i - Rio de Janeiro OM DERDE PLAATS Morgen 17.00 uur Duitsland - Nieuw-Zeeland FINALE Morgen 22.00 uur Nederland - Groot-Brittannië De spelers zaten kort na het ver lies met het zweet op hun voor hoofd in de ontkenningsfase. Bondscoach Max Caldas zei het wel: dit is een stap achteruit. Wat zijn de hockeyers de voor bije twee jaar nou opgeschoten? Rik Spekenbrink Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53