1 Spel plezier kracht van hand halsters **3 3 Vrouwenploegen gaan op voor een plaats in de olympische finale m 1 j WESSEL PENNING 2 Vlf,, Een succesvol team in een andere teamsport dan voetbal, in Nederland maken we dan al gauw de vergelij king met de voetbaltoppers van deze tijd. Estavana Polman, dat is door haar brille en aanvalslust de Ar jen Robben van het team. Ik vind structuur heel belangrijk voor een team, maar ik leg graag wat risico in mijn spel Keeper Tess Wester is misschien wel net zo goed, opbouwend én keepend, als Manuel Neuer. Yvette Broch - ooit nummer 2 bij Hollands Next Top model, wist u dat? - is een kruising tussen Graziano Pellè en Jaap Stam, want aanspeelpunt en puinruimer tegelijk. Maar de chef van het team is Nycke Groot, zeg maar de nummer to van het team, het creatieve brein in het hart van het veld. Een vergelijking? Moeilijk. Misschien was Wesley Sneijder ooit van haar niveau, of Wil lem van Hanegem, al is Groot stuk ken sneller dan de Kromme ooit was. Nee, Nycke Groot, dat is zo ongeveer een kruising tussen Andrés Iniesta en Paul Pogba. Want snel, sterk, crea tief, doelgericht, rustig en gezegend met een balcontrole die soms wat weg heeft van tovenarij. Het is er eentje die je erbij kunt hebben, zegt men dan wel. Vandaag kan dit Nederlands hand balteam voor jaren en jaren bewon dering oogsten, als de finale wordt gehaald van het olympisch handbal- toernooi. Of die gedachte extra druk zal zetten op het team, is de vraag. Het spelplezier lijkt de kracht van het team en raken de jonkies even de kluts kwijt, dan is daar dus nog Nycke Groot. Buiten de wedstrijd om komt ze over als een schuchtere, be leefde jonge vrouw, in de wed strijd straalt ze vooral rustge vend leiderschap uit. „Rustig ben ik echt niet altijd, hoor. In de kwartfinale tegen Brazi lië be- ik met twee slechte ballen. Dan denk je wel even: oh jee. Maar het is na tuurlijk wel belangrijk dat ik blijf na denken. Ik ben een van de oudsten van het team. Heb de meeste erva ring." Ze is pas 28, maar heeft al een lange loopbaan achter de rug. Eerst in het Deense tophandbal - Groot spreekt de taal vloeiend -, daarna in het handbalgekke Hongarije. Ze behoort tot de beste speelsters van de wereld en schrikt niet zo snel meer. Handbal is soms een tik krijgen en er één uitdelen. Brazilië zette in de kwartfinale een handvol getatoeërde straatvechters in om de wedstrijd te keren, Groot kreeg tik op tik - tegen nek, borst of voorhoofd. Maar ze schudde een paar keer met haar hoofd en stond dan weer op. Om in de eerstvolgende minuut een no- look-pass te geven. Haar schot is goed, maar vermaard is vooral haar inzicht. Het perfecte balletje geven, daar houdt ze van. „Begrijp me goed, ik vind structuur heel belangrijk voor een team, maar ik leg graag wat risico in mijn spel. Ja, ik houd van handbal, begrijp je? Ik hoef van mezelf ook niet altijd te sco ren. Ik kan genieten van een assist." Vanaf half negen Nederland- Frankrijk. Haalt Groot haar niveau in de as van het veld, dan is Oranje al half op weg naar de finale. „Op mijn positie in het veld heb je grote ver antwoordelijkheden. De rust bewa ren is dan een van mijn belangrijkste taken." Of het goed komt? Ja, denkt ze. „Als wij alles geven - en dat gaan we - dan kunnen we alles winnen. Want handballen, dat kunnen wij al lemaal heel goed." (2io2oi6 Nederland - Frankrijk donderdag 18 augustus 2016 1 Hz Debby Pilon-Stam en Anne Buijs ver werken eensgezind een bal. FOTO AFP Nu al historisch, maar ze willen meer Het spelplezier, het venijn, de wil om te winnen. Nederland geniet van de Oranje-handbalsters. Van daag kunnen ze de olympische fi nale halen, onder regie van de chef: Nycke Groot (28). @WesselPenning Rio de Janeiro - Nycke Groot Nycke Groot, kruising tussen Andrés Iniesta en Paul Pogba bij de Oranje- handbal sters. Kijk voor de verslagen van onze verslag gevers, alle resultaten én actuele ontwikke lingen in Rio op: pzc.nl/ rio2016 HANDBAL (v), halve finale vandaag, 20.30 uur Liveblog op AD.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52