Voor Britten zijn Volleybalsters zijn van plan de wereld te verbazen 2 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Bij sterke vrouwenteams van Oranje denken we niet langer alleen aan onze hockeysters. De hand halsters, nota bene debutant op de Spelen, en de volleybalmeiden - beste resultaat tot nu toe een vijfde plaats - hebben al historie geschreven in Rio. Maar nu willen ze nog meer: een plek in de olympische finale. Net als de hockeyvrouwen. Column THIJS ZONNEVELD Cavendish klapte vol tegen het voorwiel van de Koreaan Het lef. Het gore, gore lef. Hoe durfde ik? Wie dacht ik wel niet dat ik was? Mark Ca vendish priemde met zijn vinger naar me en schreeuwde: „I could sue you for that, do you know that7" Domme, domme ik. Het was natuurlijk ook be lachelijk wat ik had gedaan. Vragen stellen over de crash die Cavendish had veroorzaakt in de pun- tenkoers - wat haalde ik mezelf in mijn hoofd? Ik had hem moeten feliciteren en daarna zijn schoe nen moeten kussen. Cavendish moet zich onoverwinnelijk en on aantastbaar voelen. Hij won vier etappes in de af gelopen Tour de France en maakt op deze Spelen deel uit van de Britse wielerploeg. Die winnen al les wat los en vast zit. Vooral doordat ze zelf knei- terhard rijden en heel veel geld investeren in de sport, maar ook omdat ze van alle kanten hulp krijgen. Van de UCI. Van de wedstrijdjury. Van de dopingautoriteiten. Chris Froome rende er zonder zijn fiets tegen de Ventoux op. Volgens de regels had hij daar voor moeten worden bestraft - maar hij werd er voor beloond. Sky-manager Dave Brailsford rende de jurybus in en een kwartier later was Froome op magische wijze in het wiel van Bauke Mollema gefinisht. Het gebeurde op dezelfde magi sche manier als waarop Froome twee jaar eerder een ongeoorloofd medisch attest kreeg van de UCI om er de Ronde van Romandië mee te winnen. Kijk naar de manier waarop wereldkampioene Lizzie Armitstead een schorsing ontliep. Ze kreeg het voor elkaar om binnen een jaar drie fouten te maken met het opgeven van haar whereabouts, maar mocht gewoon naar de Spelen. Via een vol komen ongeloofwaardige constructie (waarbij ze in stilte een jaar later nog een gemiste test aan vocht) werd haar schorsing ongedaan gemaakt. Kijk naar de crash van Mark Cavendish in de puntenkoers van een paar dagen terug. Ik weet niet óf en hoeveel opzet er in het spel was, maar het zag er in elk geval niet uit als een ongelukje. Cavendish keek om, recht in het gezicht van zijn Koreaanse tegenstander en klapte zijn fiets daarna naar beneden, vol tegen het voorwiel van de Kore aan. Er werd niet eens een waarschuwing gegeven. Kijk naar de keirinfinale van eergisteren. Jason Kenny, de beste sprinter van dit moment, haalde de derny te vroeg in. De regels schrijven voor dat daar maar één straf op staat: diskwalificatie. Maar het gebeurde niet. Natuurlijk gebeurde het niet. hebben de grote kampioenen, ze hebben het geld. De voorzitter van de UCI is een Brit en zijn zoon werkt bij Team Sky (hallo belangenverstrenge ling!). Ze zijn te goed, te groot, te rijk. Ze weten het, en de UCI, de wedstrijdjury's en de dopingau toriteiten weten het ook. De Britten krijgen een andere behandeling. De regels zijn de regels. Behalve als het om een Britse wielrenner gaat. JOOST DEJONG Toon Gerbrands valt maar meteen met de deur in huis. De Oranje-vrou wen kunnen komende nacht ge schiedenis schrijven. Een olympische finale gloort, waar een vijfde plek uit 1996 tot nu toe het beste resultaat is. En Gerbrands vindt het absoluut geen nadeel voor Nederland dat Bra zilië is gesneuveld en dat daardoor China nu de tegenstander is in plaats van het thuisland, dat topfavoriet was voor het derde goud op een rij. „De medaillekansen van de Neder landse volleybalsters zijn aanzienlijk gestegen na de kwartfinales. Juist omdat Brazilië en Rusland er nu uit liggen. Ik zou zeggen: een kans voor open doel", zegt de voormalige coach van de Nederlandse mannenploeg en de huidige directeur van PSV. Makkelijk zal het niet worden te gen de nummer 2 van het laatste WK en de nummer 3 van de wereldrang lijst. Maar Gerbrands geeft Oranje meer kans tegen de Chinezen dan te gen Brazilië het geval was geweest. De PSV-directeur maakt een vergelij king met de gouden mannenvolley- ballers, die op weg naar het goud van Atlanta in 1996 kort daarvoor voor het eerst wonnen van Italië. De zege op China in de groepsfase in Rio zou hetzelfde stimulerende ef fect kunnen hebben op de Neder landse vrouwen nu. „De mannen verloren destijds altijd van Italië. Tot die keer in de World League, in het Rotterdamse Ahoy. Toen wisten ze dat ze de Italianen konden verslaan. Dat is heel belangrijk geweest voor de gouden medaille in 1996. Voor het vrouwenteam kan hetzelfde gelden. China is altijd een land geweest dat Nederland niet zo ligt. Dat kwam door hun kenmerkende Aziatische We hebben dit toernooi maar één tiebreak verloren. Dat is geen geluk, maar een bewijs van hoe goed je bent stijl. Nu weet Nederland hoe het China moet verslaan." Spelers en coach zijn zich maar wat bewust van de historische prestatie die de olympische missie nu al is. Bondscoach Giovanni Guidetti sprak na de kwartfinale tegen Zuid-Korea al van de 'belangrijkste wedstrijd uit onze carrière'. De laatste drempel voor de olympi sche finale is van een nog hogere orde. Maar meedoen is niet genoeg, dat is wat uit deze frisse, spontane, maar ook tot op het bot gemotiveerde en geconcentreerde groep straalt. „Natuurlijk, nu gaan we spelen om een medaille", zegt Guidetti. „Dat wordt extreem moeilijk, maar we gaan alles geven." Aanvoerster Maret Balkestein- Grothues, die na haar enkelblessure weer inzetbaar lijkt, zet de ontwikke ling van Oranje in een mooi perspec tief: „Twee jaar geleden begonnen we met deze groep aan iets waarvan we niet wisten waar het zou eindigen. We zijn steeds beter geworden, als team hebben we een geweldige pres tatie geleverd. Nu is ons doel een me daille hier in Rio." Topscoorster Lonneke Sloetjes, met haar smashes als kanonskogels voor iedere tegenstander de meest ge vreesde Nederlandse, verwoordt het simpel: „We willen de wereld én onszelf blijven verbazen. We willen nu gewoon goud winnen hier." Daarvoor moet eerst China nog eens opzij worden gezet, net als in de eerste poulewedstrijd. Oranje boog toen zelfs een 2-1 achterstand in sets om en won na een enerverende vijf setter. Het zou vannacht zomaar op nieuw een wedstrijd van de lange adem kunnen worden. Guidetti is niet bang. „We hebben dit toernooi drie tiebreaks gespeeld en er maar één verloren. Dat is geen geluk, maar een bewijs van hoe goed je bent." Nederland-China donderdag 18 augustus 2016 @thijszonneveld Kijk naar de afgelopen Tour. Het Britse wielrennen domineert de sport. Ze Een finaleplaats op de Spelen voor de Nederlandse volleybalsters, dat is nog nooit vertoond. Komende nacht moet de ploeg daarvoor op nieuw grootmacht China verslaan. @holandes26 Rio de Janeiro -Giovanni Guidetti -m.m.v. Nik Kok VOLLEYBAL (v), halve finale vandaag, 03.15 uur Liveblog op AD.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51