Veel ouderen kampen met geldproblemen SWISS'SENSE mm 4 NI Aswolken uit de Santa Maria UITBARSTING Dat blijkt uit een peiling onder 1.700 ouderen door seniorenorga nisatie ANBO. Het onderzoek komt op een saillant moment: van daag beginnen de begrotingson derhandelingen van het kabinet. De koopkrachtdaling van ouderen is daarin een cruciaal onderwerp. De koopkracht van werkenden stijgt in 2017 naar verwachting met 1,1 procent, die van ouderen gaat met 0,7 procent achteruit. Dat komt vooral doordat de pen sioenen niet zijn meegestegen met de prijzen. WD en PvdA hebben gezegd dat ze de koopkracht willen verbe teren, maar hoe is onduidelijk. Ze zitten niet op één lijn over hoe veel gepensioneerden erbij moe ten krijgen. De PvdA lijkt meer te willen geven dan de WD. Drie op de vier ouderen zien een oplossing in een lager eigen ri sico voor de zorg. De afgelopen ja ren is het eigen risico gestegen van zo'n 220 euro naar 385 euro. „Dat helpt met name gepensio neerden met een laag inkomen en hoge zorgkosten", zegt Liane den Haan van de ANBO. „Wij zouden graag zien dat het kabinet hier werk van maakt." Het gevolg is dat iedereen meer zorgpremie moet betalen, zegt hoogleraar gezondheidseconomie Erik Schut. „In feite is het een be lastingverhoging, waardoor arbeid en producten duurder worden. Dat kan negatieve gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid. Daarnaast kan een verlaging lei den tot meer gebruik van de zorg, omdat mensen zich minder be wust zijn van de kosten." Een andere wens van de senio ren (70 procent) is dat het kabinet regels voor pensioenfondsen ver soepelt, zodat pensioenen sneller kunnen meestijgen met de prij zen. Steeds meer fondsen dreigen juist te moeten korten, omdat ze onvoldoende dekkingsgraad heb ben door onder meer lage rente. Dit voorstel plaatst het kabinet voor een lastig dilemma. „De re gels zijn gebaseerd op de gedachte dat je nu niet te veel moet uitge ven, omdat je in de toekomst geld nodig hebt. Als je nu minder voor zichtig bent, is het onzeker of er nog wat in de pot zit voor jongere generaties", zegt pensioendeskun- dige Erik Lutjens. Ongeveer de helft van de onder vraagde ouderen wil een hogere AOW. Hiervoor is in de Tweede Kamer echter onvoldoende steun. Ook seniorenorganisatie ANBO is hier tegen. Lj donderdag 18 augustus 2016 Hoge aswolken rijzen op uit de krater Santiaguito van de vulkaan Santa Maria, gelegen in de buurt van de stad Quetzal- tenango in het westen van Gua temala. Sinds een grote uit barsting in 1902 is de vulkaan permanent actief, fotoafp De druk op het kabinet neemt toe om ouderen meer koop kracht te geven. 80 procent van de senioren heeft geldzorgen. Ze willen een lager eigen risico en soepeler pensioenregels. Deborah Jongejan Den Haag De koopkracht van mensen die werken stijgt volgend jaar naar verwachting met 1,1 procent. De koopkracht van ouderen gaat juist met 0,7 procent achteruit. BOXSPRINGS S MATRASSEN Uitgebreid assortiment SwissSense.nl a Persoonlijk advies Prijs incl. bezorging en montage 90 dagen omruilgarantie* Ruim 70 winkels in Europa 1.0 CO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4