Gezocht: groene vingers voor historische buitenplaatsen 'Werkstraf uitvoeren tijdens de vakantie' WALCHEREN 7 Overzichtstentoonstelling Vlissinger Jan Haas in Museum Veere Zijn beelden zijn het bekendst, maar Jan Haas tekent en aquarelleert ook. donderdag 18 augustus 2016 René Hoonhorst Een fototoestel heeft Jan Haas niet en 'langs de kant gaan zitten om schetsen te ma ken' doet hij ook niet. „Ik zie beelden achter mijn ogen. En vanuit die beelden, die blijven hangen in mijn hoofd, ontstaat mijn werk." De Vlissingse kunstenaar (75) vindt het mooi dat er tot decem ber een overzichtstentoonstelling van zijn werk in Museum Veere is. Niet zozeer om zich op de borst te kloppen, maar in een tijd dat ex positieruimten schaars worden, is het leuk als mensen je werk kun nen bekijken. In het voormalige stadhuis van Veere zijn niet alleen beelden, maar ook tekeningen en aquarellen te zien. „Daarmee is het nog geen echte oeuvre-ten- toonstelling, omdat mijn eerste werk, waaronder ook keramiek, ontbreekt. Niet zo gek, want dat vroege werk is verkocht, daar heb ik niks meer van." In de Vierschaar van het mu seum staat een serie beelden en te keningen, die passen in het thema 'Het leven moet geleefd worden'. De inspiratie voor de gebutste kop pen, waarvan velen met een half 'weggevaagd' gezicht, vond Haas in de gehandicaptenzorg, waarin hij zo'n drie decennia werkte. „Mensen met een hersenbeschadi ging verliezen soms alle gevoel voor decorum. Maar je ziet toch al tijd heel herkenbaar gedrag van ie mand die zich nergens aan aan past, gedrag dat ook in ieder van ons zit." De meeste koppen die Haas maakte, zijn geen portretten of hoofden van modellen, maar ka rakteristieke koppen van vaak oudere mannen. Waarom het va ker mannen dan vrouwen zijn, weet Haas zelf niet. „Maar ik maak liever oudere koppen, om dat die expressiever zijn. En daar mee interessanter dan gave kop pies van jongeren die nog niets hebben meegemaakt." Een jaar of tien geleden, fietste Jan Haas met een maat door delen van Laos en China. In Laos kwam hij er achter dat, in tegenstelling tot het westerse beeld, veel boed dhistische monniken een allesbe halve ascetisch leven leidden. „Net als bij katholieken vroeger, legt de bevolking de geestelijken in de watten door voedsel, geld en zelfs bladgoud aan te bieden. Dat heb ik in gebeeldhouwde monni- kenhoofden uitgebeeld door de koppen een gouden oor te geven." Tegenwoordig, ondanks zijn ach teruitgaande gezondheid werkt Schetsen of foto's maken, doe ik niet. Ik zie beelden achter mijn ogen —Jan Haas, kunstenaar Haas regelmatig, probeert hij in aquarellen en beelden de 'oor sprong van de wereld en het ont staan van leven' te vangen. Plaatsgenoten van Jan Haas die Museum Veere links laten liggen, worden toch vaak met werk van hem geconfronteerd. Want er staan zeker zeven beelden van Haas in de open ruimte. Het Paar in het park bij het Westduinpad noemt hij als favoriet. Een man en een vrouw op stoelen op meters hoge poten. „Het stel zou eerst op de dijk komen om over de zee uit te kijken. Dat mocht niet, maar ze kijken hier ook mooi in de verte." Onkruid wieden, een border op orde brengen of het snoeien van oude fruitbomen; de Stich ting Landschapsbeheer Zee land zoekt vrijwilligers die op historische buitenplaatsen aan de slag willen. Annemarie Zevenbergen Koudekerke Walcheren kent zo'n 25 histori sche buitenplaatsen. Van Ter Hoo- ge bij Middelburg tot Overduin in Oostkapelle. De grote tuinen en parken, met vaak elementen als een grafkelder, orangerie of fontein, vergen veel onderhoud. Even het gazon maaien is daar niet voldoende. De Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) is dit jaar ge start met een project om vrijwilli gers te werven voor dat groenbe- heer. Pieter Voets, coördinator vrijwilligers SLZ: „We zoeken vrijwilligers die in groepjes van vier tot zes of zeven man op een buitenplaats meehelpen. In over leg met de buitenplaatseigenaar wordt een werkplan opgesteld. Op basis daarvan gaan de groep jes aan de slag. In het begin krij gen ze begeleiding van een voor man van SLZ, maar daarna zullen ze zelfstandig verder werken." SLZ zoekt mensen die 'het leuk vinden om te tuinieren'. Voets: „Je hoeft echt geen hovenier te zijn om mee te doen. We willen dit op den duur uitbreiden naar andere buitenplaatsen. Zo kun nen we dat onderhoud beter bor gen voor de toekomst." We zoeken mensen die het leuk vinden om te tuinieren op een mooie plek Peter Voets, SLZ Inmiddels zijn Veerse dorpsra den benaderd en vacatures ge plaatst op vacaturebanken van vrijwilligersorganisaties. SLZ is nu in overleg met eigenaren van buitenplaatsen in Koudekerke, Oostkapelle en Vrouwenpolder. MIDDELBURG Een oud-inwoner van Vlissingen komt binnenkort vanuit het buitenland terug naar Zeeland om hier een werkstraf van 120 uur uit te voeren. Daar voor neemt hij al zijn vakantieda gen op, aldus advocaat Eduard Smit. De 25-jarige M. O. moest voor de politierechter verschijnen om dat hij en in Renesse en in West- kapelle een huis huurde waarin de politie flink wat hennepplan ten aantrof. Maar volgens zijn ad vocaat had hij niets met het kwe ken van de hennep van doen en had hij alleen maar met de daad werkelijke telers afgesproken dat hij op papier de bewuste wonin gen huurde. Daarvoor zou hij een flink geldbedrag krijgen. Maar in de praktijk, aldus de raadsman, viel dat fors tegen omdat de telers hun afspraken niet nakwamen. „Ook kreeg mijn cliënt geen reis kosten vergoed." Hij wees er ook op dat O. forse schulden had en dat het nu goed met hem gaat. Hij heeft een baan in het buitenland gevonden. Eerst bij een IT-bedrijf en sinds kort bij telecombedrijf. Officier Roy Nanhkoesingh eis te een werkstraf van 120 uur, een voorwaardelijke celstraf van twee maanden en een boete van 5500 euro. Politierechter Verhoeven be paalde dat de man alleen een werkstraf van 120 uur moet uitvoe ren en twee maanden voorwaarde lijk krijgt. „Hij gaat zijn vakantie dagen gebruiken om de werkstraf uit te voeren. Dat is ook een vorm van een boete betalen." De vrouw van Het Paar werd jaren terug gestolen. Haas maakte een nieuwe dame, maar 'geen precieze kopie'. De hoge stoelen symbol! seren 'het wankele evenwicht, waarin de moderne mens zich staande moet houden in de technologische maatschappij', foto lex de meester 'Oude koppen interessanter'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40