Uniek knaagdier Zenkerella gevonden 3 Tariq gluurde op zolderkamertje mee in honderden computers Hele dagen zat Tariq op zijn kamer in Maassluis te gamen, dachten zijn ouders. In werkelijkheid brak hij in op computers van willekeurige slachtoffers om hun bankrekeningen te plunderen, zegt de politie. 'Het virus had zich snel verspreid' Hij is 22 jaar, gaat niet naar school en woont nog thuis. Dinsdag werd Tariq met groot machtsvertoon in zijn ouderlijk huis in Maassluis door een arrestatieteam aangehou den. Zijn nietsvermoedende ouders kregen de schrik van hun leven toen de voordeur uit de sponning werd geramd en het raam van de huiskamer aan digge len werd geslagen. Waarom hun zoon Tariq werd gearresteerd, wilde niemand zeg gen. Zelf kreeg hij de kans niet om ook maar iets te zeggen tegen zijn vader en moeder. Een dag la ter kregen ze antwoord op hun vraag. Tariq, meldt de politie, wordt verdacht van cybercrime. 'Computervredebreuk, oplichting en witwassen', luidt de aanklacht. 'Hij heeft geen geld' Zijn ouders zijn met stomheid ge slagen. „Tariq een oplichter? Dat kan niet! Hij rookt niet, gebruikt geen drugs, pikt nooit iets maar doet wel boodschappen voor zijn moeder. Ik geloof niet dat hij iets fout heeft gedaan." De 71-jarige va der van de twintiger is stellig. Zijn moeder (63) knikt instem mend. „Hij wil weer naar school, woont bij ons en leeft op onze kos ten. Wij betalen zelfs de premie voor zijn ziektekostenverzekering. Tariq heeft helemaal geen geld." Daar denkt de politie dus duide lijk anders over. De werkloze twin tiger wordt ervan verdacht op en kele honderden computers te heb ben ingebroken om mee te gluren als de eigenaren online waren. Vol gens het onderzoeksteam met één doel: het bemachtigen van codes en wachtwoorden om online aan kopen te kunnen doen of met in- ternetbankieren geld van rekenin gen te halen. Inmiddels staat vast dat daar ze ker enkele tienduizenden euro's mee gemoeid zijn. „Ons is nog niet duidelijk waar het geld is ge bleven", zegt een woordvoerder van de politie. De zegsvrouw ver onderstelt dat het schadebedrag nog kan oplopen. Tariq B. zou duizenden e-mail- berichten hebben verstuurd die af komstig leken van PostNL of incas sobureau Intrim Justitia. In de e-mails werd aangegeven dat op een link moest worden geklikt om de verzendstatus van een pakket te kunnen volgen of om een schuld te voldoen. De meeste geadresseerden gooi den de e-mail weg. Degenen die wel klikten, gaven zonder het te weten Tariq de mogelijkheid in te breken in hun computer. Tariq kon meelezen in de bestanden en zien wat er werd getypt. Bij de inval, dinsdagmiddag, zijn de mobiele telefoon en de computer van Tariq én de laptops van zijn vader en moeder, plus hun mobieltjes in beslag geno men. Waardevolle spullen die zou den kunnen duiden op de beschik baarheid van grote geldbedragen, zijn volgens de politie niet in de woning aan getroffen. Aangifte van oplichting De ontmaskering van de Maasslui- zer kwam zo'n drie weken nadat een bank namens zo'n tien klan ten aangifte had gedaan van op lichting. Onderzoek van de bank zette de recherche op het spoor van Tariq. In beeld kwam een jon geman die een ICT-opleiding volg de in Vlaardingen, maar daar vrij snel mee stopte. Geen werk, geen uitkering. Tariq zat hele dagen op zijn kamer. „Spelletjes spelen, dachten we", zegt zijn moeder. „Het gebeurt vaker dat ouders denken dat hun kind zit te compu teren terwijl hij mensen berooft", stelt Linda Gerrits van Fox-IT, een Delfts bedrijf op het gebied van computer- en netwerkbeveiliging, in een schriftelijke reactie. „Er zijn allerlei tools beschikbaar waarmee een beetje technische kids met kwaad in de zin dit soort cybercrime kunnen uitvoeren." Een fysiotherapie- praktijk in Schie dam vreest één van de slachtoffers van Tariq te zijn gewor den. Nadat een phi- shingmail van Post NL was geopend, werd het computer systeem gekraakt en kon het personeel nergens meer bij. „Het virus had zich razendsnel ver spreid in mappen die direct werden versleuteld en voor ons niet meer toe gankelijk waren", zegt één van de the rapeuten. Om on rust bij patiënten te voorkomen, wil hij de naam van de praktijk niet noe men. „Gelukkig wa ren we er snel bij; het virus heeft maar een half uur de kans gekregen. We heb ben niet de angst dat patiëntengege vens zijn vrijgeko men. Maar de hin der die je ervan hebt, is vervelend." Het is een van de weinige zoogdier soorten waar we nog niets van af we ten. De Zenkerella is een 'levend fos siel', een diersoort die volgens weten schappers nauwelijks geëvolueerd lijkt te zijn in de afgelopen 49 mil joen jaar. Het komt dus dichtbij een dier uit de prehistorie maar loopt nog gewoon rond, in tegenstelling tot bijvoorbeeld dinosauriërs. Op het eerste gezicht lijkt het dier familie van de vliegende eekhoorn, maar ze verschillen van elkaar op meerdere punten. Het gebit van de Zenkerella is compleet anders, ze hebben schubben op hun staart en in tegenstelling tot de vliegende eek hoorn kan de Zenkerella niet op de wind zweven. Daarom is de Zenkerella een unieke dier soort, zeggen de wetenschappers in de Washington Post. Wetenschapper Erik Seiffert begon vijftien jaar geleden zijn zoektocht naar een levende, volledig intacte Zenkerella. Voor de recente ontdek king waren er slechts fossielen van een gehele Zenkerella beschikbaar. Seiffert was ervan overtuigd dat er nog levende exemplaren bestonden en kwam uit op het het eiland Bioko in Equatoriaal-Guinea. Daar vroeg hij zijn collega David Fernandez of hij naar het dier uit kon kijken. Fernandez vroeg aan de inwoners van het eiland, waar van de meeste jagers zijn, om het meteen te melden wanneer er een in hun vallen liep. Er ging een jaar voor bij voordat Fernandez een belletje van een jager kreeg dat er drie Zenke- rellas waren gevangen. donderdag 18 augustus 2016 Jonge hacker eigent zich tienduizenden euro's toe De aanhouding van de 22-jarige, die wordt verdacht van compu tervredebreuk, oplichting en witwassen, foto politie.nl Sander Sonnemans Maassluis Wetenschappers hebben na jaren lang zoeken het knaagdier Zenke rella in Equatoriaal-Guinea gevon den. Navin Bhagwat Rotterdam/Washington De Zenkerella lijkt op de vliegende eekhoorn. Maar hij heeft schubben op zijn staart en kan niet op de wind zweven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3