u Groen licht Nieuwe Sluis Huizenverkopen stijgen na mager eerste kwartaal 3 Ik weet niet beter dan dat ze hier bouwen. Van mij mag het Dit is vooruit gang. Het moet eerst lelijk zijn voor het mooi wordt zijn hoofd. „Nee hoor. Ze vinden het juist leuk en gaan bij de bouw putten kijken en vragen stellen." De twee oude winkelcentra aan de Boulevard De Wielingen stam men uit 1963. Twee bouwlagen: be neden de winkels, naar huidige maatstaven krap bemeten. „Er is al vaak over renovatie gesproken, maar er is altijd wel iets waardoor het niet doorgaat", zegt de vrouw van de drogisterij. Voor Anouk Lob- bezoo uit Halsteren, op stap met vriend Stijn van Veen uit Bergen op Zoom, hoeft het ook niet zo no dig. „Gezellig. Het doet denken aan een vakantiedorp. Moet nou alles groot worden? Laat die winkeltjes maar klein blijven." De 19-jarige komt al haar hele leven elke zomer naar Cadzand-Bad. „Ik weet niet be ter dan dat ze hier aan het bouwen zijn. Van mij mag het. Als je kijkt naar wat er nu afgebouwd is en waar ze nu nog aan bezig zijn, zal het een stuk drukker worden. Ik weet niet of ik daar heel blij mee ben. Aan de andere kant zullen er dan hopelijk ook meer faciliteiten gische kust. En dat de appartemen ten drie weken van het jaar be woond zijn en daarna leeg staan." Wat vinden de eigen inwoners van Cadzand-Bad eigenlijk van de bouwactiviteiten? Dat is nog niet zo makkelijk te achterhalen. Het overgrote deel van de woningen in het dorp wordt als vakantiehuis ver huurd. Van alle huizen zijn er zo'n 34 bewoond door 'eigen volk', schat de bakker van de luxe bakke rij en broodjeszaak Finesse. De eige naar van de fietsenwinkel is er één, maar die is toevallig even weg, en 0 ja: in slagerij Delica Licious werkt ook iemand die in het dorp zelf woont. „Klopt", zegt Koen Radder terwijl hij in hoog tempo spareribs insmeert met marinade. De slagerij is, met een handvol andere win kels, ondanks het zeer beperkte aan tal inwoners het jaarrond open. „Met kerst en oudjaar is het hier hartstikke druk. Dan zijn heel veel appartementen en huisjes ver huurd en wil iedereen gourmetten of een opgemaakte schotel." Hoort hij zijn klanten nooit klagen over die bouwputten? Radder schudt komen. Er zullen hier met al die mensen toch ook wel meer kinde ren meekomen? Voor jongeren is hier wel heel weinig te doen. Vroe ger had je nog een discotheek." Marijn Pruntel uit Amsterdam zit met een paar vriendinnen in een camper in de buurt en is naar Cadzand-Bad gekomen om een fiets te huren. Ze staat op het punt de hectiek van Cadzand-Bad achter zich te laten. „Dit soort drukte ver mijd ik echt. Als ik al die nieuw bouw zie en me voorstel dat hier straks nog meer mensen rondlo pen, denk ik: 0 jee, het gaat hele maal mis. Een half uur in de rij voor je aan de beurt bent! Gelukkig kun je van hieruit prachtige fiets tochten maken." Cadzand-Bad moet vooral niet nog drukker wor den, is haar gedachte. „Waar ik ge zeten heb, was het personeel nu al gestresst en niet bepaald vriende lijk. Ik zat bij een leuk tentje, hoor, maar werd bediend door jochies van 14,15 jaar die van niks wisten. Maar ach, ik heb vakantie en laat het direct weer los. Schenk mij nog maar een wijntje in! De binnenvaart vreest dat de wachttijden in de toekomst op lopen op momenten dat overtol lig regenwater uit het Vlaamse achterland via de sluizen moet worden gespuid. De economi sche schade zou groot zijn. Een apart spuikanaal kan die overlast beperken. De Raad van State stelt vast dat de minister in haar ver weerschrift duidelijk heeft aange toond dat een speciaal 'spuimid- del' overbodig is als in 2022 weer drie (grote) sluizen beschikbaar zijn. Bovendien kost het miljoe nen. Ook wordt voldaan aan de roep om wacht- en overnach tingsplaatsen voor schepen, al be strijden de organisaties dat. De bedrijven De Lege (oliehan del) en Navimar (scheepsbeno- digdheden), met een vestiging aan de Schependijk, moeten daar plaatsmaken voor het bouwter rein en voor de permanente op slag van materialen voor onder houd aan de sluizen. De bedrij ven vinden dat dit ook elders in het havengebied kon. Ze stellen dat onvoldoende rekening is ge- Raad van State is het met minister eens: een speciaal spuikanaal is overbodig houden met hun situatie en dat hen dat dupeert. Ook dat wordt weersproken. De huizenverkopen in Zeeland stijgen weer na een terugval in het eerste kwartaal. In het tweede kwartaal van dit jaar zijn 1.163 wo ningen en appartementen ver kocht. In het eerste kwartaal wa ren dat er 1.054. In 2015 gingen in Zeeland 4.267 woningen van de hand. In de eer ste helft van dit jaar zit Zeeland op 2.217 woningtransacties. Dat blijkt uit cijfers van het Kadaster. De aantrekkende economie en de lage hypotheekrente drijven de verkopen op. Vooral vrijstaande en tussenwoningen zijn in trek. In het tweede kwartaal kregen 263 vrijstaande woningen een nieuwe eigenaar, tegen 227 in het eerste kwartaal. Bij de tussenwoningen was de sprong nog iets groter: 373 tegen 320 in het eerste kwartaal. De verkopen van appartementen, hoekwoningen en twee-onder- éénkappers bleef vrij stabiel. Het Kadaster signaleert dat de woningverkopen gestaag blijven stijgen. In juli zijn landelijk 19.723 woningen verkocht. Dat is een stij ging van 7 procent ten opzichte van juli 2015 toen er 18.442 wonin gen van eigenaar wisselden. Vrij staande woningen zijn geliefd, twee-onder-eenkappers lopen het minst hard. donderdag 18 augustus 2016 Supermarkt In hoog tempo krijgt Cadzand-Bad er nieuwbouw bij (vaak in wat bombastische stjilen) die contrasteert tegen de oude panden uit de jaren 60. fotos ronald den dekker —Anouk Lobbezoo Eddy Luteijn De Raad van State heeft de be zwaren tegen het ontwerp van de grote Nieuwe Sluis in Ter- neuzen verworpen. De schip- persorganisaties Schuttevaer en ASV en de verladersorgani satie EVO maar ook bedrijven, die moeten wijken voor de sluis bouw, verzetten zich tever geefs tegen de plannen. Wout Bareman Den Haag Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36