Erkenning voor Jarno Mobach Anna wilde zieke dieren beter maken Komende jaren tekort aan onderwijzend personeel op basisscholen Na jaren waarin nauwelijks vacatures waren, moeten basisscholen nu dingen om de gunsten van nieuwe juffen en meesters. Ws-W Wielrenner uit Philippine stapt over naar opleidingsploeg Sunweb-Giant. zeeland 12 Maar uiteindelijk werd ze mede-eigenaar van een brasserie. Prachtig zomerweer betekent in Zeeland een drukke waterkant. Overal zoeken mensen water op voor verkoeling en vertier. Ook op het Bad- strand in Vlissingen zat het gisteren lekker vol. fotorubenoreel „Het wordt spannender", zegt An- ko van Hoepen. Hij is een van die Zeeuwse schoolbestuurders die zich de komende jaren fors moe ten inspannen om leerkrachten te vinden. De verwachting is dat van af dit schooljaar steeds meer vaca tures in het basisonderwijs open blijven staan: volgend jaar vijftien, maar dit loopt op naar meer dan vijftig in 2020 voorspelt onder zoeksinstituut CentERdata. Van Hoepen is lid van het colle ge van bestuur van de Alpha Scho- lengroep, met vijftien christelijke basisscholen op Zuid-Beveland. „In Zeeland moeten we wakker worden. Lange tijd konden we geen mensen aannemen. Nu staan we op een kantelpunt. Invallers zijn al nauwelijks te vinden." Het aangekondigde tekort aan leerkrachten in het basisonder wijs wordt veroorzaakt door een aantal elkaar versterkende ontwik kelingen. Afschaffing van de VUT-regelingen en verhoging van de pensioenleeftijd zorgden er voor dat enkele jaren nauwelijks leerkrachten het onderwijs verlie ten. Vanaf dit jaar komt de stroom pensioengangers weer op gang. Door het slechte vooruitzicht op een baan hadden steeds minder jongeren interesse in een oplei ding tot leerkracht. En wie wel zijn diploma haalde, koos er al snel voor verder te studeren of in een andere branche aan de slag te gaan. De eisen om tot de opleiding voor basisschoolleraar te worden toegelaten zijn verscherpt, wat ook zorgt voor minder studenten. De Zeeuwse scholen hebben bo vendien te kampen met de aan zuigende werking van basisscho len in de omliggende regio's, want ook daar is of dreigt een te kort. De belangenorganisatie voor het basisonderwijs, de PO-raad, luidde gisteren in dagblad Trouw de noodklok. Als de regering niets doet om het beroep van leraar aan- We staan nu op een kantelpunt. Invallers zijn al nauwelijks te vinden trekkelijker te maken ontstaat in Nederland een tekort van 6.000 tot 8.000 leraren. Dit wordt in Zee land nu al gevoeld. Van Hoepen: „Kregen we vroeger nog wel eens sollicitanten uit Brabant, nu heb ben we eigenlijk alleen maar afge studeerden van de pabo van de HZ die reageren." De HZ wijst overigens op zijn website (toekomstige) studenten ook op mogelijkheden in Vlaande ren. Zo kampt de stad Antwerpen met een tekort van vele honder den leerkrachten. De slag om de leraar is losgebar sten. Scholen moeten dingen naar de gunsten van de meesters en de juffen. Voor leraren heeft dat het voordeel dat er voor hen, voor het eerst sinds lange tijd, ook weer te kiezen valt tussen verschillende werkgevers. Schoolbestuurder Van Hoepen: „Er solliciteren inder daad ook mensen die nu een vaste baan op een andere school heb ben. Ook dat hebben we jaren lang niet meegemaakt." donderdag 18 augustus 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl ZEELAND 11 Topdrukte Strijd om leraar barst los Theo Giele Vlissingen Anko van Hoepen, Alpha Scholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34