Kattenkwaad in Middelburg jü'^aiy 0 Muziek in allerlei genres 18 ZC EVENEMENT VAN DE WEEK Festival In de 14de eeuw werd Europa geteisterd door rampen en tegenspoed. Als het slecht gaat met de mensheid, bloeit vaak de kunst en daarom was de eeuw van de Zwarte Dood een boeiende periode. Dat wordt duidelijk op Festival Laus Polyphoniae. Route langs kunstwerken Te voet VANDAAG... 1. Blindenhoek Goedgehumeurd stapt Rinus Souisa (6o) met zijn vrouw Loes (52) zijn zaak aan de Vlasmarkt uit. Met flinke stap pen koerst de forse Middelburger af op zijn eerste stop. Eenmaal aangekomen, komt het kleine jongetje in hem naar boven. „Hier heb ik veel katten kwaad uitgehaald", vertelt hij. 'Hier' is de Blin denhoek, een knus straatje in de binnenstad. „Ik woonde er met mijn moe der, vijf broers en één zus. De huizen waren onbe woonbaar verklaard. Daarom hoefden we geen huur te betalen. We hadden niet veel geld." Een be woonster van een van de huizen nodigt hem uit om binnen te kij ken. „De vloer is nog precies hetzelfde als vroe ger." 2. Spanjaardstraat Om nóg verder terug in de tijd te gaan, duikt Souisa een an der smal straatje in: „Hier ben ik geboren." De ene na de andere herinnering komt boven. Met twinke lende ogen: „Als iemand uit de straat iets had uit gevreten en de politie kwam aan de deur, kon die ontsnappen via het lage dak aan de achterkant van het huis." Tegen zijn vrouw Loes: „Woonden we op nummer 37 of 39?" „Volgens jouw moeder was het 39." Maar de tattookoning betwijfelt dat. Nummer 39 is een hoekhuis en hij herinnert zich geen huis op de hoek. Hij tuurt naar binnen bij nummer 37, pakt zijn telefoon erbij en zoekt een oude zwart-witfoto op. „Die kachel binnen lijkt toch precies op de haard ach ter mijn opoe op deze foto? Ik denk dus dat ik op 37 ben ge boren." 3. Het kanaal Via het oude politiebureau ('Als je stout was, moest je hier fietsen en auto's schoonma- 1 ken') en het voor malige café La Folie, waar Souisa enkele jaren als portier aan de deur stond, wan delt hij de stad uit. Hij wil nog even naar het stoom gemaal bij het kanaal. gpr heb ik veel zomers doorgebracht", vertelt de tatoeëerder. „Dan vulden we fietspompjes met water en spoten we fietsers nat." Hij klimt het dijkje op, voor een laatste anekdote. „Hierachter maakten mensen wel eens stiekem een wipje. We schoten dan met pvc-buizen besjes tegen de kont van die mannen. Dan moest je ren nen, hoor!" Het Festival Laus Polyphoniae in Antwerpen belicht elk jaar een ander thema. Het thema van 2016, de 23ste editie: MORS, Latijn voor 'dood'. De dood staat centraal in de meer dan dertig con certen die vanaf morgen tot 28 augus tus plaatsvinden op historische locaties met AMUZ, de voormalige Augustinuskerk, als muzikaal middelpunt. In die zwarte periode schreef Boc caccio zijn Decamerone, Dante zijn Divina Commedia en gaf Philippe de Vitry in Frankrijk de muziek een op vallende wending met zijn traktaat Ars nova en konden componisten hun complexe werken op papier zet ten dankzij nieuwe notatietechnie ken. Dit is duidelijk te horen in de motetten, chansons en de Messe de Nostre Dame van Guillaume de Ma- chaut. De Britse eilanden kenden een eigen polyfonie en omarmden Chau cer en zijn Canterbury Tales. Het Festival Oude Muziek Laus Po lyphoniae vroeg gerenommeerde musici en ensembles, maar ook jonge energieke verdedigers van de muziek, de wereld uit die sombere tijd terug tot leven te brengen. Paul van Nevel en zijn Huelgas Ensemble verzorgen het openingsconcert met religieuze motetten uit Cyprus en de veelzij dige Tsjechische sopraan Hana Blazi- kova is 'artist in residence'. Zij is na drukkelijk aanwezig tijdens drie con certen op 21,22 en 26 augustus. Blazi- kova is thuis in verschillende mu- ziekperiodes, van de middeleeuwen tot hedendaagse muziek. Zij speelt gotische harp, maar ook basgitaar in een rockband. Rubenshuis De expressieve jonge Franse sopraan Anne Azéma zingt en vertelt in het Rubenshuis drie dagen na elkaar over de Decamerone en de Canterbury Tales. Het ook in Zeeland (MPZ con certen) bekende vocale ensemble Graindelavoix verzorgt op de slotdag de monumentale Maria-mis van Ma- chaut in de Pauluskerk. Oude muziek vraagt natuurlijk om mooie monumentale gebouwen. De Laus-concerten zijn te bezoeken in acht historische locaties in Antwer pen: AMUZ in de Kammenstraat, de 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Kunst donderdag 18 augustus 2016 PZ M Tattoo- koning Rinus Souisa haalde heel wat streken uit in zijn geboor testad. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Met prominente Zeeuwen lopen we langs mooie en bijzondere plekjes in hun woonplaats. Vandaag zijn we op pad met Rinus Souisa van Fine Line Tattoo in Middel burg. Daniel Vervelde hob 4 "Hier tot en met zon dag kun je naar de film in de tuin van Paleis Soest- dijk. Aan de rand van de vijver is een enorm scherm opge steld. begint in Drou- wenermond het Boerenrockfesti- val, naar eigen zeggen 'het gek ste evenement van 't noord'n'. Met grasmaaier races, autorodeo en livemuziek. is de première van Hans Kloks 'House Of Hor ror' in Koninklijk Theater Carré. De voorstelling staat daar tot 2 oktober. 1 o N De eeuw van de dood Jeanette Vergouwen Het is vooral muziek wat de klok slaat, komende week. In Middel burg geeft Daniel Norgren een bijzonder concert. Liefhebbers van soul en jazz kunnen nog een laatste dag genieten in Eeklo en drie jongeren verzorgen een klassiek concert in Retranche- ment. Verbinding is het thema van de Kunst en Natuurroute, komend weekeinde in Wemeldinge. Zo'n dertig kunste naars uit binnen- en buitenland tonen hun werken op locatie. Langs de kunstwer ken is een route uit gezet. De combinatie van kunst op locatie, in huizen en tuinen en de aanwezigheid van de kunstenaars zelf blijkt een geslaagde. Het evenement wordt voor de 19de keer ge houden. Kunst- en Natuur route, zaterdag en zondag op 35 binnen- en buitenlocaties in Wemeldinge, van 12.00 tot 17.30 uur. Voor meer informatie, zie kunstroute.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19