Anniek van den Brand 13 'Middel tegen radicalisme en terrorisme' De ene na de andere Franse badplaats komt met een boerkiniverbod: moslima's mogen niet meer met alles bedekkende kleding het strand op. PW: 'Ook hier verbod op de boerkini' Guo had in de MH17 gezeten, samen met zijn vader en moeder Sinds de kinderen naar de middelbare school gaan, leg ik de weg van huis naar de basisschool zelden meer af. Maar onlangs fietste ik er weer. Het zonlicht viel in gro te spatten door de bladeren van de platanen. O ja, dacht ik, zo valt hier het licht. Ik kwam langs de poort van een hofje, een poort zo breed als een straat, en ik herinnerde me ineens hoe Theo daaronder van daan kwam: een te grote man op een te kleine fiets, met achterop zijn zoontje. Destijds zag ik hem bijna dage lijks. We zeiden elkaar goede morgen, verder niets. Dat deden we zeven jaar aan een stuk. Zijn terughoudendheid had iets aan genaams. Theo's zoon Guo zat op school bij onze kinderen, in hetzelfde jaar als onze dochter. Ik weet nog hoe Guo's gezicht eruitzag als ik de kinderen tegen zessen uit de gymzaal van de naschool se opvang probeerde te plukken: net zo bruisend, levendig en be zweet als dat van onze zoon. Twee jaar geleden, toen we net terug waren van vakantie, fiets te ik met onze dochter van huis naar het schoolplein. We wisten dat Theo en Guo niet door de poort zouden komen, en toch ke ken we allebei naar rechts. Alsof alles weer kon worden zoals het was als wij gewoon zouden doen wat we altijd deden. Guo had in de MH17 gezeten, samen met zijn vader en moe der. In de krant hadden we de foto gezien, waarop ze op Schiphol met z'n drie ën lachend zwaaiden naar de camera - open, vrolijk, op hun gemak, leek het. We begrepen dat Guo geadopteerd was uit China, en dat Theo docent was, dat diens moe der in Brabant woonde, en dat ook zijn vrouw lesgaf. Dingen die we nooit hadden geweten, niet hadden hoeven we ten ook. Nu was bij een bankje op het schoolplein een altaartje ge bouwd voor Guo. De begeleiders van de naschoolse hadden er kaarsjes en vazen met bloemen neergezet, en kinderen hadden daar knutselwerken en tekenin gen bij gelegd. We gingen zitten. Soms kwa men er mensen kijken die ik niet kende van het schoolplein. „We zijn ook al bij hun huis ge weest, dat is daar verderop, in een hofje. Hier naar links en dan de derde weg weer linksaf', zei den ze tegen elkaar. Wat raar, zei dochter. „Het lijkt net of die mensen Guo hele maal niet kennen." In een plastic doos vond doch ter een groot schrift met pen nen. Ze zette zich op het bankje en begon aan een brief voor Guo. Af en toe vroeg ze of iets wel of niet gepast was om te schrijven. „Je mag alles schrij ven", zei ik. „Maar ik kende hem ook helemaal niet zo goed", zei ze na een minuut of tien. Ze had haar pen in de aanslag om alles weer door te krassen. „Ik denk niet dat hij dat erg vindt", zei ik. „Dan maak ik ook nog een te kening", zei ze. Vrouwen liggen topless te zonnen, terwijl de golfjes van zee op het strand slaan. Gespierde mannen paraderen in zwembroek met gebronsd bovenlijf als trotse pau wen over de boulevard. Bloot is overal te zien in badplaats Le Touquet Paris Plages, in Noord-Frankrijk, maar alles bedekkende kleding: nee. „Nee, we hebben nog geen boerkini gezien hier", beaamt burgemeester Daniel Fasquelle. „Maar ik wil niet dat mijn mensen met lege handen staan als het straks wel gebeurt." Dus daarom nam de rechtse burge meester alvast het besluit: een verbod op boerkini's op het strand. Voor het geval dat. „We kunnen dit soort praktij ken niet toestaan op ons strand. Een boerkiniverbod is ons middel tegen ra dicalisme en terrorisme." Op het strand zelf wordt laconiek ge reageerd. Steun voor de burgemeester is er nauwelijks. „Als het niet zo triest zou zijn, zou ik er om lachen", zegt Claude Amadini die op een bankje aan het strand zit. „Laat die vrouwen toch doen wat ze willen. Het stoort toch niemand?", zegt zijn echtgenote Anne. „Als je zoiets gaat verbieden, duw je moslims juist in een hoek. En dat is toch precies wat we niet willen?" Claude: „Waarom zou je bang zijn voor een badpak dat lijkt op een surf- pak? Met een verbod maak je mensen juist pas echt bang. Je maakt ze zelfs bang voor alle moslims." 'Belachelijk besluit' Vorige week besloot Cannes er als eer ste toe en daarna voegde zich elke dag wel een badplaats bij de groep. De bur gemeesters vrezen voor de openbare or de. Strandbezoekers zouden - met de recente terreuraanslagen in het achter hoofd - kunnen schrikken als ze een vrouw in een boerkini zien. Op Corsica kwam het tot vechtpartijen toen toeris ten vrouwen filmden die in boerkini de zee ingingen. „Het is een belachelijk besluit", rea geerde het rechtse gemeenteraadslid Juliette Bernard. Ze denkt dat de burgemeester de angst voor moslimex tremisme misbruikt voor electorale doeleinden. „Het enige dat de burge- De PVV voelt er wel voor om de boerkini te verbie den op de Neder landse stranden. Het Haagse raads lid Karen Ger- brands liet dat gis teren weten. De PVV lijkt alleen te staan in de roep om een boerkini- verbanning. Bij de coalitiepar tijen in de Tweede Kamer gaan de handen er niet voor op elkaar. „Wij vinden juist dat iedereen op het strand vooral moet dragen wat hij zelf wil dra gen", laat een VVD-woordvoer- ster weten. „Dat wil dus ook zeg gen dat een bikini dus óók moet kun nen." meester hoopt te winnen, zijn de stem men van kiezers." Volgend jaar worden in Frankrijk pre sidentsverkiezingen gehouden. In veel peilingen gaat het extreemrechtse Front National aan kop. De partij profiteert volop van de politieke spanningen sinds de aanslagen door moslimextre misten. Politieke boodschap Gisteren schaarde de socialistische pre mier Manuel Valls zich achter de burge meesters die de boerkini, 'een gevaar voor de openbare orde' noemen. „Ik be grijp het wel", zei Valls. „De boerkini is geen nieuwe badmode, het is de verta ling van een politieke boodschap die ge richt is tegen onze maatschappij." Hij noemde het badpak een kledingstuk dat niet meer van deze tijd is en dat symbool staat voor vrouwenonderdruk king. „Nou, het maakt mij wel bang", zegt Marie Dunglas die in Le Touquet Paris Plages op het strand ligt. „Als ik een boerkini zou zien, zou ik toch ongerust worden. Je weet niet wat er onder die badpakken zit of wat die vrouwen wil len. Dat heb ik ook bij die mannen met baarden." Recht tegenover haar liggen een Fransman en zijn Frans-Algerijnse vrouw. Zij draagt alles bedekkende kle ren en een hoofddoek. „Maar geen boer- ka hoor!" zegt ze lachend. „Maar ik heb ook geen moeite met de boerka. Ik kom uit Algerije. Daar was geen vrijheid. En Franrijk, dat is toch het land van de vrij heid? Dat dacht ik toen ik hier kwam. Laat die vrouwen met boerkini's toch. Iemand met een boerka of boerkini gaat echt niet meteen een aanslag plegen, hoor." donderdag 18 augustus 2016 Poort Boerkini-angst in Frankrijk Frank Renout Le Touquet Paris Plages a Op steeds meer Franse stranden is het dragen van een boer kini verboden, foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14