Eredivisie FOX Sports gaat op zwart bij klanten Tele2 SP'er Harry van Bommel (54) stopt als lid Tweede Kamer 11 Pedagogen bij kinderopvang leggen basis voor verdere schoolcarrière Ze kunnen hun naam al spellen voordat ze naar groep 1 gaan. Leren is normaal voor de kleintjes van opvang Krentenmik in Vlaardingen. De leidster benoemt alles wat ze doet. Dat is goed voor de taal Leidster Joyce zit op de grond tus sen de baby's van haar groep de Rak kertjes. Ze blaast belletjes in hun ge zichten. „Voel maar even", zegt ze te gen de kleine Stan. Het tien maan den jonge mannetje probeert de bel lenblaas uit haar handen te grissen. „Ga je er met je vinger in? Goed zo", moedigt Joyce hem aan. „Dit deden we voorheen echt niet op een babygroep", vertelt Miriam Wesemann, beleidsmedewerker pe dagogiek, onderwijs en kwaliteit bij de opvangorganisatie. Bellen vangen was iets voor de grotere kinderen. Die kleintjes werden er alleen maar vies van. Nu is dit juist zo'n activi teit om de ontwikkeling van de aller kleinsten te stimuleren. Wesemann: „Ze kunnen ontdekken en de leid ster benoemt alles wat ze ziet en doet. Dat is goed voor de taal. Boven dien doen ze dit met zijn allen, dus het is ook nog heel sociaal." Het is bepaald niet schools - in de kinderopvang zijn ze wars van de woorden educatie en schools maar toch zijn deze baby's aan het leren. Want met de meest simpele activiteiten kunnen pedagogisch me dewerkers een basis leggen, waarop de kinderen de rest van hun leven kunnen voortbouwen. Er zijn meer voorbeelden waar kinderen op een speelse manier le ren. „Baby's werden apart in de box gelegd", vertelt Marieke Grijpink, pe dagogisch beleidsmedewerker bij SWK-Kinderopvang uit Berkel en Rodenrijs. „Nu leggen we ze naast el kaar op de grond, zodat ze sneller ontdekken dat de ander een persoon tje is." Als twee peuters ruzie hebben, helpt ze die zelf op te lossen. „Vroe ger zei een leidster: wie had het speeltje als eerste? Je moet het terug geven. Nu zegt ze: wat is er aan de hand en hoe gaan we dit oplossen?" Toch moeten pedagogisch mede- werkers ook uitkijken dat ze niet doorschieten, waarschuwt Fukkink. „Je hebt nog zo'n zestien jaar de tijd om kinderen op te leiden." Het gaat er vooral om dat de kinderen leren, zodat ze op de basisschool klaar zijn om écht te beginnen. Fukkink: „De kinderdagverblijven worden geen minischooltjes. We willen dat kinde ren gestimuleerd worden om hun ta lenten te ontdekken." Ouderorganisatie Boink vindt de veranderingen een stap in de goede richting, maar denkt dat die pas kun nen slagen als alle kinderen tegen een kleine bijdrage recht krijgen op zestien uur opvang per week. „Juist in die jonge jaren kunnen we kinde ren voorbereiden op het echte leren dat ze op school moeten doen en achterstanden wegwerken", stelt voorzitter Gjalt Jellesma. Kinderdagverblijf Krentenmik heeft meer plannen en wil aan elk kind een soort mentor koppelen. Die volgt het kind vier jaar lang, voert alle gesprekken met de ouders en loodst het naar de basisschool. In de zogenoemde doorgroeigroep doen de pedagogisch medewerkers daar al ervaring mee op. Die kinde ren zijn als baby bij elkaar in de groep gekomen, met twee leidsters en zitten nu ze bijna vier zijn nog steeds samen. „Het is bijna een soort klasje", erkent leidster Liliane van der Slot. Juist die kleintjes hebben veel geleerd, heel veel. „Sommige spellen hun naam al. Dat had ik hier voor nog nooit meegemaakt." DIEMEN Het conflict tussen de kabelaar en voetbalzender is een kopie van de recente aanvaring tussen KPN en FOX. Met één ver schil: die ruzie werd opgelost. Tele2 heeft 8.000 klanten met een abonnement op FOX, maar moet straks gaan betalen op basis van het totale aantal klanten met een tv-abonnement. De kabel maatschappij voelt zich daardoor gedwongen om de algehele abon nementsprijs te verhogen en daar voelt Tele2 niets voor. „We laten onze klanten niet betalen voor iets wat ze misschien hele maal niet willen", zegt een woordvoerder. Tele2 stelt dat het We laten onze klanten niet betalen voor iets wat ze misschien helemaal niet willen geen andere keus heeft. „We zou den ervoor kunnen kiezen om de extra kosten niet door te bereke nen, maar dan wordt ons product verliesgevend." Voor FOX is dit vervelend, maar niet rampzalig. Van de 5,1 miljoen huishoudens die via de kabel naar televisie kijken, is meer dan 50 procent aangesloten bij Ziggo (dat nog een doorlo pend contract met FOX heeft) en bijna 30 procent bij KPN. De ove rige 20 procent is verdeeld over meerdere kabelaars. Voor FOX was daarom een akkoord met KPN, dat 200.000 FOX-aansluitin gen heeft, van veel groter belang. DEN HAAG Op de dag dat hij 6.666 dagen in de Tweede Kamer zit, liet SP'er Harry van Bommel weten na de landelijke verkiezin gen in maart niet meer terug te kieren in de Tweede Kamer. Daar mee verliest de Kamer een van zijn langstzittende leden. Het nieuwste besluit van Van Bommel is opmerkelijk, omdat de socialistische politicus vóór de zo mervakantie nog aangaf weer vier jaar door te willen. „Op vakantie in Amerika zei mijn vrouw tegen me: 'Als je nog een keer meedoet, ben je straks 59 jaar.' En ik heb al tijd gezegd mijn carrière niet te willen beëindigen in de Tweede Kamer." Van Bommel, de buitenland woordvoerder van de partij, ont kent dat er een andere reden zit achter zijn plotse aankondiging. Hij wil straks graag in het buiten land aan de slag. „Nu wordt het tijd voor een volgende stap waar bij ik me zal richten op werkzaam heden op het gebied van interna tionale betrekkingen en/of men senrechten", meldt hij. De SP'er blijft tot de verkiezin gen die in maart gepland zijn in de Kamer zitten. Van Bommel is de vijfde SP'er die niet in de frac tie zal terugkeren. Eerder lieten Paul Ulenbelt, Sharon Gesthuizen, Farshad Bashir en Arnold Merkies al weten die stap te nemen. donderdag 18 augustus 2016 Ontdekken, sociaal doen en vooral heel veel leren Ellen van Gaaien Vlaardingen Leidster Joyce met de babygroep van De Krentenmik. FOTO MARCO DE SWART Tele2 stopt per 13 september met het doorgeven van FOX Sports aan zijn klanten. FOX vraagt meer geld voor de live- beelden van de eredivisie. Daar mee gaat Tele2 niet akkoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11