KNVB ziet het snel in jonge arbiter uit Sint-Gillis- Waas zitten. Hij is al in het T alententraject van de bond opgenomen. Schoenen Caluwé gestolen na rode kaart 14 VOETBAL VLAAMSE ARBITER Men is hier wel mondiger, maar er heerst ook meer respect tussen de clubs Niet alleen het aantal Bel gische inwo ners in Zeeland neemt toe, ook het scheidsrech- terskorps heeft steeds meer Vlaamse inbreng. Ma thias Caluwé (27) uit Sint-Gil lis-Waas is één van die drie arbi ters. De Belg haalt een vervelend inci dent aan, van eind 2015. Bij een wedstrijd stak zijn assistent zijn vlag in de lucht en Caluwé keurde vervolgens een doelpunt af. Het gevolg was dat beiden na de wed strijd werden geweerd uit de be stuurskamer. Dat was voor Ca luwé de kenmerkende druppel. Het betekende zijn voorlopig laat ste wedstrijd in België. Hij had er genoeg van. Amper twintig jaar was hij, en toch floot Caluwé toen al op het niveau van de Vierde Klasse, verge lijkbaar met het hoofdklasseni veau in Nederland. Zijn ster was rijzende, ware het niet dat hij bij een fysieke test geblesseerd uit viel en werd teruggezet naar het provinciale niveau. Daar bleef hij vijfjaar hangen, zijn wedstrijden speelden zich soms zelfs af op het een na laagste niveau. „Fluiten doe ik heel graag, maar bij sommi ge wedstrijden dacht ik: wat doe ik hier? Uit de rapportages bleek dat ik niet snel zou terugkeren op het nationale niveau, hoewel die kans zich eerder wel had voorge daan. Maar toen had ik net promo tie gemaakt op mijn werk", vertelt Caluwé. Kortom, de Belg had in zijn thuisland het plezier in het flui ten verloren. Totdat hij de gids naar zijn nieuwe voetbaltoekomst trof: Kevin Stadius, een 32-jarige landgenoot die al diverse jaren ac tiefis in de Nederlandse hoofd klasse en eerste klasse. „Kevin was zeer positief over hoe het er hier aan toe gaat. En hij heeft ge lijk gehad. Al vanaf mijn eerste wedstrijd in Nederland wist ik: dit is iets voor mij. En ik weet ook dat er bij mij en de KNVB in to taal al zes andere scheidsrechters hebben geïnformeerd over een overschrijving." Zijn eerste wedstrijd was op 31 januari van dit jaar in Etten-Leur - DSE-SC Emma - en speelde zich afin de vierde klasse. Dat het snel gegaan is met Caluwé, is een un derstatement, want komend sei zoen ligt zijn level met de eerste klasse zondag al vele malen hoger. De twintiger is zelfs al opgeno men in het Talententraject van de KNVB. „In België zat ik eerder in een soortgelijk traject, maar hier is de begeleiding intensiever. Al voor de competitiestart heeft mijn Het Nederlands voetbal voelt voor Mathias Caluwé aan als een nieuwe liefde. En liefde maakt vaak blind, maar niet voor de jonge Belg. „Ook hier gaat er ongetwijfeld begeleider een aantal keer contact opgenomen." De KNVB hoeft zich echter niet druk te maken over de bereidwil ligheid van Caluwé. „Ik train vier keer per week voor mezelf aan de hand van een speciaal trainings schema. En iedere week duik ik wel eens iets voorvallen", zegt de inwoner van Sint-Gil- lis-Waas. „Maar zo gek als in Bel gië zal het niet lopen." Een lichte glimlach verschijnt op het gezicht. „Ooit gaf ik een even in het reglementenboekje." De KNVB kan vooralsnog wei nig fout doen bij Caluwé, in het dagelijks leven leidinggevende bij een bank. „De communicatie ver loopt hier heel vlot. Zo floot ik am per een week na mijn aanmelding al een wedstrijd." Respect De Oost-Vlaming verwijst ook naar het respect dat de bond heeft voor het korps. „Als je in België niet beschikbaar was voor een wedstrijd, moest je een attest voor kunnen leggen van je werk of dok ter. Hier geloven ze je gewoon op je woord." De keuze voor de KNVB is lou ter gebaseerd op sportieve gron den, want financieel maakt het el kaar allemaal weinig. „De basisver- speler de rode kaart. Bleek hij vervolgens mijn schoenen uit de kleedkamer te hebben ont vreemd. Tegenwoordig gaat die kleedkamerdeur dus altijd op slot." goeding is in Nederland zelfs iets lager, maar de onkosten liggen wat hoger." Daar waar België bekend staat om zijn gemoedelijkheid, draait Caluwé de rollen juist om. „Men is hier wel mondiger, maar er heerst ook meer respect tussen de clubs. Ik heb het idee dat teams hier meer aan elkaar hangen." Vervelende opmerkingen zijn hem ook nog niet ter ore geko men. „Ik ben heel erg open als scheidsrechter, spelers merken dat." Lachend: „Aan het einde van het seizoen werd mij ook regelma tig succes gewenst op het EK." Toch kijkt Caluwé, aangesloten bij de scheidsrechtersvereniging Zeeuws-Vlaanderen, soms ook verwonderd om zich heen. En dan met name over de accommoda ties, die vaak vele malen mooier zijn dan in zijn thuisland. Toch is het gras niet op alle terreinen groe ner bij zijn noorderburen. „In Bel gië kunnen we op nagenoeg alle niveaus gewoon rekenen op twee neutrale assistent-scheidsrechters. Hier ontbreken die op de meeste niveaus en dat vergde een aanpas sing op mijn positionering bij do- despelmomenten. Ik gaf de vlag- gers in eerste instantie te veel ver antwoordelijkheden." 9 J»A?R?CK zaterdag 13 augustus 2016 Caluwé vindt plezier terug in Nederland Juriën Dam Mathias Caluwé is één van de Belgische scheidsrechters die de overstap naar de Nederlandse competitie maakten, fotocamileschelstraete Sint-Gillis-Waas Mathias Caluwé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 99