Spar vreest leegloop Oosterland IOUWEN-DUIVELAND 11 U Gemeentebestuur liberaliseert vergunningenbeleid Er zou naast de Havendagen nog een mosselfeest mogen zijn in Zierikzee In het gemeentehuis wer den we met open armen ontvangen," vertelt John Muis (66) enthousiast. Sa men met de 50-jarige Ron Romeijn („Onze vrouwen hebben allebei een winkel in het centrum.") staat hij in de mossel- kraam op het Havenplein in Zie rikzee. „Het leek me leuk om in mijn le ven nog eens ondernemer te zijn', zegt pensionado en muzikant Muis. „In februari hebben we ons plan ingediend. Verkoop van vers gekookte mossels vanuit een oude bakfiets heeft een nostalgische uit- Zeg, ken jij de mosselman? Die staat op het Havenplein in Zierikzee. Hij kookt de mossels waar je bij staat. De mosselkraam is voorbode van nieuw beleid dat straathandel in nostalgische of streekproducten toejuicht. straling en past goed in het stads beeld, vonden de ambtenaren." Muis en Romeijn koken de mos sels terwijl de klant wacht. „In drie minuten met wat kruiden en groenten. We zien niet alleen toe risten aan onze kraam. Ook Schou- wen-Duivelanders en mensen van kantoor die hier lunchen. Ze ha len elders een frietje en kopen er bij ons een mosseltje bij." Sinds deze week hebben de mos selmannen een standplaatsvergun ning. Daarvoor waren ze Venters' en moest af en toe een stukje wor den gereden met de bakfiets. Drie horecabedrijven en een vis winkel hebben bij de gemeente ge klaagd over de nieuwe nering doenden op het plein. „Als dit dan zo'n goudmijn is, waarom doen die ondernemers het dan niet zelf', vraagt Muis zich hardop af. „En het kan nog, hoor. Alles is te koop. Begin ik gewoon weer wat nieuws." De Mosselaere, het bedrijf van de twee, koopt in bij Neeltje Jans Mosselen. „Die leveren ze af bij ca fé De Biet, waar ze in de koeling gaan tot wij ze nodig hebben. Zo kan het dus ook in de horeca", knipoogt Muis. En is het een goud mijn? „Nou, wisselend.We zijn erg afhankelijk van het weer." Ouwerkerker Muis en Zierikzee- ënaar Romeijn hebben pret in hun vissersboezeroen. „We gaan via Instagram de wereld over. Een Canadese mevrouw deed dat en een Fransman noemde ons 'Het beste souvenir de Zélande.' We verkopen bakjes voor drie en vijf euro. Sommigen proeven hier voor het eerst een mossel." Zierikzee mag zich van Muis best wat meer profileren als mos- selstad. „We hebben het kreeften- feest en de haringparty. Er zou naast de Havendagen nog een mosselfeest mogen zijn. Daar wil ik volgend jaar aan bijdragen." Het gemeentebestuur herziet zijn standplaatsenbeleid. Er moet ruimte komen voor een 'authen tiek verkooppunt dat past in het historisch centrum'. De mosselkar dus, maar ook de oliebollenkraam voor 'de decembersfeer die de laat ste jaren wordt gemist.' Het moet gaan om een nostalgisch of lokaal product in een passende kraam. Welstandscommissie en Vereni ging Ambulante Handel zijn posi tief over dit liberale beleid. Met dat doemscenario hoopte de raadsman van de Spar vrijdag de Raad van State ervan te overtui gen dat het bestemmingsplan En tree van Nieuwerkerk linea recta in de prullenmand moet. Het was tijdens de rechtszaak alsof voor- en tegenstanders van het super marktplan van twee verschillende planeten kwamen. Volgens con currenten Albert Heijn, Spar, Lidl en de ondernemersverenigingen van Bruinisse, Zierikzee en Oos terland zal de lokale verplaatsing van de Jumbo en Aldi naar het 'Gat van Nieuwerkerk' tot een enorme ontwrichting van het win kelbestand op Schouwen-Duive- land leiden. Hoewel de concurren ten niet blij zijn met de lichte uit breiding van de Jumbo, gaat het hen vooral om het clusteren van twee supermarkten met ruime parkeergelegenheid pal langs de N59. Een toplocatie dus. De con currenten denken dat een steeds groter aantal toeristen, forenzen en regiobewoners in Nieuwerkerk gaat winkelen. De clustering van Aldi en Jumbo is volgens de tegen standers volstrekt in strijd met AH, Lidl en Spar blazen dit plan geheel uit proporties het detailhandelsbeleid van de ge meente Schouwen-Duiveland. Dat beleid staat in principe alleen een lokaal 'supermarktje' in Nieu werkerk toe en zeker geen regiona le of bovenlokale trekker, werd aangevoerd. De gemeente, Jumbo en Aldi daarentegen zien in het plan geen enkele bedreiging voor supermark ten elders op het eiland. Met de verplaatsing van de twee bestaan de grootgrutters verderop uit Nieuwerkerk, wil de gemeente de winkelstructuur verbeteren. Op de plek van de huidige Jumbo komt een tuincentrum. Van uit breiding is ook nauwelijks sprake; de Jumbo wordt iets groter en de Aldi iets kleiner. Wel komen er veel meer parkeerplaatsen bij. De ontwikkelaar van het terrein aan de Stolpweg vindt de bezwa ren kinnesinne onder concurren ten „AH, Lidl en Spar blazen dit plan geheel uit proporties. Zij doen net alsof er twee grote nieu we supermarkten in Nieuwerkerk bijkomen. De Jumbo verhuist van uit het centrum, waar de winkel nu veel parkeeroverlast veroor zaakt. En Aldi komt van de rand van het dorp bij de Jumbo. Dat is alles," aldus de raadsman van de ontwikkelaar De Stolp. Rechter en staatsraad E. Daalder vroeg tijdens de zitting waarom de gemeente geen specifiek onder zoek heeft gedaan naar de gevol gen van de clustering van de su permarkten voor het winkelbe stand op het eiland en de omlig gende plaatsen. Volgens de winkel- deskundige van de gemeente is zo'n onderzoek 'niet te doen'. „We hebben alleen onderzocht of er veel meer forenzen, die op de N59 van en naar hun werk rijden, in Nieuwerkerk hun boodschap pen gaan halen. Maar die toename stelt niet veel voor." De Nieuwer- kerkse Jumbo-uitbater M. Schot voegde daar nog aan toe dat er nu al veel forenzen bij zijn super markt winkelen. „En dat zal nau welijks veranderen want onze winkel schuift maar 200 meter op." Verder blijkt uit diverse de- tailhandelsonderzoeken dat de su permarkten op Schouwen-Duive land hoge omzetten draaien en Waarom is geen specifiek onderzoek gedaan naar het gevolg van clustering? dat er nog wel ruimte voor extra winkelvloeroppervlak is. „Kijk maar naar Lidl en AH, die gaan clusteren in Zierikzee en de Lidl is bezig met een nieuwe winkel in Renesse," aldus de woordvoerder van De Stolp Projecten. Overigens is het nog maar de vraag of de Raad van State de be zwaren van concurrenten, die ver der van Nieuwerkerk zitten dan drie kilometer, inhoudelijke gaat behandelen. Alleen de Spar in Oos terland valt binnen die grens en zou last van de supermarktcluster kunnen krijgen. De uitspraak is binnen zes tot twaalf weken. zaterdag 13 augustus 2016 Ton van den Nouweland Zierikzee —John Muis, muzikant/mosselman In winter oliebollen en in zomer mossels op plein A John Muis (links) en Ron Romeijn voor hun kraam in Zierikzee: „Samen met de paardenkoets en het toeristentreintje zorgen wij voor wat reuring op het Havenplein." foto dirk-jan gjeltema De clustering van supermarkten Jumbo en Aldi langs de N59 is het laatste schepje, dan gaan ook de Spar en bakker in Ooster land dicht en zijn daar geen win kels meer. Jan van Ommen Den Haag De Stolp Projecten E. Daalder, rechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 93