Groeten van Henk Bleker 70 jaar Mosseldag in Yerseke A Drugsdealer (17) opgepakt 2 ZEELAND TOPDRUKTE BIJ AMIVEDI Afwasmiddel De telefoon staat roodgloeiend bij vrijwilligersorganisatie Amivedi die vermiste en gevonden huisdieren registreert. Waaronder zelfs een pony. De pony is te herkennen aan zijn pony: een beetje schuin afgeknipt. Succes in huis Commentaar Henk Bleker hoort bij de Nederlanders die zichzelf en ande ren een spiegel kunnen voorhouden. De oud-staatssecreta ris van Economische Zaken en voormalige coryfee van het Christen Democratisch Appèl doet dat in deze krant. Blekers in zichten worden ongetwijfeld mede bepaald door de grote afstand die hij inmiddels tot Den Haag heeft. Maar daarom zijn ze niet minder interessant. Bleker ziet twee grote problemen. De Haagse politici suggereren te vaak dat zij de wijsheid in pacht hebben. Zij bemoeien zich met veel geroeptoeter met elk opkomend probleem. Bleker heeft daar terecht moeite mee. Hij signaleert in Den Haag een gevaarlijke waan van de dag met veel hijgerige geluiden en met een stellig heid die op weinig is gebaseerd, terwijl er juist rust nodig is en koele afweging. Het tweede sterke punt van Bleker gaat over de rol van het loka le bestuur. De regering zou bijvoorbeeld na de mislukte coup in Turkije de signalen aan de Turkse gemeenschap aan de burgemees ters moeten overlaten. Dat is beter dan een algemene en dus gene raliserende oproep aan dé Turken in Nederland. De relativeringen van Bleker komen op een goed moment. Na de zomervakantie neemt Den Haag een aanloop naar Prinsjesdag. Dan zwelt de retoriek altijd aan. Met de verkiezingen in zicht zal het dit jaar nog erger zijn. Nederland kiest in maart 2017 een nieu we Tweede Kamer. In de felle strijd om de gunst van de kiezer zul len waarschijnlijk weinig lijsttrekkers de lijn van Bleker volgen. Het lijkt nu eenmaal niet zo sterk als je zwijgt. Of als je zegt 'dat krijg ik niet voor elkaar', of'daar twijfel ik over'. Toch zou het een verademing zijn als dat eens wat vaker zou gebeuren. Het zou een verademing zijn als Den Haag eens wat vaker zwijgt 'Ruim honderd reporters van televi sie, radio en pers komen naar Yerse ke', kopte het Zeeuwsch Dagblad op 4 september 1956. Volgens de krant zouden miljoenen mensen via de media getuige zijn van de eerste oester- en mosseldag van het comité 'Zeeland presenteert'. „Mijn grootvader zat daar bij", herinnert Rinus van Stee, veiligheidscoördina tor bij de komende Mosseldag zich. „Het ging destijds vooral om de opening van het oesterseizoen. De mossel werd er maar zo'n beetje bij- gepakt", zegt Van Stee. Na de strenge winter van '6i/'6t, kwam er een tijdelijk einde aan het mossel- en oesterfeest in Yerseke. „Tot het moment dat enkele men sen zijn opgestaan om de politiek te bewegen om de afsluitdam van de Oosterschelde weg te laten." Een dam zou het einde betekenen van de mosselkweek. De Ooster- scheldedag ontstond in 1972 uit ac ties daartegen. Mensen konden in Yerseke gratis mosselen komen eten. Na drie jaar stopte de dag, maar omdat de Oosterscheldedag was in geburgerd, kwamen de mensen de derde zaterdag van augustus toch naar Yerseke. Mosseldag kwam te rug, eerst via het nieuw leven inge blazen comité Zeeland. Jaren later, in 2013 nam de stichting promotie Yerseke de organisatie over, toen er weer een einde aan de Mosseldag dreigde te komen. Almanak De Axelse tweeling (7) ging voor het eerst samen met oma op vakantie naar een huisje aan de Zeeuwse kust. Oma kreeg van pa en ma koffers met kin derkleding mee, twee volle do zen met speelgoed en een tas vol toiletspullen, medicijnen en pleisters. Ook zat er een fla con, volgens moeder, 'heel goe de aftersun' in. Een knalgroen gelachtig goedje wat de hitte uit de huid zou moeten trek ken. Of het echt goed spul was, geen idee. Oma gebruikte het de hele week als afwasmiddel. Jannewekken gemeld voor tv Protocol voor drankvrij feest Rum en whisky in Fletcherhotel Zeg ken jij de mosselkraam? eze zomer zijn er in Zeeland meer meldin gen van vermis te huisdieren dan normaal. Opvallend hoog is ook het aantal doodgere den katten, vertelt Carin van de Zand, coördinator Zeeland van Amivedi. „Elk jaar is er wel een piek in de zomermaanden", aldus Van de Zand. „Eind oktober wordt het meestal weer wat rustiger in Zee land." Maar dit jaar is alles anders dan anders. „Ik heb het even opge zocht. In 2015 waren er 1300 ver miste katten in Zeeland. Daarvan zijn er bijna 900 teruggevonden. Voor mijn gevoel gaan we daar nu ruim overheen." Buiten het 'hoogseizoen' krijgt Amivedi Walcheren zo'n tien mel dingen per dag, nu komen er dage lijks vijftig telefoontjes binnen. „Sommige daarvan gaan wel over dezelfde dieren", nuanceert de coördinator Zeeland. In de rest van Zeeland is het al net zo druk, met uitzondering van Tholen en Schouwen-Duiveland. „Daar ko men wat minder meldingen van daan, maar dat wil niet zeggen dat er minder dieren vermist raken. Het is meer dat het kleinere gebie den zijn waarin men elkaar ook nog eens goed kent. Dan gaat zo'n vermissing van mond tot mond." Opvallend is het hoge aantal mel dingen van doodgereden katten in Zeeland, zegt Carin van de Zand. „Dat is heel heftig dit jaar. alleen al op Walcheren sinds juli twin tig. Normaal zijn dat er drie tot vijf. Op de Bevelanden zijn het er nog meer dan op Walcheren." Katten worden vaak 's avonds of 's nachts aangereden, vertelt Van de Zand. „Misschien speelt mee dat mensen de tuindeuren langer en vaker open hebben, omdat het warm is en langer licht." Ze waar schuwt mensen om katten vooral binnen te houden, met name als bij het huis een drukke weg ligt. Ook honden worden vaker ver mist deze maanden. Van de Zand: „Eigenaren laten hun hond in de zomer vaker in het bos of op het strand rondlopen. Dan kan het ge beuren dat ze kwijtraken. Maar wat in dit seizoen ook meespeelt is dat veel toeristen hun hond meenemen. Voor die dieren is de ze omgeving vreemd en als ze dan verloren lopen, weten ze niet meer hoe ze bij hun baasje terug VLISSINGEN Een 17-jarige Vlissin- ger is donderdagmiddag betrapt met tien zakjes hennep. Hij is aan gehouden op verdenking van drugshandel. Surveillerende agen ten hielden de jongen omstreeks 16.30 uur aan voor een winkel in Papegaaienburg. Hij zit nog vast in het politiecellencomplex Toren- tijd in Middelburg. makelaar» Wegens succesvolle verkopen te koop gevraagd UUiLhi zaterdag 13 augustus 2016 li Mosseldag Yerseke komt er weer aan. Volgende week zater dag (20 augustus) staat het dorp weer helemaal in het teken van het schelpdier. Zeventig jaar geleden werd de eerste oester- en mosseldag gehouden. Toen nog vooral in het teken van de oester. Melita Lanting Yerseke Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Zierikzeeënaar Dick Does burg, die ijvert voor het veili ger maken van het kruis punt Jannewekken - Touw- baan in Zierikzee, heeft zijn probleem aangekaart bij het tv-programma de Rij dende Rechter. Doesburg is ontevreden over de reac tie van de gemeente op zijn voorstel de kruising aan te passen. Doesburg heeft zich ook aangemeld voor het raadsledenspreekuur van 22 september. ZIERIKZEE Horeca-ondernemers die voor 18-minners een fris- feest willen organiseren, kunnen van de gemeente begeleiding krijgen. Dan moeten ze zich wel aan het deze week opgestelde pro tocol houden. Dat betekent géén drank in huis (ook geen nulprocent ciders en bieren) en alle drankrecla mes afgeplakt. De begelei ding bestaat uit toezicht en/of een persoon die blaastesten komt afnemen. RENESSE Het Fletcher Landgoed Ho tel in Renesse voegt een nieuwe activiteit toe aan de agenda: een whisky en rum proeverij. Verschillende im porteurs van de alcoholi sche versnaperingen geven op zaterdag 20 augustus van 19.00 tot 23.00 uur tekst en uitleg over de dran ken die ze schenken. Tick- tes kosten 25 euro per stuk. Meer informatie op de website fletcher landgoedhotelrenesse.nl. ZIERIKZEE Die staat op het Havenplein in Zierikzee. In de winter mag daar een oliebollen- kraam staan. Het Schouws gemeentebestuur houdt zijn standplaatsenbeleid tegen het licht. Streekproducten die worden verkocht in een nostalgische kraam, maken het plein aantrekkelijker, vin den B en W. Baasje is kat Ondine van der Vleuten Viissingen In 2015 waren er 1300 vermis te katten in Zeeland. Daarvan zijn er bijna 900 teruggevonden. M2makelaars.nl NVM Gezinswoningen Middelburg Monumentenpand Middelburg of Viissingen Gezinswoningen Goes of Kapeiie 2/1 kap woningen/ hoekwoningen Goes Starterswoningen heel Zuid Beveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 90