Muziek en dans verleiden kleintjes zeeland nazomer festival 21 Clear Clamour Ze gelden als het grootste muzi kale cabarettalent dat momenteel in Nederland is te vinden: Yentl Schieman en Christine de Boer. Vijftig procent Zeeuws, honderd procent geestig. Hun num mer Ik heb een man ge kend, over al die man nen 'die je in één cou plet vangen kan', is al bijna een klassieker geworden. Yentl Schieman (30) en Chris tine de Boer (33) - kortweg Yentl en de Boer - kregen er vorig jaar april de Annie M.G. Schmidtprijs voor, de jaarlijkse onderscheiding voor het beste theaterlied van het voorgaan de seizoen. 'Prachtige akkoor den. Veelbelovende mensen. Een nieuwe naam. Toekomst voor het theaterlied', oordeel de de jury. In het tv-programma Po dium Witteman deed oude meester Youp van 't Hek er, in het bijzijn van de beide laurea ten, een paar weken later nog een flinke schep bovenop. „Wat een ouderwets goed lied!", zei hij. „Het is ongeloof lijk geestig, het is geweldige muziek en het snoert alle mannen van Nederland voor lopig de mond. Dit is cabaret zoals cabaret moet zijn." Yentl Schieman groeide op in Kruiningen. Ze speelde on der meer bij de Zeeuwse jeugdtheatergroep De Drang en zong bij de band Boaz Black The Soul Patrol. Op de Amsterdamse Toneel school en Kleinkunstacade mie leerde ze Christine de Boer kennen en ontdekte in haar een verwante geest. Sinds 2012 vormen ze het duo Yentl en de Boer. Dat maakte een vliegende start, want op het Amsterdams Kleinkunst Festival 2013 gingen de twee direct met de Wim Sonneveld- prijs aan de haal. De Annie M.G. Schmidtprijs en hun veelvuldige bijdragen aan het tv-programma Opium zorgden vorig jaar voor een ware doorbraak. „Toen is het echt goed gaan rollen", zegt Yentl. „Afgelopen seizoen heb ben we honderd keer onze voorstelling De snoepwinkel is gesloten gespeeld. Die waren al geboekt op het moment dat we nog minder bekend wa ren. Toen dachten we: poeh, honderd keer, als dat maar lukt. Maar het is alle keren uit verkocht geweest." De voorstelling heeft hun onlangs een nominatie opgele verd voor alweer een prijs: de Neerlands Hoop, bestemd voor de meest belovende theater makers van het moment. De jury noemt De snoepwinkel is gesloten 'een mooie staalkaart van wat ze allemaal in huis hebben': sterke liedjes afgewis seld met licht-absurdistische sketches. 'Dat Yentl en de Boer een duo is met een groots toekomst-perspectief staat onomwonden vast.' Wie de prijs wint, wordt op 25 sep tember bekend. Sluitstuk Het optreden op het Abdij- plein is het sluitstuk van de se rie zomerconcerten van Yentl en de Boer, die hen onder meer naar het Concertgebouw in Amsterdam en festival Zwarte Cross bracht. Het duo wordt begeleid door een vijf koppige band, met onder ande ren de uit Zeeuws-Vlaande- ren afkomstige gitarist Lau rens loensen, met wie de twee al jaren samenwerken. „Het is zeker voor mij altijd bijzonder om in Zeeland te spelen", zegt Yentl. „We kij ken er dan ook heel erg naar uit." Ze is de komende tijd va ker in de provincie te vinden, want in september maakt zij - samen met onder anderen Adriaan van Dis, Saskia Noort en Winnie Sorgdrager - deel uit van de vakjury van Film by the Sea. Yentl en de Boer, 31 augustus, hoofdpodium Abdijplein, Middel burg, 21.00 uur. Het duo is met de reprise van De snoepwinkel is gesloten op 21 sep tember te zien in Luctor Emer- go in Rilland en op 11 februari in het Scheldetheater in Terneuzen. Muziek maken met zomerfruit? Of misschien met de rits van je jas? Dat kan zomaar gebeu ren tijdens de voorstel ling Op vakantie met Dirk Scheele. Hij neemt de kinderen mee op een muzikale reis. Een 'zonnig vakan tie popconcert' zoals hij het zelf omschrijft. De heuse kinderpop- ster neemt zijn jonge toe hoorders mee om allerlei avonturen te beleven. Op de camping, een boer derij, in de bergen of naar verre landen. Dolfij nen en de hond van Dirk spelen daarin een rol. Net als de kinderen (van twee tot en met zeven jaar) zelf. Dirk richt sa men met zijn publiek een swingende gitaar rockband op. Er wordt muziek gemaakt met van alles en nog wat. Ook dat fruit dus. Dirk Scheele reist al twee decennia langs Ne derlandse en Belgische theaters en poppodia. Hij mixt rock roll, blues, pop, dance, klas siek en wereldmuziek tot zijn eigen sound, afge stemd op de belevings wereld van kinderen. Scheele begon als mu- ziektherapeut voor ver standelijk gehandicapte kinderen. Toen zijn lied jes succesvol bleken, stap te hij over naar het thea ter. 'Ouderen' kunnen Dirk kennen als zanger/ gita rist van de rockband Whroumm. De band bracht in 1991 de cd Dark side of town uit. Kokers Kartonnen kokers spelen een hoofdrol in de dans voorstelling Kokers van choreografe en danseres Gaia Gonnelli. Twee dan sers, Niels Weijer en Bryan Atmopawiro, bou wen met die kokers hun eigen wereld. Hele ko kers, halve, nog kleinere; materiaal genoeg. Maar tijdens het bouwen ont dekken de dansers ze dat ze wel moeten samen werken, samen spelen. Hoe doe je dat? Want de kokers zijn best lastig. Ze rollen, vallen om en doen net niet wat jij wil. Kokers is de derde kinder voorstelling van Gaia. Zij richtte in 2014 haar eigen stich ting Dadodans op. Voor Kokers zocht Gaia sa menwerking met musi cus Wiebe Gotink. Kokers, 31 aug, 1 en 2 sep, Theaterproductiehuis Zee- landia, Middelburg, 10.00 en 14.00 uur. Dirk Scheele, 31 aug, Abdij plein, 15.00 uur. Vanaf 14.00 uur kinderactiviteiten. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 2016 Wie Een vijfkoppige band, bestaan de uit de broers Maurits (gitaar/zang) en Stefan van der Harst (zang/bass/saxo- foon), drummer Ricardo Bu- teijn, toetsenist Pim de Jonge en gitarist Jens Kole. Vorig jaar brachten ze hun eerste EP uit. Hoogtepunten uit de prille carrière van de band: ze waren de openingsact van Vestrock 2014, namen deel aan Sena PopNL in de Melk weg in Amsterdam en werden uitgeroepen tot Zeeuwse Be lofte 2015. Wat Clear Clamour brengt progres sieve poprock met invloeden van blues, funk en hardrock. De basgitaar maakt soms plaats voor een diepe synthesi zer en de saxofoon krijgt dan een plek in de mix. Vanaf het podium zetten de ambitieuze heren de boel in vuur en vlam. De energie en het enthousias me spatten ervan af. Waar en wanneer Abdijplein, 3 sept, 20.30 uur. Yentl en de Boer snoeren menigeen de mond Rolf Bosboom Yentl en de Boer sluiten de serie zomerconcerten af op het Abdijplein in Middelburg. FOTO JOOST DE HAAS Annemarie Zevenbergen Dirk Scheele neemt zijn jonge luisteraars mee op avontuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86