0 v 'Thuis spelen niet altijd voordelig' Sltii -s W lol 14 zeeland nazomer festival Francke en Van Wijck Peetman ik-.C i ht. fm... Mn 1989 richtte Elias Arizcuren het cello octet Conjunto Ibérico op. Na het afscheid van de artistiek leider gingen de cellisten door als Cello8ctet Amsterdam. Het ensemble treedt op over de hele wereld. ello8ctet Amsterdam is nationaal en interna- 1 tionaal een begrip. De acht musici streven technische perfectie na en verzorgen intense en vooral boeiende uitvoeringen. Zij gaan geen enkele muzikale uitdaging uit de weg. Op de lijst staan meer dan tachtig wereldpremières, vaak spe ciaal voor deze bezetting ge componeerd. Er was een vruchtbare samenwerking met componisten als Xenakis, Gubaidulina, Part, Boulez, Loe- vendie, Riley, Kagel en Glass. Arvo Part verklaarde na de pre mière van zijn eerste werk voor het octet: „Het octet is goud waard, ik heb dit ensem ble ro jaar te laat ontdekt." Octetlid Claire Bleumer ver telt waarom het publiek zo houdt van dit ensemble: „Veel mensen worden geraakt door de klank van de cello, omdat dit het instrument is dat het dichtst bij de menselijke stem komt. Ook de manier waarop we ons instrument lijken te omhelzen, spreekt veel men sen aan. De cello heeft een enorm bereik en je kunt er be halve de mooie celloklank ook allerlei andere klankkleuren uithalen: rauw, ijzig, percus- sief..." „Als octet hebben we de wens om elke muziekstijl te spelen en schuwen we niets. Zo werkten we samen met musici uit andere disciplines, zoals Blof, Christina Branco, Izaline Calister en Hadewych Minis. We speelden ook be werkingen van renaissancemu ziek, Spaanse en Zuid-Ameri kaanse volksmuziek en we ma ken inmiddels regelmatig on ze eigen bewerkingen." Het ensemble trad al enkele malen op in Zeeland. In no vember 2012 speelde het octet bijvoorbeeld een uitvoering van Canto Ostinato van Sim eon Ten Holt. Terwijl de cellis ten een soms beklemmende, soms ontroerende en bijna meditatieve uitvoering ver zorgden, lag de 89-jarige Ten Holt op sterven. Zijn muziek is door de constante herhaling Een nieuw lid moet behalve muzikaal zeker ook als persoon bij de groep passen die telkens een fractie anders is, gewoonweg betoverend. De volle zaal luisterde adem loos. Het was voelbaar dat de ze cellisten een hechte groep vormden. En dat vormen Oi- hana Aristizabal Puga, Sanne Bijker, Claire Bleumer, Karei Bredenhorst, Stephan Heber, Rares Mihailescu, Marcus van den Munckhof en Lieselot Watté nog steeds. Bleumer: „Een nieuw lid moet behalve muzikaal zeker ook als per soon bij de groep passen, aan gezien het echt een intense sa menwerking is." Cello8tet speelt op ZNF een nieuw werk van de Middel burgse componist Douwe Ei senga, BLISS. Volgens Eisenga is BLISS een ritmisch spekta kel, een wervelwind voor acht celli en vier saxofoons. De saxofonisten komen uit het Aurelia kwartet en het Amstel Kwartet. Verder staan op het programma Philip Glass (Sym phony for 8) en Canto Ostinato van Simeon ten Holt in een ar rangement van Martijn van Prooijen. Cello8ctet Amsterdam, 26 augus tus, hoofdpodium Abdijplein Middelburg, 21.00 uur. Zondag 16 oktober treedt het Cel- lo8ctet Amsterdam op in Hulst. In september zal het nieuwste album van Danny Vera, The Outsider verschijnen. De titel is toepasselijk, want Vera omschrijft zichzelf als een buitenstaander. Als kind was dat al merkbaar. „Op school werd ik vreemd aangeke ken wanneer ik mijn haren strak naar achteren kamde." Het Zeeland Nazomerfestival is een thuiswedstrijd voor de sin ger-songwriter. Op 32 mei 1977 werd hij in de Zeeuwse hoofdstad geboren en samen met zijn vrouw woont hij er nog steeds. Tijdens het optreden op 27 augustus zul len de goedlachse zanger en zijn vierkoppige band meerdere num- heb je hem weer met zijn gitaar en zijn vetkuif De muzikant verheugt zich wel op het optreden in zijn thuisstad. „Twee jaar geleden genoot ik van het concert van Kensington op het Abdijplein en nu speel ik er zelf. Ik vind het prachtig om op één van de mooiste festivalloca ties van Nederland mijn muziek te brengen." Wijntjes Om de hoek optreden heeft meer voordelen. „Na ons optreden spe len de Common Linnets. Normaal drink ik niet na een concert, want ik rij altijd zelf terug. Dit keer kan ik gemakkelijk een paar wijntjes drinken en desnoods kruipend naar huis." De Middelburgse zan ger vertoeft jaarlijks honderden uren achter het stuur. Iedere week op maandag en vrijdag is hij te zien als huisartiest in het praatpro gramma Voetbal Inside en daar naast zit hij tussen een theater- en clubtour in. Met zijn vele activiteiten in de Randstad zou een verhuizing voor de hand liggen. Maar niet voor Vera. „Investeren in een nieuwe auto leek me beter dan een appartement buiten Zee land. Ik rij liever 75.000 kilometer per jaar dan Middelburg voorgoed te verlaten." Vrijdag 27 augustus, hoofdpodium Abdijplein, 21.00 uur. mers spelen van de nieuwe plaat. Zijn afgelopen theatertour The New Black White bevestigt dat beeld. „Alle zalen waren uitver kocht, behalve die in Middelburg. Dus 'thuis spelen' is niet altijd voordelig. Ik treed maar inciden teel op in Zeeland om te voorko men dat mensen denken, 'daar m Wie Saxofoniste Stephanie Fran cke (foto) behaalde in 2012 haar bachelor aan het conser vatorium van Rotterdam. Ze speelde al op grote festivals als Lowlands en het North Sea Jazz Festival. Drummer Friso van Wijck studeerde cum lau- de af aan het conservatorium en is actief op binnen- en bui tenlandse podia. Wat Het Zeeuwse duo speelt tij dens het festival een geïmpro viseerde set. Stephanie legt veel gevoel in haar muziek. Geen noot is voorspelbaar en geen solo te lang. Friso speelt moderne jazz, improvisaties, blues, modern gecomponeer de muziek, metal en alles wat daar tussen zit. Waar en wanneer Abdijplein, 26 aug, 20.30 uur. Wie De Middelburgse singer-song- writer Peetman is één al mu ziek. Naast het bespelen van de contrabas en basgitaar is de banjo zijn geheime wapen. Jarenlang speelde hij in de band Tuxedo Bandido, waarna hij in 2015 zijn eerste solosin gel, Walking, uitbracht. Hij laat zich beïnvloeden door traditio nele Amerikaanse muziek. Wat Een vleugje Johnny Cash met een sausje Hank Williams er over. Country en blues voeren de boventoon, maar ook ande re muziekstijlen komen voorbij. Zijn teksten gaan veelal over klein leed en zijn doorspekt met een flinke dosis zelfspot. Waar en wanneer Abdijplein, 27 aug, 20.30 uur. Cello8ctet schuwt geen enkele stijl Jeanette Vergouwen Het Cello8ctet speelt op het festival onder meer werk van Douwe Eisenga. foto ronald knapp Hans Puik „Dat ik uit Middel burg kom, trekt niet automa tisch meer mensen naar mijn op treden op het Abdijplein."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79