Typisch Nederland: trappen tegen het 'betuttelgezag' 'Iedereen wist dat ik naar het HHH zou gaan' 5 ta Q tjes'. „Het Holland Heineken House, waar vele NOC*NSF'ers hun voorbeeldfunctie met de sponsor uitoefenen", sneert Hel lingman. Op weg naar het Holland Hei neken House appte coach Van Bokhoven naar Yuri: „Gefelici teerd." Gedurende de avond gaan meer appjes heen en weer (zie kader). Ónder meer waar schuwt Van Bokhoven Yuri „We moeten morgen trainen!!! Van 9.30 tot 11.00 uur!!" Yuri beweert na het HHH met z'n gasten naar het appartement te zijn verkast waar die vrienden verbleven. „Daar hebben we wat gepraat en heb ik een boterham metje gegeten." Vervolgens ging Yuri per taxi naar een nachtclub waar z'n vriendin en ook colle ga-turner Jeffrey Wammes wa ren, om uiteindelijk 8 minuten over 5 's nachts stilletjes het Olympisch dorp weer binnen te sluipen. „Iedereen wist waar ik was." Het enige wat niet goed was gegaan volgens Van Gelder, hij had die laatste appjes van zijn coach dat hij de volgende och tend moest trainen, gemist. „Mijn telefoon ontplofte van de felicitaties. Ik heb niet meer geke ken." Harro Knijff valt meteen aan, met uitgetikte appjes voor zich: „Niet meer op zijn telefoon geke ken? Drie uur 's nachts appt Van Gelder naar Jeffrey Wammes 'waar zijn jullie?" Hellingman breekt meteen in: „Berichten stu ren is nog niet berichten lezen hè." Knijff neemt het weer over: „Even later antwoordt Wammes waar ze zitten. En, luistert u me neer Hellingman, Yuri leest dat want hij antwoordt daar weer op." Yuri houdt vol dat het is ge gaan zoals het is gegaan. Terwijl NOC*NSF hem in het eerste persbericht over zijn verwijde ring nog wilde beschermen, ver telt Knijff hier precies hoe Yuri erbij liep de dag na de avond stappen. „Om half tien moest hij trainen, als je collega's je dan om twee uur 's middags nog in je nest zien liggen... Drie uur 's middags kwam hij z'n bed uit. Hij maakte een verwarde en ge desoriënteerde indruk. Het was duidelijk dat hij het heel bont had gemaakt. Hij zei dat hij 'ge sponsorde desperado's' had ge dronken. Toen hem een dag later werd gevraagd of dit nou een ver standige manier is om met je sport om te gaan, zei hij: 'Ik heb daar schijt aan'." Tot drie uur 'in z'n nest gele gen?' Yuri verwoordt het anders: „Ik ben naar bed gegaan en niet wakker geworden van de wek ker, tsja. Turnen is een krachtex plosie. De dag na een wedstrijd train ik nauwelijks. Ik ben dus niet van mijn normale ritme af geweken." Optelsom Hoe dan ook: z'n collega's ver klaarden een dag later het onbe grijpelijk te vinden dat iemand zo met z'n sport omgaat. Of Jef frey Wammes dat ook vond, is onduidelijk. Het was een optelsom, wordt duidelijk uit Knijffs verhaal. Eén avond voor de dag van z'n kwali ficatie en de bewuste stapavond, was hij ook al uit het Olympisch dorp geslopen. Wat bleek: hij haalde z'n vriendin op van het vliegtuig, maar was weer onvind baar en onbereikbaar. Coach Van Bokhoven kreeg Yuri maar niet aan de lijn. Voor Cor Hellingman wéér een kans los te gaan: „Die man wil totale controle. Een man van 33 jaar die zijn vriendin gaat op halen, en meteen is er to-ta-le pa niek! Yuri van Gelder heeft disci pline genoeg. Hoe kan je anders een Olympische finale halen." De eis van Hellingman en Van Van Gelder is simpel: het NOC*NSF moet er alles aan doen Yuri alsnog in die finale te krijgen. Daarvoor is al een ver vanger aangewezen, de Frans man Danny Rodrigues. „NOC*NSF 'moet dan maar aan de bak", vindt Hellingman. „Een procedure starten bij internatio naal sporttribunaal CAS." Dat gaat niet gebeuren. De rechter oordeelt eind van de mid dag dat NOC*NSF Yuri van Gel der terecht heeft teruggetrok ken. Ze mochten het doen en de den het omdat hij 'niet meer ging'. Yuri's Olympische droom is een nachtmerrie geworden. ANALYSE 'Zet 'm op, Yuri!' De roepende vrouw bij de rechtbank, waar Yu ri van Gelder gisteren z'n gelijk wilde halen, stond niet alleen. Nadat de turner maandag naar huis was gestuurd, stak in Neder land een storm van verontwaar diging op. Wat denken die arro gante bobo's wel niet, zo'n toffe gozer als Yuri zo hard straffen voor een misstapje? Van Gelder deelde vanzelfspre kend die kritiek. Ja, hij had 'een foutje' gemaakt, erkende de rin- genspecialist. Maar hé, een fout je, daar kom je in gedoogland Ne derland toch wel mee weg? Nederlanders identificeren zich snel met slachtoffers. Zeker als die tegen het 'betuttelgezag' schoppen. Ik gok dat Amerika nen, Russen of Duitsers hun ei gen 'Yuri' met pek en veren had den onthaald. Een sporter die de eer van de natie bezoedelt en openlijk zegt 'schijt te hebben' aan kritiek op zijn gedrag, maakt zich in die landen niet geliefd. Maar in Nederland gaat het in dividu boven de natie. Neder land is immers, zoals de auteurs van die liedtekst het uitdrukken, een land 'wars van betutteling', waar 'geen chef echt de baas is'. 'Vijftien miljoen mensen, die schrijf je niet de wetten voor', ju belen Fluitsma en Van Tijn. Daarom is Yuri, in de woorden van een NRC-scribent, de 'rebel die we nodig hebben'. Want in Nederland krijgt betutteling de overhand en dreigt de topsport mentaliteit - presteren, excelle ren - voor iedereen te gaan gel den: van verpleegster tot vracht wagenchauffeur. En dat moeten we niet willen met z'n allen, die stress. Zo legt de affaire Yuri van Gel der feilloos het idee bloot dat veel Nederlanders over zichzelf hebben: 'wij' laten ons niets ge zeggen. En we nemen bij voor keur een voorbeeld aan Robin Hoods, die het gezag tarten. Ook als zij daarmee bewust het risico nemen van hun eigen onder gang. In dit laatste geval wordt de rebel tot slachtoffer - die ont moeten in Nederland vaak meer sympathie dan winnaars. De reacties op Van Gelder pas sen ook naadloos in dat nivelle rende concept 'Nederland feest- land'. Het Holland Heineken Huis is uitgegroeid tot het icoon van de Nederlandse Olympische beleving: feesten en zuipen te midden van andere, in het oran je uitgedoste hossers. 'Lekker ge nieten', 'uit je dak gaan', 'waar is het feestje?': al die hedonistische uitdrukkingen staan tegenwoor dig voor een gedeelde, ver meend 'Nederlandse' ervaring: Van Gelder, met diens hang naar genotsmiddelen, is van die mentaliteit bij uitstek een verte genwoordiger. Wat daar ook bij hoort: die typisch Nederlandse overschatting van de eigen moge lijkheden, en de onderschatting van de prestatie die nog moet worden geleverd. Wellicht raakt hij daarom ook bij zoveel landge noten een snaar. Yuri was zelfs al aan z'n feestje begonnen vóór dat hij iets had gewonnen. Op dat moment weet hij nog niet dat hij zal gaan verliezen, al ver raadt zijn mimiek en blik dat dat wel hetgeen is waar hij het meest rekening mee houdt. Duidelijk is dat Van Gelder, die zich tot het kort geding doodstil hield, de beslissing om hem op het vliegtuig terug naar Neder land te zetten buiten alle propor ties vindt. In zijn beleving deed hij vorige week zaterdagavond en -nacht wat een aardige jongen hoort te doen: goed voor je gasten en vrienden zorgen. Van Gelder zat naar eigen zeg gen vooral in de taxi: „Wel drie uur. Rio is een grote stad, daarom ben je zo lang bezig." En tot vijf uur 's nachts wegblij ven, dat is nooit de bedoeling ge weest. „Het was een samenloop van omstandigheden." Hadden ze hem verteld dat zijn nachtelijke uitstapje het einde van de Spelen zou betekenen, dan had hij natuurlijk anders gehandeld. „Wat denk je? Ik heb niet vier jaar voor dit moment gewerkt, maar twaalf jaar." Zijn trainer Bram van Bokho ven nam het initiatief om hem naar huis te laten sturen. Drie van zijn turnmaten, Zonderland, Deur- loo en Rijken, legden een belas tende verklaring af. Is hij boos? „Ik ben vooral verbaasd dat dit me is gebeurd, en teleurgesteld in de beslissingen die zijn genomen. Er is wel een groot besluit genomen, als je kijkt wat er is gebeurd. Ieder een wist dat ik naar het Holland Heineken House zou gaan, ieder een wist dat ik gasten had waar ik mee had afgesproken." De afgelopen dagen was Van Gelder vooral aan het bellen, één keer deed hij nog een training, voor het geval dat. Verder moest hij zien om te gaan met de nacht merrie waarvan hij wist dat het geen nachtmerrie was. „Ik heb in mijn leven best veel dingen mee gemaakt, dat helpt misschien om ermee om te gaan." Hij zal het nodig hebben. De strijd om een plaats in de finale heeft hij in elk geval opgegeven: Van Gelder gaat niet in beroep. zaterdag 13 augustus 2016 Chats Yuri van Gelder 0-, Bram: Gefeliciteerd! De appjes die heen en weer gingen tussen turner en coach op de stapavond van Van Gel der. BEELDBEWERKING MR Yuri: Yeah! Ben op weg naar HHH dan weet je dat. Bram: Oké niet drinken. Rond 12 uur thuis!! Je zit nog in het toernooi Yuri: vV Ja net in taxi, wordt een uurtje later Bram: vV Let op want NOC *NSF loopt daar ook rond iedereen weet zo dat je in het HHH zit Yuri: Yes thanks komt goed Bram: We moeten morgen trainen!! Van 09.30 uur tot 11.00uur! Bram: Laat ff weten wanneer je terug bent. Ik zie je morgenvroeg wel. Duitsland-correspondent Wierd Duk keek met verbazing naar de opwinding in Neder land rond Yuri van Gelder. Wierd Duk Berlijn Zijn koffers heeft hij nog niet eens uitgepakt, zegt Yuri van Gelder na afloop van een bewo gen kort geding in de rechtbank van Arnhem. „Ik zit nog steeds met mijn hoofd daar." Merel van Beers Chris van Mersbergen Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5