Nu is het tijd voor Tete en zijn miljoenendans 10 VOETBAL PSV - AZ SJOERD MOSSOU Stel: PSV komt morgen thuis tegen AZ snel 2-0 voor, hoe reageren de spelers dan? Column Een collega merkte gisteren op dat Yuri van Gelder ei genlijk een soort Andy van der Meijde is. Ik snap die vergelij king, qua mateloze gekkigheid, maar persoonlijk vind ik Yuri meer op Theo Lucius lijken. Zelfde blik in de ogen. Zelfde Brabantse tongval. Zelfde pot gel in het korte stekeltjeshaar. Als Yuri van Gelder een voetbal ler was geweest, dan hadden we hem vermoedelijk geen 'Yuri' ge noemd, maar gewoon 'Van Gel der'. Hij had niet per se in een veel grotere auto gereden, want Yuri was een eenvoudig backje ge weest bij RKC, hooguit. Een klein geblokt linksbackje. Vinnig. Hardwerkend. Type 'goeie gast voor in de kantine'. Gelder ging het relatief vaak over voetbal. De klassieke regen pijp-op-trainingskamp kwam oe verloos voorbij - en in het hoofdre dactioneel commentaar in De Volkskrant werd het WK van 1974 nog maar eens doodserieus van stal gehaald. De gedachte: als het Nederlands elftal destijds naar huis was ge stuurd na een avondje lallen bij het zwembad, dan hadden we nooit die WK-fmale gespeeld. Si garetje, biertje; ach, wat geeft het allemaal. Een beetje ontspanning is van alle tijden, mensen. Holadie- jee. eindeloze, hilarische gelul van Haro Knijff zat te luisteren, de ad vocaat van NOC*NSF, moest ik ook steeds even aan voetbal den ken. Aan amateurvoetbal, vooral. Het kort geding rond Van Gel der schetste een weergaloos beeld van een tweedeklasser op trai ningskamp, vlak voor het begin van het nieuwe seizoen. De links back was het raam uit geklom men (regenpijp!) en was het gezel lig op een zuipen gaan zetten. Hij was betrapt - en nu zaten de voorzitter, de trainer en de spon sor met de handen in het haar. Wat moesten ze hier nou weer mee? 'Kees, wa vinde gij d'r van1 Da kén toch nie, of wel?' en oreren over 'topsportklimaat' of'topsportgedrag', maar als de kwestie rond Van Gelder nou één ding definitief duidelijk maakte, dan is het wel dat de Nederlandse olympische sport van een aan doenlijk soort amateurisme aan el kaar hangt. Een haperend flutcontract je vol vaag gedocumenteerde regels. Een communicatiemeneer die werke lijk alles fout doet wat je maar be denken kunt. Een 'Chef de Miss ion' die in blinde paniek onder duikt omdat-ie het ook allemaal niet meer weet. En dan de linksback zelf, die een haperend verhaal ophangt over biertjes, boterhammen, taxi's en discotheken, en die het alle maal zo ernstig niet vindt, want ze hoeven pas volgende week te gen Harkemase Boys, en niet mor gen al. Yuri, vriend, laat die ringen han gen en kom lekker bij JEKA 4 voet ballen. We kunnen nog wel een linksbackje gebruiken. Yuri van Gelder is eigenlijk een soort Andy van der Meijde e complete selectie had 's morgens al ge traind, toen een clubje PSV'ers gister middag terug keerde voor een tweede sessie op trainingscomplex de Herdgang. Het waren de aanvallers. Zij gin gen nog een uurtje afwerken. On der anderen Luuk de Jong, Jürgen Locadia, Luciano Narsingh, Gaston Pereiro en Florian Jozef- zoon jasten de ballen uit allerlei hoeken op doel. Morgenmiddag (16.45 uur) gaat PSV ook op jacht naar goals in de eerste thuiswedstrijd van de com petitie. Het duel met AZ is op pa pier het eerste topaffiche van het nieuwe seizoen. Een wedstrijd tussen clubs die elkaar de laatste jaren volop ruimte geven om te voetballen. „AZ speelt een heel herkenbaar spel", zegt PSV-trainer Phillip Co- cu. „Ze willen vooruit, hebben veel snelheid in huis op de flan ken." Laat zijn eigen ploeg nou precies de wapens hebben om die offensieve intenties af te straf fen. 14 goals, zoveel maakte PSV er in de laatste vier onderlinge ontmoetingen (uit en thuis). Voorsprong Maar: op voorhand is er ook die ene vraag: wat als PSV morgen weer snel 2-0 voorkomt zoals steeds de laatste jaren. Hoe reage ren de spelers dan? Gaan ze dan consolideren? Gaan ze jagen om de marge uit te bouwen? De titelrace van vorig seizoen zit immers nog vers in het geheu gen. Toen dreigde PSV tot op het laatste moment de titel aan con current Ajax te moeten laten op doelsaldo. En de beide wedstrij den tegen AZ droegen daarin ste- In zijn dromen ziet Kenny Tete zichzelf er al staan. Vlak voor die wapperende Champions League- vlag boven de middencirkel. Van uit de boxen in het stadion de kip- penvelbezorgende hymne. Tete lacht. Ja, je bent eigenlijk pas écht een volwassen voetballer als je in de Champions League hebt ge speeld. Dit seizoen moet zijn de buut worden. Eerst vanavond win nen van Roda JC en dan dinsdag tegen die onbekende Russen uit Rostov in de laatste CL-kwalifica- tieronde. „Dansen op het bal." Par don? „Ja, het miljoenenbaJ, zo noe men ze de CL toch?" De rechtsback won in zijn de buutseizoen weliswaar geen prijs, maar voor hem persoonlijk was het een bijzonder seizoen. „Ik de buteerde in de basis tegen Rapid Wien tijdens de voorronde van de Champions League. In het Ernst Happel Stadion waar Ajax in 1995 de Champions League won. Mijn laatste wedstrijd van het seizoen was met Oranje tegen Oostenrijk, óók in dat stadion. Toen ik daar stond, dacht ik wel: wow, het is al lemaal wel hard gegaan." In één seizoen vaste waarde van Ajax en Oranje. Met die gedachte genoot hij tijdens zijn vakantie op Curasao. Maar dat het nieuwe sei zoen weer in volle gang is, doet hem goed. Ook met een trieste re den. Vader Miquel werd recent ge troffen door een beroerte. De weg naar revalidatie is lang en onge wis. Het valt Tete junior zwaar. „Ik belde heel vaak met hem. Pra ten over van alles. Ook over voet bal. Dat kan nu even niet. En dat is heel moeilijk voor me." Net als voor Ajax wordt dit sei zoen belangrijk voor Tete. Voor Ajax telt niets minder dan de titel en het mislukte Europese jaar moet ook snel worden vergeten. Tete zag afgelopen seizoen hoe Joël Veltman hem uitstekend ver ving als rechtsback. Ook bij Oran je zijn de twee concurrenten. Al speelt Veltman bij Ajax gewoon weer op de positie van centrale verdediger. „Ik focus me volledig op de positie van rechtsback. Voor concurrentie ben ik nooit bang." Ajax-trainer Peter Bosz houdt van offensieve backs. Het is niet het sterkste punt van Tete, die vooral uitblinkt als het puur op verdedigen aankomt. „Ik merk bin nen de selectie wel dat iedereen achter de ideeën van Bosz staat. Nu is de periode om het eigen te maken. De tijd is kort, omdat je bij Ajax elke wedstrijd moet win nen. Ik heb er vertrouwen in." zaterdag 13 augustus 2016 PSV: jagen op goals, of rem erop? @sjoerdmossou Amateurisme In alle commotie rond Yuri van Toen ik gistermiddag naar het Je kunt jezelf 'TeamNL' noemen, Maarten Wijffels Eindhoven Kenny Tete (20) zag Ajax in het jaar van zijn doorbraak de titel verspelen. Vanaf de reserve bank na een zware enkelbles sure. Nu is hij fit en begonnen aan een nieuw seizoen. Daniël Dwarswaard Amsterdam Kenny Tete wil debuteren in de Champions League, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58